Bandážování ....

Vše, kdo jak co

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Vladimír Vinický » 26 bře 2013, 13:30

Je to třeba vyzkoušet a pak porovnat. Takových věcí, které vypadají zdánlivě jako nesmysl je hafo. ;)
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Martin Kolacia » 26 bře 2013, 14:10

rozdíl mezi ohybem suché a mokré kůry je obrovský 8-)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Bandážování ....

Příspěvekod 001čolek » 26 bře 2013, 15:22

Re Jiří Svačina:
A pořízení... v našem kraji jsou časté náletové lípy, které jsou káceny - palivové dříví. Pokud k němu máte přístup , kvalitní, dlouhé, široké a pevné lýko si z něj /když uschne/ můžete velmi snadno dle potřeby doma loupat...je to trocha práce s nožem, ale skoro sadarmo...

................................................................................................................................................................
Tohle mě docela zaujalo ani ne tak proto,že jak píše Jirka S. "je to skoro sadarmo" :D :D , ale mám rád vlastnoručně vyrobené věci i přípravky a navíc...tady roste mladých líp/náletovek v jednom blízkém lese mraky. To lýko se prosím pánové loupe jak?? Něco snad vygůgluju :roll:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Vladimír Vinický » 26 bře 2013, 16:15

Tomu bych rozumněl: kvalitní, dlouhé, široké a pevné lýko... to ano, to je něco jiného,to už by se dalo použít místo toho mého plátna, ale ty používané lýkové cancoury co se prodávají - za mě ne. :naughty: A ať si to každý vyzkouší, porovná a "přebere jak chce".
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 26 bře 2013, 23:21

Pokud čolek ještě nikdy nic nebandážoval, tak se na mě nezlobte, ale myslím, že by bylo nejlepší, aby začal právě s lýkem a až potom testoval a porovnával další možnosti - nevidím důvod od lýka odrazovat bez vyzkoušení. Osobně vlastně vůbec nevidím důvod odrazovat od lýka, a to pro jeho vlastnosti, které zde dobře popsal Jirka Svačina.
Nevím, na jaké lýko jsi, Vláďo, narazil - vím, že se dají koupit i svazky s krátkými (cca 0,5 - 0,75 m) vlákny - my ale používáme lýko s vlákny minimálně jednou tak dlouhými, šířka vláken (užší) je podle mě spíše výhodou, protože se dá do jednoho svazku přidat více nebo méně vláken v závislosti na konkrétní bandážované partii. Takže se v každém případě pokoušet sehnat co nejdelší lýko, to ano...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 26 bře 2013, 23:22

Mimochodem, v galerii u tohoto našeho smrku je na obrázcích z prvního tvarování vidět, jak jsme postupovali při bandážování - obvaz na větev, podélné měděné dráty, lýko jako druhá krycí vrstva... http://www.bonsairoznov.cz/fotoalbum/bo ... smrk-logo/
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Vladimír Vinický » 27 bře 2013, 09:35

Na různé druhy lýka jsem narazil před mnoha lety, vyzkoušel mnohokrát, ale jak říkám, nic moc - příliš pracné, zdlouhavé, nepohodlné pro mě i pro stromek. Samozřejmě, že si to může každý vyzkoušet, ale je to podle mě ztráta času. Já vím, že to různé prodejce těchto materiálů může naštvat, ale tak už to bylo, je a bude, že se najde vždy nějaký nový, neobvyklý způsob. Ne vždy je dobré to, co se vždy takto dělalo a není to možné změnit jen proto, protože to japonci tak dělají. Ani já jsem na tehle způsob nepřišel sám - byl mi doporučen a funguje u mě velmi dobře. Kdo jezdíte na podzimní workshop do Merklína, tak jste jistě viděli, že to tak dělám již léta.
Tato část se nazývá: "Jak to dělám já". A já to dělám takto, nikomu to nevnucuji.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Jiří Svačina » 27 bře 2013, 12:04

:D pavlovi, a dalším...ono je občas snadnější ukázat co a jak než to zcela vyčerpávajícím způsobem popsat...K tématu...omotáním mokrým materiálem se větve pochopitelně "nerozmočí" /co by dělaly v dešti/ ... jen trochu rozmočí kůru a celé zesílí -kůra i větev zpevní...ale při ohýbání navíc "to mokré celé po sobě klouže" - je to /s jemným rozhýbáním/ mnohem snadnější - funguje to ....... A ta lýka, už to popsal Lukáš , u slabých pracujeme se svazečky, u krátkých průběžně přidáváme další - nastavujeme... Lepší jsou dlouhá silnější...Je třeba více opakování, naučit se s daným materiálem pracovat ... :jedna: ... A i když nepoužívám, myslím si, že materiál jako je nějaké pevnější režné plátno - pásy tkaniny má prakticky téměř stejné vlastnosti...možná se i lépe navíjí... :jedna:
Ale nezaměňujte prosím s rozmočením, a třeba i napařováním mrtvého-suchého dřeva při jeho ohýbáním :naughty: .... To je jiný postup, při kterém se naopak používají jen mokré obvazy,mokré pásy plátna a další....
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Richard Jůrka » 05 říj 2017, 10:34

Ahoj, píšu sem ať zbytečně nezakládám nové vlákno. Viděl jsem na fotkách z právě proběhnuté výstavy v Kroměříži, že při tvarování školy Milana Karpíška používali na bandážování nějakou textilní pásku. Nebudete někdo prosím vědět o co se jedná?
Díky za případné informace
http://www.bonsai-dnes.cz/floria_17_6/big/20.jpg
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Roman Hlavinka » 05 říj 2017, 15:24

---čirou náhodou sem tam v nedělu seděl a s klukama jsme to probíraly.Honza Culek bandážuje klasicky lýkem(klasicky na dvakrát),ale to je nutno vydět.Milan bandážuje plochou gumou do tepláků různých šířek.Elasticita+propustnost+bezproblémové sundání.Burák bandážoval dáli se to tak nazvat - pružným zdravotnickým obinadlem(nebo nevím,jak to nazvat)
---jinak moooooc pěkná tvarovačka kluci :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron