Strom na kameni

Vše, kdo jak co

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Lada Fabián » 24 led 2010, 22:07

Pravidla pro kámen,píši jen ta která vím-Kámen by měl být tvrdý(né pískovec a podob.)
-nejlépe tmavé barvy
-tvar kamene-členitý více kroucený strom
-rovný kámen, strom více rovný
Kámen může mít nějakou vadu,tu lze zakrýt kořeny.(prasklina,úlom)
Nejdůležitější pravidlo je,že kořeny musejí pevně obepínat kámen a nesmí být žádná mezera.to je nepřípustné! :naughty:
Strom by měl být mladý,aby měl měkké kořeny pro lepší přichycení ke kamenu.Starší tvrdé koř.se těžko přilnou ke kamenu.
Nebo můžeme využít strom,který jsme odhřížily.ten má starší vzhled a mladé měkké koř.
Dále jen to,že strom by měl dodržet směrování kamene.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Alexandr » 24 led 2010, 22:49

Ja jsem zkusil vloni dát roční javor na celkem velký kámen, bez fixace, jen jsem kořeny přitlačil hlínou, chtěl bych ho tak nechat aspoň 4 roky, teda takovej postu jsem se jednou dočetl z časopisu Bonsai z reportáže nějaké bonsajové farmy v Japonsku, tak uvidíme, zda se zadaří....
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 led 2010, 00:26

Na ty lávu-tufy jste již více méně odpověděli. Porézní kameny je snadné osadit rostlinami - vyhloubit pro ně díry atd. Ale s pomocí kořenů rostliny a vody je mráz časem roztrhá, a druhá nevýhoda je, že vesměs porostou mechem tak, že nejsou vidět. Kvalitní kámen už byl v předchozím také rámcově popsán. Nějaká psaná, kameny přesněji vymezující pravidla tento styl pravděpodobně nemá . Jde stále o to aby aranžmá bylo přirozené, rostlina, kámen i miska se k sobě barvou i tvarem hodily. Kompozice, po tom co sroste a zestárne by měla vzájemnými poměry - rozměry kamene, kořenů a kmene rostliny, jejích listů či jehlic , tvarem i barvami navozovat dojem ze substrátu vycházející omšelé skály na které roste starý strom...
V dalším, případě, je kámen zcela zarostlý v kořenech a v aranžmá "opticky nahrazuje" silný starý kmen stromu.
Kameny vyráběné uměle pro tyto styly - výsadby, mívají připravená "hnízda" pro osazení rostlin i jejich ukotvení, a je počítáno i usazením a kotvením kamenů dolů, ke dnu misky, či kamenné desky, někdy i propojovacími otvory, aby to šlo osázet a nepadalo ./ Je to velmi praktické, při přenášení, ze začátku se kámen snadno vyvrátí, vytrhne z misky i s kořeny/ Výška kamene cca 80 cm není neobvyklá, viděl jsem i nádherné čínské kameny vysoké 150-180 cm. U všech rozměrových kategorií by se mělo měřit od povrchu substrátu po vrchol rostliny nebo kamene...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jarek Servus » 25 led 2010, 12:12

Pro inspiraci něco z Japonska.
Přílohy
59.JPG
59.JPG (132.02 KiB) Zobrazeno 2961 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 led 2010, 13:08

Perfektní doplnění, děkuji moc. A na tom / krásném /šutru je zrovna i vidět, že by z boku bylo možné umístit malou rostlinu až ve třech výškách..... A také, že zrovna tato rostlina /asi Pinus densiflora/ - na obrázku - neodpovídá "tabulkovám" stylům. Není to "na kameni" , ani s kořeny "přes kámen do půdy", ale tato rostlina je umístěna až za kamenem a ten svým kmenem "obtáčí" - kámen umocňuje sílu kmene a bezvadně doplňuje rostlinu ...
Ty předlohy /styly/ jsou jen studijní pomůckou...inspirací, dovednosti meze nekladou...
Prosím třeba na mejl, ze které zahrady je ten obrázek, víš i kdo je tvůrce ?
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jarek Servus » 25 led 2010, 15:31

Je to moje fotka z Japonska, z Takagi muzea u Tokia, tvůrce nevím, přesněji by to možná věděl Čestmír Sosnovec, byli jsem tam na podzim 2008 spolu. Zrovna tahle fotka se mi moc nepovedla, poprchávalo, byla zima a ty stromy tam má vyloženě natěsno, pokud byly popisy tak pouze v japonštině.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Martin Iša » 25 led 2010, 16:58

Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Václav Holakovský » 25 led 2010, 17:04

Já bych dal pozor na chemické vlastnosti, třeba azalka a vápenec to by nebylo to pravé
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Jiří Svačina » 26 led 2010, 02:40

Ano, správná připomínka, na to jsem pozapomněl. Některé rostliny jsou vázány i na PH prostředí. Ty z vřesovišť jsou vápnostřežné a tak by nikdy neměly být vysázeny spolu s vápencovými materiály a ani přemírou jílů, které jsou zpravidla také vápenité.... V miskách je ve světě doporučována Kanuma, u nás v kontejnerech vesměs používána neodkiselená hrubší rašelina .
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Strom na kameni

Příspěvekod Martin Iša » 12 úno 2010, 13:15

Já bych se rád ještě zeptal.Je ten kámen v misce nějak fixovaný?Třeba navrtaný a drátem přitažený k misce?Láďo, už jsi ten svůj javor B. přesazoval? Pokud ano, jak to tam vypadalo? ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron