Ze semen....

Vše, kdo jak co

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 led 2016, 18:14

Peter děkuji za důvěru a omlouvám se.....sice pracuji převážně s kultivary ... ale jednak ne moc s těmi P.parviflora,...Určit spolehlivě jejich správná kultivarová jména, / kterých je známo co vím cca padesát/ , se u některých, podobných si,...... ale předchozím pěstováním miniaturizovaných - zmenšených bonsajisty - pěstovaných v malých nádobách, atd...s jakousi jistotou...za mě, nedá dle obrázků, ... je možné určit snad jen tak, že si ustřihneš větvičku / schováš od tvarování / a porovnáš ji s jejich spolehlivě určenými zástupci.... Tj. roubovaní na stejných podnožích, které jsou na vhodné lokalitě vysazeny do volné půdy, a časem porovnáním jejich vzledu a růstu s rostlinami určenými, rostoucími ve srovnatelných podmínkách blízko sebe, se dá jméno určit......Je to na dlouho a spolehlivé určení možné většinou až po více letech neomezovaného růstu ......
Bohužel, část pěstitelů a především prodejců, na názvy nedbá, a zvláště rostliny dovezené z Asie jsou dost často bez bližšího určení. Já tu mám řadu let, z Německa, podobný docela dobře rostoucí, a dost odolný kultivar , který se mi líbil, ale se dozvěděl jen, že je vhodný pro bonsai......A třeba vámi zmíněná " P.p. "Zuischo" u které známe i původ šlechtění - popsal p. Suzuki nejstarší, / toho času ji ve školce nemám, zmrzla /, ale znám z Holandska , tam je zelenější, - je pro bonsai vynikající kultivar, s kratičkými jehlicemi ale pozor, brzy rašící a ve volné i půlmetrovými přírustky.....a to co se u nás pod tímto jménem prodává, je často jiný kultivar....
Jste s J.A. a tím dohledáním - názvy - šikovní, díky za předchozí , a alespoň pro mě by bylo velmi záslužné obdobně dohledat a publikovat jména i u dalších rodů, a nejlépe pokud by se našly, i jejich v Japonsku pěstované - používané, kultivary...jejich obrázky.... To proto, že se z překladů u bonsajistů zpravidla dozvídám " že to je rostlina zvlášť vhodná pro šohiny - malé tvary - a vidím, že to není základní druh, viditelně je roubovanec a kultivar..... ale jméno kultivaru až na vyjimky, není uváděno......Je to jak u borovic, tak i smrků, ale i tisů jalovců a i dalších..... :think:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 16 led 2016, 19:27

Ďakujem za odpoveď. S tým priamym porovnaním to bude ťažšie, nestretávam často parviflory. Zmierim sa asi s tým, že je to jeden z dwarf kultivarov. Už som aj zúžil výber na ne, ale podľa obrázkov hmhm...
Nenapadlo ma, že v zemi by tie sviece a prírastky mohli vyzerať inak, dík aj to mení situáciu pri hľadaní.
S tými názvami, keď človek číta všetko dostupné a vo viac jazykoch, stáva sa nevyhnutné občas si niečo zapísať...Mám taký zošitok, vlastne 2, v druhom je napísané kde mám prvý... :lol:
Ale to od Jana som si prepísal, ďakujem.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jan Adámek » 18 led 2016, 11:38

Pane Svačino, děkuji, pochvala potěší.
K tomu výčtu borovic - opsal jsem ze stránek www. conifers.org. Je to sice zaměřené hlavně na americké druhy, ale pro laika jsou to stránky cenné.

Pokouším se pěstovat v miskách, hlavně ze semen, mimo jiné i parviflory, korejské i ty pumily. A s těmi je největší potíž. Špatně klíčí a rostou hodně pomalu. Kromě toho jsou na balkoně citlivé na pozdní mrazy. Byl jsem v několika arboretech a Pinus pumila jsem viděl jen ve dvou, a to ještě si v jednom nebyli jistí, jestli ten chcípák není kříženec s parviflorou. Takže vlastně nevím, jestli se tento druh na bonsaje hodí.

Z těch jmenovaných borovic mi nejlíp rostou korejské. Mají ale dost dlouhé jehlice. Asi by se hodily na podnože.

Ta parviflora na snímku je krásná. Víte na co je roubovaná? Podnož má určitě vliv na životnost a vzrůst.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 12:07

Ja mám zo semien pár rôznych borovíc, asi 2-ročné P. aristata, radiata, contorta ale z japonských som sial len P. thunbergii. Tie rastú u rodičov v záhone a zatiaľ zvládli aj zimu. Sú ešte mrňavé, dúfam že sa tento rok rozbehnú. Tiež som nechal 2 ks P. thunbergii zimovať v chladnej miestnosti 2-10℃, uvidím aký bude rozdiel a či to nie je príliš teplo. Chcel by som z nich len niečo malé, snáď aj pokrútené. Ako bolo popisované na stránkach bosaitonight.com a phutu.com.
S tými vlastnosťami vrúbľovancov, to aj mňa zaujíma. Mám P. densifloru a thunbergii na podnožiach P. nigra od p. Šenkeříka. Zatiaľ boli len presadené do ANO substrátu, tvarovaný kmeň a primárne vetvy a ponechané rásť...
Čo ma zaujíma - či budú zachované vlastnosti pôvodných druhov (two flush pines), ich vitalita, možnosť strihať nové výhony v júni, následné vytvorenie druhých pukov, ich rast v kratšie výhony a nasadenie jarných pukov v tom istom roku...nie na vlastných koreňoch, máte to niekto overené?
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jan Adámek » 18 led 2016, 14:38

Zajímalo by mě, jak semenáče P. radiata a P. thunbergii přežívají zimu. Aristaty se mi zdají přímo ideální balkonové borovice, ale rostou hodně pomalu.

Ti roubovanci od p. Šenkeříka jsou určitě dobrou volbou. P. densiflora by měla snášet naši zimu hravě, ale v našich podmínkách roste jako pravokořenná nějak bídně. Ale vliv podnože na růst (a odolnost) výsledné rostliny mi úplně jasný není. Navíc ti roubovanci jsou s velkou pravděpodobností nějaké zakrslé kultivary.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 14:56

Tie semenáče na záhone doteraz OK. Dám vedieť na jar, teraz sú u nás holomrazy...sneh je v Turecku a Rumunsku...
Od Palmy P. densiflora 'Jane Kluis' a P. thunbergii 'Banshosho'. Čo sa týka vrúbľovania, majú nádhernú prácu. Pri poznámke v objednávke "na bonsai" mi boli vybrané ozaj vhodné stromky a odporučené aj iné kultivary. Aj pre túto vzornú spoluprácu to bola dobrá voľba.

Skúsim aplikovať JBP procedúry túto sezónu a dám vedieť ako reagujú.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jan Adámek » 18 led 2016, 16:49

A sníh je taky v Praze.... Holomrazy jsou docela nebezpečné.
Není ve Zvoleni arboretum?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 16:58

Mali sme medzi týmito 2 mrazivými obdobiami aj zrážky, nejaký sneh a dážď, tak dúfam že to ustoja.
Áno, do arboréta vidím z okna. Tetušky ma tam už poznajú... :D
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 led 2016, 02:47

Já se nejspíš opakuji ...ale P. thunbergii, i zvlášť pro mě sbíraná senena z hor, semnáčky ve skleníku vyklíčí a dva tři roky rostou, na venkovním záhonech, ale u mě, po přechodu prvních mrazíků raší a i v mírnějších zimách pravidelně zmrznou ... už je nevysévám, ale jsem na těžké jílovité půdě v mrazové kotlině, třeba jinde vydrží...
Pětijehlicové borovice, vše co jsem kdy získal v roubech, pro vlastní výsadbu roubuji jen na P. cembra, na té u mě rostou bez problémů. P.thunbergii, cv Sjonara, Banchocho, Kotobuchi, f.Kortikosa mám už velké, ve volné půdě roubované na na naší P . silvestris, na ní rostou bez problémů, a neraší tak brzy....a stejně tak i kultivary P.densiflora - ty tu všechny rostou zcela bez problémů ...Pro bonsaje se snažím roubovat ty drobnější dvoujehlicové na P. mugo a to hodně nízko do kořenů, aby nebyl vidět srůst .... P. ngra používám jen pro její kultivary, další na ní, zdá se mi , rostou více - bujně, je vhodná jen pro větší tvary... a volnou půdu.... :jedna:
A s těmi semeny, je třeba uvést, že tím že tu mám desítky kultivarů, nemusí být vzhled semenáče vždy věrná kopie sbíranému stromu, ale letos bylo - je tolik šišek, i na čarověníkových a barevných kultivarech, že by pro mě byl skoro hřích je neposbírat, nevysét...ale až časem uvidíme co se zadaří.... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 19 led 2016, 11:18

Ďakujem za cenné info ohľadom P. thunbergii a vrúbľovancov. Ak budem mať s tými malými JBP iné skúsenosti, dám vedieť.
Arborétum ZV http://www.tuzvo.sk/sk/organizacna_stru ... jnost.html ...tu je ich stránka. Je v zime zatvorené, dostať sa dá len ku skleníkom. Je to súčasť Technickej univerzity a zatvorené je aj cez víkendy, veľa ľudí to už zaskočilo...
Majú tam krásne stromy a veľa druhov borovíc v porastoch veľkosti lesa. Zaujala ma tam P. banksiana. Známi tam vraj videli aj P. thunbergii. Na jar si vezmeme zošitek a pôjdem to skontrolovať.
Na predaj majú vlastné namnožene kultivary a čarovníky P.nigra, mugo, sylvestris a cembra, teda z borovíc. Okrem toho množstvo iných vhodných druhov drevín. Japonské borovice žiaľ nemnožia, ani súkromne, ku každej rastline potrebujú nejaký preukázaný či preverený pôvod.
Osobne si dám pauzu s množením zo semien z priestorových dôvodov. Budem sa snažiť niečo spraviť s tými, čo už mám.
Naposledy upravil peter gregus dne 19 led 2016, 12:39, celkově upraveno 1
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron