Defoliace

Vše, kdo jak co

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Martin Iša » 09 čer 2010, 08:08

Na ty nové výhony nešahej, nech je "dozrát". :) Vliv to mít nebude, vždyť se provádí i částečné odlistění. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2010, 08:20

Chlapci, jsem z toho jelitomožný. Můžete mi sdělit, proč a kdy se odlisťuje ? Možná se mýlím, ale odlisťovat stromy v období plného růstu a budování koruny je slušně řečeno na h....... Vždy jsem byl přesvědčen, že se odlisťují stromy které již mají hotovou strukturu větví, koruny a odlistění je jen třešinkou na dortu pro zjemnění a zmenšení listů. Celkové odlistění je vždy velká pecka pro strom, potřebuje obrovské množství živin , proto musí být v kondici, zakořeněný a zásah není dobrý každý rok. Proto mi Jarkův dotaz přišel nějaký "zvláštní". Podle mě je holý nesmysl mít malé lupeny na stromě, který buduji a stejně nikomu neukazuju. Nebo se mýlím ? :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Jarek Servus » 09 čer 2010, 08:35

Jde o strom, který je třetí rok v misce, na jaře jsem předělával výrazně korunu a on dost prorašil na starém dřevě. Odlistění jsem uvažoval právě kvůli zjemnění koruny. Proto tenhle dotaz. Strom je pochopitelne v kondici, raší a roste jak hloupý.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Martin Iša » 09 čer 2010, 08:45

Odlisťovat strom by se měl vlastně "hotový", zapěstovaný a v kondici.Ale je také pravda, že se tím podpoří větvení.U Lip jsem to dělal několikráte, třeba jen jednu větev.Vlastně podle potřeby. ;) Na plné slunce moc ne ze začátku, spíš takový třičtvrtěstín. :)Stručně řečeno:To co by vyrostlo příští rok, vyroste díky odlistění letos.Vlastně se to urychluje. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2010, 08:47

Jarku, právě proto, že ti prorašil tam kde chceš, nevím, proč chceš odlisťovat, když zjemnění koruny jde udělat řezem, strom bude mít víc síly k tvoření rozvětvení a po dopěstování těch nových větví se příští rok věnovat zmenšování listů. To je právě ten důvod, proč jsem reagoval, neb mi asi uniká důvod. Promiň, pokud se tě můj dotaz zdá šťouravý , ale opravdu mě to zajímá. :think: . Martine - neurychluje se to na úkor kondice stromu ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Jarek Servus » 09 čer 2010, 08:49

Zkusím tedy částečné odlistění. Podle hustoty zavětvení má někde klasické hezké lísty tak 3- 4 cm a jinde 2x větší. Tak pújdou pryč a uvidím. Laďo, chci dopěstovávat a upravit pár vysoukaných větví z dob mých začátků, taky ji mám už 15 let (co ta už ode mě přestála :) ) a letos je snad v nejlepší kondici za celou dobu, co jí mám. Dotaz je naprosto v pořádku, když se na něco ptám, měl bych přiblížit lépe strom, o který se jedná. Ale zviklal jsi mě, budu ještě pár dní přemýšlet, až bude pozdě :lol: .
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Martin Iša » 09 čer 2010, 09:01

To Láďa:Pokud je strom zdravý a v kondici, nevidím v tom problém. :think: Ono je to třeba taky dělat včas, aby se strom vzpamatoval a dozrál do zimy.I když jsem slyšel, že se to dělá i dvakrát za sezonu. :think: A v knihách je to psané pokaždé jinak.V jedné se píše odebrat hnojivo a ne plné slunce, v druhé zase nahnojit a na plné slunce. :roll:A včil mudruj. :) Já os obně si myslím, že odlisťovat by se měla větev, co už má ten "základ" hotový .Jen už vylepšovat jemný obrost. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Lípa šóhin

Příspěvekod Milan Karpíšek » 09 čer 2010, 09:09

Láďa má pravdu, odlistění u stromu ve vývoji je téměř k ničemu a zbytečně oslabuje strom. Pokd buduji korunu potřebuju aby strom rostl, zvláště jestli je letos přesazený tak to může mít fatální nástedky. Není to tak dlouho, co jsem díky tomu málem pohřbil i takový plevel jako je habr. Strom časem listy zmenší sám a je to logické čím více zelené hmoty tím měnší listy nebo jehlice.

Mates nikdo ti neříká že to nesmíš dělat jen je to prostě zbytečné a v této fázi nedůležité.
po odlistění vždy na plné slunce a hnojivo jsem nikdy neodělával. Ve stínu ti o moc menší listy neudělá. A stím hnojivem je to podle mě stejná blbina, jako když někdo napsal, že se mají stromy hnojit až se otevřou listy aby nenarostli velký.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Defoliace

Příspěvekod petradelt » 09 čer 2010, 14:49

Z vlastní loňské zkušenosti vím, že částečné odlistění je špatné, ( buk )
do zimy nové listy na odlistěných větvích nenarostly.
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Defoliace

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 čer 2010, 14:53

Petře buk se snad ani neodlisťuje :oops: :think: Vždyť raší jen jednou na jaře.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků