Fosfátové sklo

Vše, kdo jak co

Fosfátové sklo

Příspěvekod Lada Fabián » 29 bře 2011, 09:30

Zkoušíte nebo už někdo vyzkoušel fosfátové sklo a jeho účinky?
Sklo by mělo napomáhat kvetení!
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod Vahada » 31 bře 2011, 09:33

Láďo vidím, že na bonsajích se asi fosfátové sklo ještě nezkoušelo. Já do něj mám chuť letos, ale ne na stromky, ale do kytek, tam asi bude mít úspěch. Stromky mám kvetoucí jen hlohyně a trnky a ty kvetou slušně i bez další podpory. Pokud ho vyzkoušíš tak sem hoď info jak to dopadlo.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod dan » 14 srp 2011, 23:54

Fosfátové sklo (tady ty větší střepy, ne prášek) se mi velice dobře osvědčilo jako standartní hnojivo do moderních inertních substrátů. nijak se neodplavuje, zůstává tam, kde je (dávám ho ke kořenům při přesazení), nepřehnojuje, stromy si vezmou kolik potřebují a kdy to potřebují. vůbec s ním není problém v období dormance. prostě když stromy spí, přestanou ty střepy "ocucávat". mají dostatek živin po celou dobu, krásně rostou... občas přidám jen stopové prvky ve formě postřiku na list, případně pokud potřebuju stromek více rozjet, bez ohledu na velikost listu, použiju postřik močovinou. jinak draslík, fosfor, železo a hořčík dodává jen fosfátové sklo. a hlavně je to levné a vydrží i několik sezón (když není potřeba přesazovat). Jsem s ním opradu spokojený, ničím jiným už potom nehnojím.
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod Vladimír Vinický » 15 srp 2011, 11:28

A Dane kolik tam těch granulí dáváš, dejme tomu na střední bonsaj, tl. průměr kmene cca 5 cm, výšky cca 60 cm a o velikosti misky cca 40 x 30 x 8 cm? Zapravuješ to rovnoměrně do substrátu nebo jak? Je to možné použít pouze při přesazení nebo to jde sypat i na substrát? Nezkoušel jsi prášek?
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod dan » 15 srp 2011, 21:53

prášek mi nepřijde nijak zajímavý. asi by se hned odplavil. používám ty "střepy". na tu uvedenou misku bych použil klidně tak 1 celou odměrku. tohle hnojivo musí být u kořenů, jinak je nefunkční. samo o sobě se nijak nerozkládá, takže oplachem vodou při zálivce na povrchu nefunguje. kořeny si ho aktivují sami prostřednictvím kořenových kyselin, kterými rozkládají minerály. takže pokud kořeny spí, prostě to hnojivo nepracuje. při přesazování dám do misky část substrátu, na který nasypu rovnoměrně (tedy v jedné vrstvě) fosfátové sklo, na něj postavím stromek a zasypu. jakmile se kořeny po přesazení proberou, je vidět, že hnojivo pracuje... líbí se mi, že to nijak neovlivňuje průtočnost substrátu a přitom v tom "kamení" mají stromky dostatek živin. sypu to odhadem, přehnojit se s tím nedá. kořeny si to sami najdou. používám to v teramolu se zvětralou žulou.
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod dan » 15 srp 2011, 21:59

jednou jsem to zkusil i do zasazených stromků přidat tak, že jsem kolíkem nadělal ke kořenům díry, kterými jsem to ke kořenům nasypal a zahrabal... taky si to našli... ale standartně to dávám do substrátu při přesazení. dá se to používat i opakovaně, ale ty krystaly z povrchu odstraňuju. přeci jen to vypadá jak modré sklo...
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod Petr Syrový » 16 srp 2011, 10:45

Měl jsem k tomu nedůvěru ale jak to tady čtu tak to vyzkouším na jaře při přesazování.Díky za zkušenosti.
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Fosfátové sklo

Příspěvekod Vladimír Vinický » 19 srp 2011, 08:43

Dane díky, určitě to vyzkouším. :jedna:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano


Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron