Mrtvé dřevo - názory (borovice 3)

Vše, kdo jak co

Mrtvé dřevo - názory (borovice 3)

Příspěvekod Mirek Halatin » 20 úno 2012, 10:24

nechci odpovídat za Vencu, ale plamen je perfektní pomocník pro dosažení opravdu krásného mrtvého dřeva. Opálení povrchové vrstvy způsobí nepravidelné vypálení měkkých vláken. Po následném okartáčování (není nutné nejde-li strom v brzké době na prezentaci) dosáhnete přírodního správně suchem rozpraskaného vzhledu mrtvého dřeva.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Borovice 3

Příspěvekod Martin Iša » 20 úno 2012, 10:35

Ono je to drobet sporné ;) Souhlasím, ale to by fungovalo teprve tehdy, pokud by tam už nebyla smola, nebo jí "vyplavit".Pak to bude fungovat ;) Takto se akorát smola takzvaně "pustí" a zaleje a efekt skoro nulový.Smola musí pryč, musí to být "mrtvé" ;) Toť můj postřeh :jedna: My se snažíme urychlit to, co příroda dělá léta, a tak bychom k tomu měli přistupovat ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Borovice 3

Příspěvekod Ladislav Kotál » 20 úno 2012, 10:47

Mirku, to samozřejmě vím, jen mě šlo o to, že plamenem "zakonzervované" dřevo už víceméně dál nestárne, přirozeně nepraská.......Je to skoro stejné, jako když se dřevo nakonzervuje bělidlem. Právě proto jsem se ptal.Mě totiž přijde "přirozené" mtrvé dřevo na kmeni jako naprostá bomba a vršek po té úpravě není to pravé ořechové.(i když se to časem upraví samo, ale nikdy to nedosáhne kvality spodku). Proto já osobně preferuji vytrhání dřeva (pokud možno žádné frézy) a bez ošetření a opalování nechat na pospas přírodě, jen jednou za rok překartáčovat a tím odstranit odumřelé chlupy a měkkčí dřevo.Po několika letech, kdy už jsem s kvalitou spokojen, přetřít bělidlem s příměsí třeba sazí, aby dřevo nebylo tak svítivé- bílé. Netvrdím, že je to správně, jen pro mě přirozenější. Venca se určitě vyjádří, objasní a obhájí svůj postup, protože to určitě nedělal poprvé a určitě má zkušenosti.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice 3

Příspěvekod Mirek Halatin » 20 úno 2012, 16:11

Láďo, Martine:
Já mám s ohněm zkušenosti dobré. V tomto případě bych pálil daleko víc (tím se člověk zbaví i většiny smůly). Povrchová vrstva by měla být jak rozpraskaný povrch vyloženě zuhelnatělé větve. Udělejte si jednoduchý pokus kdy si vezmete třeba borovou větev. Na části z ní proveďte svůj obvyklý postup a část zkuste na povrchu spálit na uhel a ve směru růstu dřeva vykartáčujte, čas pak ukáže :). Až bude možnost, zkusím to udělat a nafotit i třeba dlouhodoběji. Netvrdím, že je to jediná nejlepší a jistojistě nejsprávnější cesta. Jen mám plamen rád a když si s tím člověk pohraje, tak jdou vykouzlit divy.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Borovice 3

Příspěvekod Martin Iša » 20 úno 2012, 16:23

Asi už to sem nepatří, ale musím ti Mirku oponovat! ;) Tím že se pálí více, se smoly nezbavíš,to je blbost na entou!!Mirku nic ve zlém, ale tady už je to o chemii jako takové!Lajcky řečeno, pokud něco teplem "zpeču", tím to více "zaklopím, zakonzervuji" ;) Ať si říká bonsaista co chce, pokud chce "stařinu" kdekoliv, smola musí pryč :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Borovice 3

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 úno 2012, 23:13

Ahoj Venco, hezké přírodní shari na borovicích z českých končin není zas až tak běžný jev, myslím, že stromek může mít našlápnuto k hodně zajímavému výsledku :jedna: .Spodní část má ladný pohyb,navíc se i zajímavě kroutí, ten vršek se při pohledu kolem přední strany zdá být rovnější, z té pravé strany tam zas ale nějaký náznak pohybu je vidět, zajímalo by mě vidět borovici na živo (no jo, už jsem ji určitě viděl, ale všechny detaily si teď nevybavím :) ). V každém případě by jeden lehčí zlom v horní části kmene určitě přišel vhod- stačilo by v jednom místě vybrat klínek mrtvého dřeva a kmen "přivřít", tohle místo by se pak určitě dalo bez problémů zapracovat do shari.
Pokud bys pak měl fotku po "rozbalení" větví, tak ji sem pak určitě hoď, ať je ještě jasnější jejich průběh pro případné návrhy.

Ohledně opalování a (obecně) konzervace mrtvého dřeva (nejpíš to vypadá na rozjetí nového vlákna :D ) - opalování je pro mě vhodné tehdy, když se jedná o konzervaci relativně MLADÉHO nebo i ČERSTVĚ VYTVOŘENÉHO (z původně živé části i např. z dříve odumřelé větve ale s kůrou, bez struktury). Tedy v tomto případě pro mě naprosto v pořádku!
Nemá cenu opalovat již tvrdé dřevo, přírodné partie jinů a shari s již hezkou strukturou (tady konkrétně shari ve spodní části kmene) - tady stačí jen občas očistit, okartáčovat a OŠETŘIT přípravkem na jiny/sulkou.
U mladšího, a tím pádem měkčího, dřeva se plamenem dřevo lépe vytvrdí tak, aby snáze nepodléhalo trouchnivění, určitě ne natolik, aby dále nepraskalo a dál se nevytvářela struktura - zase tolik pryskyřice v sobě tohle mladé dřevo nemá.
Nechci vás nijak podceňovat (a já nijak machrovat :naughty: ), co se týče ošetřování mrtvého dřeva v dlouhodobém horizontu, respektive, lépe řečeno, v ošetřování mrtvého dřeva u hodně starých stromů, yamadori z vysokých hor - mě už pár podobných stromů rukama prošlo (i když třeba ne přímo mých) a zrovna u dvou starých borovic klečí se jednalo o problém zahnívání mrtvého dřeva, původně živých částí, odumřelých až po vyzvednutí, tvarování, možná i přímo v horách, u kterých se ale NEVYTVOŘILA přírodní, obnažená struktura shari. Mrtvé dřevo nebylo asi 5 let vůbec ošetřováno (a původně ani ošetřeno plamenem) - přírodní shari se za 5 let skoro vůbec nezměnilo (nepoškodilo), naopak nově vytvořené partie na mnoha místech odehnily. Řešení? Vyčištění a odstranění veškerého zhnilého dřeva, OPÁLENÍ těchto nepůvodních partií, pak jejich okartáčování, a následně ošetření přípravkem na jiny VŠECH PARTIÍ mrtvého dřeva.
Pokud totiž pravidelně neočišťujete a neošetřujete mrtvé dřevo aspoň jednou za 2 - 3 roky přípravkem na jiny/sulkou, tak si v našem klimatu zbytečně zaděláváte na problémy i v případě dost starého mrtvého dřeva - o tomto podle mě ani nemá moc cenu diskutovat.
Mimochodem, mrtvé dřevo ve většině případů opaluje Walter Pall, Pavel Slovák (který se třeba taky vyjádří)...
Ve Španělsku si při otázce opalování mrtvého dřeva u jejich místních yamadori stromů s trochu jinou tvrdostí dřeva (olivy, pistácie apod.) a s trochu jinými klimatickými podmínkami (mnohem sušší), přirozeně klepali na čelo... :)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Borovice 3

Příspěvekod Pavel Slovák » 20 úno 2012, 23:51

Co se týče ošetřování mrtvého dřeva, píšu teď o zkušenosti u nás a konkrétně v mém regionu, co se týče vlivu klimatu, neošetřit mrtvé dřevo , hlavně to čerstvé ať už plamenem nebo jin přípravkem, je to cílená likvidace dřeva. Vliv vysoké vzdušné vlhkosti dá už brzy na jaře najevo, kdo je tu pánem, Plísně, houby apod. Stejně tak u starých yamadori stromů z vyšších horských podmínek je nutnost co nejdříve ošetřit původní mrtvé partie. Pravidelná kontrola , ošetřená a údržba mrtvého dřeva je v našem klimatu nutná.
Při opalování čerstvého , mladšího dřeva není s pryskyřicí většinou žádný problém, to nastane většinou u zdravého starého dřeva. To bývá velmi prosmolené, ale to je zase zdravé. I tak je dobré dřevo občas vysušit ostrým plamenem a ošetřit přípravkem Jin liquid nebo podobným. Opracování starého dřeva tedy pouze ruční, a hlavně po opálení nepoužívat žádný nylonový kartáč nebo kotouč, žádné vysoké otáčky frézy, ani hustý mosazný kartáč.Pak totiž případnou pryskyřici rozleštíme a vetřeme do štěrbin mezi vlákny. Ideální je kartáč ocelový (vypadá jako štětka na čištění lahví, prodává se už běžně v BC). Ocelové chlupy jsou uspořádány ve spirále a je ideální k vyčesání opálených zbytků. Krátkými , kroutivými pohyby ve směru vlákna vyčešeme a hotovo. Nerozleštíme. Struktura dřeva je zachovaná.
Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Mrtvé dřevo - názory (borovice 3)

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2012, 08:07

Tady posílám detailnější fotky mrtvého dřeva, které je staré (udělané) v roce 2006. Vzniklo odstraněním vrcholu o průměru cca 8 cm.Kleštěmi bylo vytrháno,vykartáčováno a bez použití plamene a sulky ponecháno přírodě. V roce 2010 bylo jednou lehounce opáleno ( odstranění chlupů),přetřeno řídkým bělidlem a "umazáno" hadrem od sazí. I když je strom "pod závlahou", dřevo nic nedělá, nehnije, jen si vesele stárne. Vždyť na horách, u moře, taky nikdo nechodí s plamenem a bělidlem a stromy jsou napůl mrtvé in natura. Tak takhle to dělám já.
Přílohy
c.jpg
a.jpg
b.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Borovice 3

Příspěvekod Martin Iša » 21 úno 2012, 16:40

Pavel Slovák píše:Co se týče ošetřování mrtvého dřeva, píšu teď o zkušenosti u nás a konkrétně v mém regionu, co se týče vlivu klimatu, neošetřit mrtvé dřevo , hlavně to čerstvé ať už plamenem nebo jin přípravkem, je to cílená likvidace dřeva. Vliv vysoké vzdušné vlhkosti dá už brzy na jaře najevo, kdo je tu pánem, Plísně, houby apod. Stejně tak u starých yamadori stromů z vyšších horských podmínek je nutnost co nejdříve ošetřit původní mrtvé partie. Pravidelná kontrola , ošetřená a údržba mrtvého dřeva je v našem klimatu nutná.
Při opalování čerstvého , mladšího dřeva není s pryskyřicí většinou žádný problém, to nastane většinou u zdravého starého dřeva. To bývá velmi prosmolené, ale to je zase zdravé. I tak je dobré dřevo občas vysušit ostrým plamenem a ošetřit přípravkem Jin liquid nebo podobným. Opracování starého dřeva tedy pouze ruční, a hlavně po opálení nepoužívat žádný nylonový kartáč nebo kotouč, žádné vysoké otáčky frézy, ani hustý mosazný kartáč.Pak totiž případnou pryskyřici rozleštíme a vetřeme do štěrbin mezi vlákny. Ideální je kartáč ocelový (vypadá jako štětka na čištění lahví, prodává se už běžně v BC). Ocelové chlupy jsou uspořádány ve spirále a je ideální k vyčesání opálených zbytků. Krátkými , kroutivými pohyby ve směru vlákna vyčešeme a hotovo. Nerozleštíme. Struktura dřeva je zachovaná.
Pavel S.

Pavle, myslím si, že až tak u nás nezáleží na konkrétním regionu.Dle mého osobního názoru jde o konkrétní strom, druh, stáří a pod. a jak o něj pečujeme.Hlavně ta péče a čas tu hraje myslím hlavní roli.Pokud chceme opravdu docílit uměle vzhled starého dřeva v relativně krátké době, je to podle mého názoru hlavně o "citu"!Mám za to, že pokud je bonsai "řemeslné umění" týká se to i právě zpracování a prezentaci mrtvého dřeva!Trochu odbočím, ale při pohledu na různých výstavách jsem trochu zklamán , když vidím nádherný strom a jiny ve formě "indiánských šípů" :cry: Já nevím, ale chybí mi tam drobet té kreativity.Samozřejmě ne vždy, najdou se stromy s mrtvým dřevem, kdy srdíčko zaplesá. :jedna: Ale to je hodně málo :( Píše se pořád o mrtvém dřevu, jak toho docílit apod.Bylo toho napsáno už dosti, ale nikde jsem se nedočetl, jak to mrtvé dřevo uchovat, zakonzervovat, aby bylo pořád takzvaně :staré" ;) Páč i "sestaření" dřeva má svůj vývoj , je to cyklus, který můžeme a chceme ovlivnit. ;) Páč když třeba nastane jedna z posledních fází odumírání dřeva-kostkování(viz Vencovo schari)snažíme se to pochopitelně zachovat. ;) A jak píšeš:pravidelná kontrola, údržba......A o tom to je :jedna: Ono mi to sice kecá, ale ve finále příroda je příroda :jedna: Pro ostatní:tento příspěvek je pouze mým osobním názorem ;) Pochlubte se svými zkušenostmi :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo - názory (borovice 3)

Příspěvekod Pavel Slovák » 21 úno 2012, 20:03

Martine , obávám se , že není možné vše popsat v příspěvku. Je to podle mě jako třeba s ohybem při tvarování. Mít v rejstříku co nejvíc znalostí a technických možností a ty se snažit přizpůsobit konkrétní situaci a stavu dřeva u rostliny. Už jenom mrtvé dřevo zasahující do substrátu je mnohdy oříšek, navíc jak píšeš, je to nejen o druhu stromu, ale o stavu dřeva, stáří dřeva apod. Ono to není jen o sulce, jin liquidu, plameni, kartáčích. Skvělé jsou lodní laky, funguje i Pallův rozpuštěný plast, doma jsem pro zachování , spojení v substrátu velmi, velmi starého dřeva použil dvousložkovou plastelínu na domodelování a hlavně k odizolování od vlhkosti. naopak na prosmolené dřevo z vysokých hor téměř není nutné šahat. Míchání kašiček na dřevo v substrátu se mi taky velmi osvědčilo, ale i to je třeba obnovovat, což znamená přesazovat staré stromy častěji, než by bylo někdy nutné. Je tolik vlivů, které ani nevzpomeneme. Je třeba naučit se odhadnout stav dřeva a pak kombinovat způsob ošetření. To jak opracované dřevo někdo ostrouhá, v tom máš pravdu, někdy je to síla, ale to je spíš podle mě téma k tomu tvarování a estetice v kompozici. že něco nějak vypadá a že nestačí každý klocík jen strčit do "ořezávátka na tužky".
Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron