Ze semen....

Vše, kdo jak co

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 19 led 2016, 12:19

Ešte k P. thunbergii. Mám ešte 1 väčší stromček P. thunbergii a 2 asi 2- ročné vrúbľovance P. thunbergii 'Corticosa ~ Nishiki Tsukasa' na balkóne v závetrí, v tieni pod fóliou 1. zimu. Pre istotu som ich letmo skontroloval. Zatiaľ sú v dormancii...mhmh, teda od jesene nejavia známky rastu. Dúfam, že prezimujú.
Prikladám foto vrúbľovania corticosy, je to tesne nad korene ako ste spomínali - ROOT GRAFT. Toto by som sa chcel ešte naučiť robiť. Rastlinky sú z FR, myslím vrúbľované na P. thunbergii. Tu sa obávam aj o pevnosť zrastu v tých mrazoch. Uvidím, dám na jar vedieť.
Kto máte dlhšie JBP v miske, ako ich zimujete v našich podmienkach?
Přílohy
Corticosa ROOT GRAFTED.jpg
Corticosa ROOT GRAFTED.jpg (120.11 KiB) Zobrazeno 3681 krát
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jan Adámek » 19 led 2016, 17:25

Dík za adresu arboreta. Oplátkou zajímavá adresa o borovicích je www.sofronka.cz. Výsadba byla založena pro výběr vhodných borovic k zalesnění Krušných hor.

Borovice se, kupodivu, snadno kříží (5jehličné x 5jehličné; banksovky x pokroucené nebo lesní x kleč), takže výsledky ze sběru osiva z arboret jsou nereprezentativní, avšak pro nás o to zajímavější.
Jinak krásný roubovanec té borovice Thunbergovy. Taky bych se to chtěl takhle naučit. Už jsem si na to sehnal nějaké limby.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ze semen....

Příspěvekod Jiří Svačina » 20 led 2016, 10:15

Obě zmíněná arboreta jsme v minulosti navštívili, jsou zajímavá, a všem doporučuji je příležitostně navštívit...seznámit se jak se sortimentem , tak charakterem růstu pěstovaných druhů a kultivarů. Pro "dřevíčkáře" jsou arboreta, ale i staré parky, výsadby u historikých budov atd., něčím jako živá knihovna... A velmi zajímavé studovat a srovnávat i všechna další která potkáte při cestách ve světě.... V řadě případů jsou jejich součástí i japonské a čínské zahrady osazované rostlinami z těchto zemí .....Docela zajímavé, modernější malé arboretum máme i v Brně . Je to zahrada - součást Mendlovy univerzity, uprostřed města / neznám adresu stránky , ale najdete je snadno vyhledavačem /... A je zajímavé si prostudovat i co u nich dobře roste...seznam dlouhodobě pěstovaných rodů, druhů a jejich kultivarů..... Například v předchozím zmiňovanou Pinus thunbergii / ale i další, choulostivé / v jejich seznamech pěstovaných rostlin /bohužel/ nenajdete.....V tom Zvolenu mě potěšil sortiment čarověníků a v listnatých je mimo jiné moc pěkná sbírka - sortiment u rodu Fagus - buků... a jistě si najdete i další zajímavosti..... A to co nenajdete u těchto velkých oficielních organizací , u nás v česku hledejte v soukromých sbírkách a jejich malých zahradnictvích. Pokud nevíte, tak naši sběratelé a "roubleři" čarověníků, množitelé malých dřevin, svou aktivitou - velikým sortimentem vlastních nálezů - kultivarů stále patří ve světě dřevíček ke světové elitě......
A to roubování, je pro sběratele nezbytnou dovedností...vlastně souvisí s mým úvodním příspěvkem...Základem je dostatek u vás DOMA a DOBŘE rostoucích semnáčků - vhodných podnoží... + si najít příhodné prostředí - s dobrými podmínkami pro růst roubovanců v prvním období po naroubování...a žádná věda, jen řemeslo... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Ze semen....

Příspěvekod peter gregus » 20 led 2016, 12:20

Ďakujem za link, majú pekne prepracovanú stránku. Ďalsí námet na letný výlet... Našiel som aj ten zoznam, v zozname aj P. thunbergii, asi rastie niekde v krajine, ale nie u nich. Viem, že pre tento druh sme trošku na sever. Ale napr. nejaké boli aj na NV tento rok a určite ich pestuje viac ľudí. Škoda že sa neozvú. Pri adekvátnej zimnej ochrane ich v miskách pestujú aj na severe USA. Ja mám napr. semenáče P. pinea... v zime chránené.
Listnaté stromy v ZV som nespomenul, to je iná kapitola. Nájdu sa tam ozaj zaujímavé druhy. Mám z tade napr. Carpinus betulus 'Quercifolia' ai. Len sa divím, že za plotom v okolí sa nenachádzajú takmer žiadne nálety.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Předchozí

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron