Tvorba mrtvého dřeva

Vše, kdo jak co

Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 dub 2009, 08:37

Na téma mrtvé dřevo se již popsaly stohy papíru. Proto nemá cenu tady vysvětlovat postupy, trhání vláken, frézování, opalování a konzervaci.
Na jaře letošního roku jsem rozvíjel zajímavou diskuzi s Bogdanem Pociaskem z Polska,na téma „výroba“ mrtvého dřeva. Podle jeho teorie, kterou má ověřenou léty praxe říká, že opracuje mrtvé dřevo klasickými způsoby –mechanicky a poté nechá dřevo svému osudu. Používá jen slunce, déšť, mráz, vlhko, sucho k dotvoření jeho započaté práce. Neopaluje vlákna – tvrdí, že do roka si příroda poradí sama, nepoužívá drátěné ani jiné kartáče a kotouče – opět nechává na přírodě. A co je nejzajímavější, neošetřuje žádným bělidlem proti houbám – prý příroda se svými změnami si poradí lépe, dřevo pěkně přirozeně popraská, chloupky po opracování zmizí a výsledek je podstatně dokonalejší, než „umělé“ vybělení. Jeho teorie se také opírá o to, že bonsaj se ze stromku vyvíjí několik let, a proto je dost času i na mrtvé dřevo, protože okamžitým vybělením se připravíme o přirozenou práci přírody, neboť ošetřené dřevo více odolává povětrnosti. Ošetření dřeva provádí až po několika letech, kdy je dřevo již přírodně upravené a přirozené.
Je to zajímavá teorie spojená s praxí. Je pravda, že na stromech rostoucích v přírodě taky žádný člověk nechodí se štětcem a nebělí jiny a přitom jsou krásně bílé a přirozené. A co vy na to ? Jak to děláte vy ? :?: :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Dan Pánek » 22 dub 2009, 09:53

Najíždím na Bogdanův postup, kdyby nic jiného, je to mnohem pohodlnější ;)
Střídání slunce a mokra je dobré, ale trvalé vlhko myslím je u většiny neošetřených dřev nežádoucí a může znamenat problém do budoucna. Takže je to asi i o druhu a stanovišti, vlhkostních podmínkách pěstování a dalších faktorech. Takže tak jak je to výše řečené, je to hodně zjednodušené, ale v zásadě nejsem vůbec proti.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Jarda Marek » 22 dub 2009, 18:38

Byl sem u toho Láďového rozhovoru a vůbec nejsem proti, je to přirozené, no a Dan má taky pravdu :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Martin Iša » 23 dub 2009, 18:22

:clap: :jedna: Ano, to mě tu chybělo, páč jsem ve fázi studia. :) Jen houšť a více i ostatní, co mají zkušenosti s mrtvým dřevem.Možná to bude divný, ale já jsem začal sbírat po svých toulkách kusy mrtvého dřeva na studium.Dost mě to otevřelo oči. :shock: Příoda je nenahraditelný umělec.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 dub 2009, 21:49

Martine, neboj se já taky čumím po lese po mrtvolách a zakopávám o hříbky, to holt je ta naše úchylka v praxi :shock: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Martin Drábek » 23 dub 2009, 22:28

Tak vidím, že jsme všichni stejní blázni.. člověk div kolikrát nenabourá jak čučí po stromech kolem cest atd. ;)
Ta Bogdanova varianta vypadá logicky a přirozeně, což je způsob, který osobně uznávám. Rád se poučím, s mrtvím dřevem nemám valné zkušenosti.. super téma.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 dub 2009, 11:11

Všechny předchozí poznámky beru, ale zkuste neošetřit dub, co myslíte, že se tak do dvou až třech let stane? - Správně, chytne to houbu a celý stromek těžko zachráníte. Zkuste si v přírodě seříznout dub a neošetřete ho, uvidíte jako já. To samé bude asi platit i u dalších listnáčů. Proto také v přírodě na listnáčích mnoho jinů neuvidíte, vše vyhnije do dutin. Samozřejmě u jehličnanů je to jiné.
Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod tomikzlesa » 24 dub 2009, 12:54

V lese sem orezal listnacu dost, prevazne buku a dopadly dobre, prave z duvodu vyhniti dutin atd listnace nenatiram, oproti prirode a jehlicnanum by to vypadalo dost neprirozene
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Martin Iša » 24 dub 2009, 20:43

Už se začínám připravovat. :lol: Mašinka na hrubou a na jemnou práci. ;) Maká to, jen to chce promazat, vyčistit.Jestli pak někdo pozná tu mašinku v pravo?Dnes už starožitný kousek. :)
Přílohy
Mr dr.JPG
Mr dr.JPG (62.49 KiB) Zobrazeno 12414 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Tvorba mrtvého dřeva

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 dub 2009, 21:09

A že by zubní vrtačka??
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron