Strom na kameni

Vše, kdo jak co

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Martin Iša » 10 led 2010, 11:36

Jo, to už jsem někde viděl na videu, jen si nemohu vzpomenout kde. :think: Tam šlo hlavně oto, zakrýt pořádně vše , mimo mrtvého dřeva.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Compel Lubomír » 10 led 2010, 11:53

Martine, v tu dobu jsem to moc neřešil. Mám ovšem pocit, že pískovat půjdou všechny druhy kamenů. Tryskání se používá i k opracování ( zhrubení ) betonů před použitím různých nátěrů. Největší problém je s fixací toho šutru. Ono to docela bolí když se trefíš do packy nebo nohy .
Touto metodou porazíš i strom.Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Robert Černý » 10 led 2010, 18:00

Martin Iša píše:Jo, to už jsem někde viděl na videu, jen si nemohu vzpomenout kde. :think: Tam šlo hlavně oto, zakrýt pořádně vše , mimo mrtvého dřeva.


Martine nebylo to DVD Jalovce???
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 led 2010, 01:49

Pískovat nám tehdy nešly měkké materiály.
Napřed se srovnala základna, a když to samo stálo pracoval na dalším. Štíhlé tvary zasádrované do polohy a zakryté, poslední ofouknutá dolů ta sádra...
Na stromy v Německu nepoužívají broky, ty jsou hodně agresivní, ale jen takový jemný písek s vodou a vzduchem...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Vladimír Vinický » 11 led 2010, 15:07

Tak také přidám jednu zkušenost. Dělali jsme to již před léty. Je to borovice, která byla nalezena v lomu, stáří tehdá tak 15-18 let, průměr kmene asi 3 cm (v tom lomu to moc neroste, neboť tam je tak průměrně 15-20cm vápenného prachu a pod tím prachem je skála). Stromek měl poměrně dlouhé kořeny (v lomu je musel rozprostřít, aby se uživil, když dolů nemohl). No a ten stromek jsme dali na kámen, je to tmavý členitý vápenec. Tyhle kameny mám i na skalce, jsou velmi členité - jako Barrandovská skála a pevné. Kořeny jsme přitiskli ke kameni, zafixovali a zasadili do hlubokého květináče. Tam jsem to nechal 3 roky, pak jsem to naráz vyndal a zasadil do misky a bylo hotovo.
Je potřeba upozornit především na velikost kamene, aby se pak vešel do pěstební misky, jeho proporce se stromkem a kvalitu kamene. A pak jak jsem již uváděl najít stromek, který již má celkem dlouhé a ohebné kořeny, ten můj je měl určitě tak 30 cm. No a fotka není, bo je u nás tak 25 cm sněhu.

Ahoj, Láďa .... kruci už aby bylo jaro!!!!
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Martin Iša » 11 led 2010, 15:58

Ahoj Vláďo.Už jsem myslel, že jsi se odstěhoval do teplých krajin. :) Na jaře to vyfoť, docela jsem na to zvědavý. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Vladimír Vinický » 12 led 2010, 14:32

Jasně, ale především velmi rád tě uvítám u nás doma, abychom to mohli zkonzultovat. I já se na jaře k tobě chystám, tak uvidíme. Jo a ty teplý kraje ty by teď bodly.

Ahoj, Láďa.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Petr C » 12 led 2010, 23:40

V nějaké knížce jsem viděl, že kámen vložili mezi rovnoměrně rozprostřené kořeny a dole pod kamenem je vzájemně překřížili -nevím jestli to popisuju srozumitelně, ale kámen s kořeny pak vypadal jako hlava nějaké babky s šátkem uvázaným pod bradou(mimo ten uzel). Tehdy se mi to zdálo zbytečné a zkusil jsem stromek na kámen jen tak posadit a omotat plastovou zahradnickou páskou. Samozřejmě se to nepovedlo-stromek se z kamene jak sílily kořeny postupně zvedal a na kameni nedržel. To byla jedna závada. Druhá nejčastější byla ta, že si stromek vybral nějaký silnější pramen kořenů a ostatní nechal odumřít. Takže ze stromku na kameni byl stromek na boku kamene nebo rovnou vedle kamene. Tehdy jsem pochopil, že to úplné omotání a překřížení kořenů pod kamenem má ten smysl, že se kořeny vzájemně "prováží" a bezpečně tak kámen drží a nesklouznou a navíc jak sílí, tím pevněji ho obemknou a těsněji přilnou.
Ještě bych odradil od lepení kamenů cementovými lepidly (myslím zhotovení jednoho z několika menších). I když jsem použil údajně vysokopevnostní směs, tak buď to zničil mráz nebo přímo stromek, ale kámen se za dva roky rozpadl na původní komponenty.
V současné době zkouším modřín a břízu, oboje ve volné půdě nechávám sílit(a doufám v bílý kmen břízy). Tak uvidíme, jestli něco konečně vyjde. Můj pokusný skalník patřil k těm, co nechávají kořeny raději odumřít, než aby obepnuly kámen. Dřišťál se zase z kamene časem zvedl a tak je z něj spíš stromek na boku kamene. Ale třeba dřišťál se mi zdá na tento styl velmi vhodný, zvlášť opadavé a na podzim pěkně barvící druhy.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Strom na kameni

Příspěvekod tomikzlesa » 13 led 2010, 08:45

To přikřížení kořenů pod kamenem, je určitě fixace, aby nevyklouzl kámen. Břízu mám jednu a zkouším druhou, sou malý a na tu první mi stačil jeden rok, aby si na kámen zvykla.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Pavel Š. » 13 led 2010, 15:17

Petře, díky za informace a vlastní postřehy, určitě na tom něco bude. :jedna:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků