Bandážování ....

Vše, kdo jak co

Bandážování ....

Příspěvekod 001čolek » 22 bře 2013, 14:45

Chci se zeptat pokročilých na věci ohledně bandáže před drátováním. a/ Jestli tedy dobře chápu,bandážování se používá hlavně při extrémnějších ohybech a tam,kde je riziko poškození kůry?? b/ Koukal jsem,že se většinou používá lýko,ale kde ho berete?? ...já narazil na netu na samé finanční pecky. c/ Sem tam vidím i použití jakési pásky ... to je elektr. izolačka,nebo něco jiného,silnějšího a při jejím použití se postupuje jak??...myslím tím to,jestli se lepící strana otáčí nahoru ?? d/ Šlo by jako bandáž použít např. napruhovanou duši z pneumatiky (jízdní kola mají poměrně tenké duše,tak by mi to přišlo lepší,nežli automobilové) a před drátováním ji jenom zajistit proti rozmotání nějakou páskou,nebo slabým drátkem ??
Děkuji předem za vysvětlení.

Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Vladimír Vinický » 22 bře 2013, 15:12

Zdeňku, já osobně používám již dlouhá léta tak 3-4cm široký pásek z plátna (používám ze starého povlečení). Namotám pevně a těsně jednu, dvě nebo i tři vrstvy podle tloušťky ohýbané větve nebo kmene. Zásadně látku důkladně průběžně vlhčím - to je podmínka zdaru. Zatím se mi to vždy osvědčilo. Jo a také již léta nepoužívám pomocné podélné dráty, protože myslím, že to nemá žádnou cenu. Důležité je především rozhodnutí kam a jak budu ohýbat, protože ne vždy to jde stejně dobře v každém místě na obě strany (předevší to otáčení kolem osy). To je pak lépe použít jinou techniku (vylomení, frézování, štípání atd.) Pro extrémní ohyby používám páky z ocelové kulatiny - jde to super. Motání lýka je podle mě zdlouhavé a méně účinné. Pásky neporézní, tedy elektrikářské, různé gumové nebo z umělých hmot nepoužívám, protože po jejich sundání je kůra taková divně vypadající, zmačkaná, jako udušená, i když vím,že to není možné, ale připadá mi to tak, navíc jak takovou pásku, potažmo obalovanou větev či kmen namočit, že? To jde dost špatně. Jo a větší ohyby, předevší ty kolem osy dělám postupně. Toť mé zkušenosti.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod 001čolek » 22 bře 2013, 18:24

Vlád'o díky. Předpokládám,že tu bandáž mokříš z důvodu stálého provlhčení,což by mělo urychlit a celkově zlepšit tvarovou stálost ohybu.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Petr Brejška » 23 bře 2013, 10:07

Zdeňku lýko pro bandážování seženeš v zahradnických potřebách.Před použitím ho musíš řádně namočit a postupně namotávat.Dále můžeš pokračovat
PVC páskou jakou používají elektrikáři, nabo kterou prodávají opět v zahrádkářských potřebách pro roubování.Místo lýka lze použít širší tkalouny .
Možností je mnoho a záleží na možnostech.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Jarek Servus » 23 bře 2013, 22:54

Dobře se mi osvědčila také pružná obinadla, hlavně samolepící, ale jsou , bohužel, finančně náročnější. Na tenké větvičky používám lýko.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 24 bře 2013, 11:02

Ať si to každý přebere, jak chce, ale my jsme za ty roky zkusili už taky leccos a lýko se osvědčilo nejlépe (pokud se jedná o aplikaci první vrstvy přímo na kůru) - přece jenom k tomu asi nějak dospěli po těch generacích i Japonci, nebo ne? ;) Kdyby jim to šlo nejlíp s duší z kola, tak bychom to asi viděli na jejich stromech... U pěstitelských postupů prezentovaných Asiaty je potřeba často upravit jistá specifika na naše místní poměry, myslím si ale, že zrovna téma bandážování je vesměs univerzální pro všechny končiny.
Podélné dráty mají taky svůj význam, samozřejmě ne vždy, záleží na konkrétním ohybu. Pokud provádíme opravdu velké ohyby, tak nejprve větev omotáme lýkem (případně postačí i obvaz), poté umístíme nějlépe měděné podélné dráty a znovu zabandážujeme - na svrchní vrstvu už někdy místo lýka používáme i na pásky (cca 2 - 3 cm) nařezanou elektrikářskou bužírku.
Používat ale jakýkoli "umělý" materiál na první vrstvu bandáže (přímo na větev) se ale nemusí vypaltit - už několikrát nám takto zabandážovaná větev bez problému přežila ohyb, ale následně jsme neuhlídali zařezávání bandáže, větev se zaškrtila a zaschla...
Jinak lýko kupujeme v celkem velkém svazku v zahradnických potřebách a cena se pohybuje kolem 100 kč, pokud se nemýlím, o nic finančně náročného se podle mě nejedná.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Jiří Svačina » 24 bře 2013, 12:44

Lýko je přírodní materiál, čistý, prodyšný, může být i částečně sterilní...a i chcete li ekologický. :jedna: Stromy - jejich větve při jeho použití nejsou vystaveny působení chemie - na rozdíl od různých "elektrikářských - stavebních či jiných gum a plastů.... Možná se vám to zdá být přehnané, ale vyzkoušejte si reakci navinutých gum a plastů na kůře, třeba u vrby...Přírodní lýko se po mnoho let používá při roubování citlivých rostlin... :D
U některých těch moderních materálů se mi občas zdá, že se sice najde levná náhrada, podobný materiál, ale jaksi vytrácí podstata použití těch původních.... Mokré lýko je měkčí, dobře se s ním pracuje, větev pevně stahuje, dobře přilne, po uschnutí se stáhne a přirozeně větev spolu s dráty zpevní... Ta vám sice při náročnějším ohýbání i v bandáži asi trochu popraská, /... nejde jen o kůru/ ale v daném tvaru /spolu s dráty - množství dle potřebné síly k tomu, aby to drželo žádoucí tvarohybů /... a třeba i napínacími dráty, ... je pevně zafixována, roste, rána tak nepřijde do styku s cizorodým materiálem - časem se čistě zavalí - zacelí...Lýko se postupně uvolňuje - časem zcela rozpadne, nebo snadno rozstříhá - sejme...
A pořízení... v našem kraji jsou časté náletové lípy, které jsou káceny - palivové dříví. Pokud k němu máte přístup , kvalitní, dlouhé, široké a pevné lýko si z něj /když uschne/ můžete velmi snadno dle potřeby doma loupat...je to trocha práce s nožem, ale skoro sadarmo... :roll:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Vladimír Vinický » 25 bře 2013, 10:49

Zdeňku, to vlhčení té bandáže, potažmo ohýbaných větví nebo kmene dělám z důvodu, že namočenou větev či kmen jde lépe ohnout. Jo a je také důležité ohýbaný materiál předem postupně rozhýbat, ohnutí je pak mnohem příjemnější. Přetáčel jsem i dost silné kmeny o více než 90 stupňů. Všechno jde, jen malé dítě se musí nosit. :lol:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bandážování ....

Příspěvekod 001čolek » 26 bře 2013, 12:16

Díky všem za vysvětlení i rady.
Re Lukáš : s tou duší to byl jen takový můj soukromý nápad,na pár videozáznamech jsem viděl použití různých pásek ,tak jsem si říkal že by to nemuselo být zase až tak od věci. Nemusím nutně dělat všechno jako Japonci,pokud to plní dobře svůj účel a je to levnější,nebo rychlejší.Všechny ty pásky (i ta moje duše :D ) mají určitě jeden velký problém a tím je neprodyšnost a v případě lep. pásky i (asi???) špatná snímatelnost. Zatím jsem ještě nic lýkem nebandážoval,ale myslím že práce s ním není zrovna jednoduchá,je to asi hodně o praxi.
Asi prubnu radu Vlád'i Vinického s tím plátnem.
Tak ještě jednou díky všem.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Bandážování ....

Příspěvekod Pavel Š. » 26 bře 2013, 12:30

Přiznávám, že se mi nějak nezdá vysvětlení smyslu vlhčení bandáží, tak jak ho podal V. Vinický. :think: Přeci pokud je větev živá (tzn. nejedná se o mrtvé dřevo - jin), tak snad má vždy svoji vnitřní vlhkost (mízu) a k nasátí vlhkosti z bandáže (pokud vůbec k nějakému nasávání vlhkosti z okolí do živého pletiva dochází), aby mělo nějaký smysl pro usnadnění ohybu, tak by podle mě muselo proběhnout minimálně několik hodin ne-li dní před uskutečněním ohybu. Já jsem se domníval, že hlavní důvod máčení lýka či jiných savých materiálů je takový, jak vysvětlil p. Svačina plus to, že pod vlhkou bandáží vznikne mikroklima, které umožní hojení prasklin vzniklých při ohybu. Tak teď teda nevím. :(
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron