Drátování

Vše, kdo jak co

Drátování

Příspěvekod Petr Syrový » 19 led 2010, 12:34

Až mě zase bude někdo nadávat že drátuju jako prase volně tak mu ukážu že to moje volné drátování je k něčemu! :jedna:
Teď jsem sundal dráty a tvar rostlina drží bez jakéhokoliv zásahu do kůry stromu!A proto si pokládám otázku proč jsem ve všech soutěžích poslední :think: A nemyslím že je to hlavní důvod jsem protstě greenhorn :lol:
A proto se ptám Vás, kteří jste soutěžili kdekoliv, kolik vám stromů ze soutěžního materiálu zůstalo naživu ?Jak vypadají vaše kousky po nějaké době?
Já protože :evil: jsem u sebe neměl samozřejmě foťák :evil: tak jen konstatuji a nedokáži !Snad časem dodám!
Jen chci apelovat na rozhodčí jestli ta rostlina přežije a má vůbec potenciál na přežití což je jeden z bodů hodnocení!
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Drátování

Příspěvekod Martin Kolacia » 19 led 2010, 13:41

hodnocení špatně vedeného drátu je určitě spravedlivé ... tam kde neplní podpůrnou funkci ,hrozí každou chvíli prasknutí větve ..
jestliže větev nepraskla je tvoje dobro k rostlince ovšem rozhodčí by měl být nekompromisní

PS: nikdy jsem nikde nesoutěžil
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Drátování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 led 2010, 13:51

K tomu mám jen jedno: Já, přesto že jsem vyhlášené prase při drátování (účel světí prostředky),si jako prase drátuji doma v ústraní. Na jakékoli soutěži,nebo když tvaruji stromek někomu jinému-cizímu, snažím se alespoň o částečnou estetiku drátování- nepovolené dráty,nekřížení, správný směr, aby drát držel atd.atd. A při soutěži: rozhodčí to mají někdy hrozně těžké-"výrobky" jsou skoro shodné, a tady nastupuje taky estetika........Proto bych si nikdy na soutěži netroufl to šmodrchat a říkat to je dobrý, stejně se to sejme. :oops: :jedna: :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Drátování

Příspěvekod Aleš HAMPL » 19 led 2010, 14:57

Další rozdíl je v tloušťce a pružnosti drátované větve. Slabý a pružný letorost není problém vydrátovat volně, pokud nepotřebujeme nějaké moc razantní ohyby. Pak nehrozí zaříznutí drátu a splní to účel.
U tlustší větve, kde při požadovaném ohybu hrozí prasknutí, už musíme drátovat správně, protože navinutý drát na vnějším ohybu brání prasknutí a rozštípnutí větve.
Stačí si vzít takovou ustřiženou větev a rukama ji ohýbat do prasknutí. Pak je krásně vidět, kde praská a tedy kde ji musí drát fixovat. Pokud je to nebezpečí větší, opatřuje se větev před drátováním bandážemi z lýka, různých pásek apod.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Drátování

Příspěvekod Josef Soukal » 19 led 2010, 15:19

Petře, promiň, ale upřímně - to Tvoje špatné umístění nebude souviset jen s drátováním. I kdybych viděl ty soutěžní stromy jen z dálky, nebo třeba na špatné fotce, pořád bys i u mně zůstal na tom posledním místě. Jestli hledáš vinu u poroty, tak bohužel "brečíš na špatném hrobě".
A tvrdit, že špatné drátování je pro rostlinu lepší než správné drátování - to je taky nesmysl.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Drátování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 led 2010, 16:27

viewtopic.php?f=10&t=107&start=20#p12387 zde je moje rostlina po roce, bez zarostlých drátů a v plné kondici. Nebudu tu opakovat to co Pepa ale plně s ním souhlasím, Pepo :jedna: :clap: :clap: :jedna: :clap: :clap: :jedna:
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Drátování

Příspěvekod Jarek Servus » 19 led 2010, 17:37

Vzpoměl jsem si na semináře u Čestmíra Sosnovce, jak mohl ze špatného drátování vyletět z kůže. Měl ovšem pravdu, dráty přece musí vést, držet a neubližovat. Je smutná pravda, že se musí hlídat a třeba za 2, 3 měsíce předělat. Ale je to taky o estetice.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Drátování

Příspěvekod Martin Iša » 19 led 2010, 18:25

Petře, Petře!!Docela nešťastné zamyšlení. :think: Samozřejmě souhlasím s klukama.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Drátování

Příspěvekod Jarek Servus » 19 led 2010, 18:51

Vzpoměl jsem si na výstavu Taikaiten v Kjotu 2008, kde jsme byli s Čestmírem. Jeden vystavující tam zřejmě přehlédl a zapoměl sundat pár drátů a měl je pěkně ušmodrchané. To jen částečně na Petrovu obhajobu, že i na vrcholné úrovni je tohle možné.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 19 led 2010, 21:26, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Drátování

Příspěvekod petradelt » 19 led 2010, 18:56

No kamaráde to sis naběhl :oops:
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron