Kravský hnůj

Vše, kdo jak co

Kravský hnůj

Příspěvekod Jarda Marek » 23 bře 2009, 07:43

Chtěl bych letos použít na hnojení kravský granulovaný hnůj.
Má složení: 1,5% N + 2,5% P205 + 3% K20
Píší na něm že je i pro jehličnany a okrasné keře ale nevím, neznám :think: .
Máte s ním někdo zkušenosti ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 bře 2009, 08:02

Jardo, podle mého je kravský hnůj dobrý akorát na zahradu,existuje spousta líp aplikovatelnéjších hnojiv.(bál bych se předávkování a spálení kořenů).A ještě bude určitě smrdět :lol: :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Jiří Svačina » 23 bře 2009, 11:04

Granule jsou pravděpodobně z domácí produkce...? Jsou občas k dostání a bývají zpracované obdobným způsobem jako ty dovážené - po vyhnití a zvýšené teplotě jejich zpracování už ani při rozpadu nesmrdí. Je to přírodní materiál a tak při použití následuje také ve všech případech zcela nahodilý proces rozkladu a vyluhování . Uvědomte si že takto nikdo neví jaké množství a kterých látek se z těchto materiálů právě uvolňuje. Je to závislé pouze na množství vody kterou jsou transportovány, tj. zálivce, vzdušné vlhkosti a použitém substrátu. U těch kravských bych ale byl při použití ještě opatrnější , sice snad nebudou pálit, ale budou pravděpodobně bohatší dusíkem - tj. asi "silnější" oproti těm dovozům vyráběným snad z drcených rostlin řepky či i jiných podobných rostlin . ;)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Jarda Marek » 23 bře 2009, 15:46

Jestli sem Tě Jirko správně pochopil, tak by bylo lepší ty dovozové, nebo rači nepoužívat ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Jiří Svačina » 23 bře 2009, 19:22

Já s těmito organickými granulemi nemám větší zkušenosti tak je nemohu jednoznačně odmítnout nebo doporučit. Ale třeba od Rakouského bonsai zahradníka G.Klosse http://www.bonsai.at , který léta úspěšně pěstuje větší množství importních bonsai rostlin jsem se před časem dozvěděl, že pro nízkou vzdušnou vlhkost tyto japonské systémy hnojení , granulemi položenými na akadamě - substrátu - s "vyplavováním živin" - v Evropě dobře nefungují. Nemám dost podobného materiálu abych to měl možnost zkoumat, ale také nemám důvod nevěřit tomu co říkal. Jiné to může být s granulemi založenými do substrátu... Další věc je, že jsem těch bobků na fotce větší misky s rostlinou napočítal i šedesát...A ještě - jiné hnojení potřebujeme když mají rostliny být jen udržovány - v misce, jiné pokud si přejeme aby bohatě rostly, žádné u zakořeňování...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Jarda Marek » 23 bře 2009, 19:33

Jirko děkuji za vyčerpávající odpověď :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Hugo Studeník » 28 bře 2009, 09:52

No já jsem to vloni zkoušel a získal jsem dojem , že rostlinám narostly velmi velké listy . Takže jsem to vzdal a použil do zahrady . Původně jsem si myslel , že by mohlo být dobré přidat vždy trochu do substrátu .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 dub 2009, 22:05

Větší listy budou výsledkem hnojiva bohatšího živinami. Ony ty Japonské granule budou mít těch živin jen přiměřeně - tedy "hnojivost" spíš slabší, pomalu se rozkládající a tak déle působící ...Ty kravské nejsou vyráběny pro bonsajisty a budou pravděpodobně mnohem "silnější" ... Píši to v hádankách protože o složení se můžeme jen dohadovat, čísla srovnatelná třeba s Kristalonem nikdo neuvádí...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod Roman » 25 srp 2009, 21:10

kazdy hnojime ako vieme a tak ako sa nam osvedcilo ja osobne mam najlepsiu skusenost z kuracimi hovnamy asi pol kibla zalejem vohou a necham dva tyzdne len tak,len to sem tam premiesam a potom do 5 litoveho polevaka pridam tuto kasovitu hmotu.smrdi to to je pravda ale cudovali by ste sa co to zo stromkom do troch dni spravy,zelen pribuda raketovou rychlostou a co sa tyka spalenia korenou coho sa tu asi vsetci obavate neviem ci to nieje mitus.
ale zalial som zopar tuctoviek cistym cereritom ze ich znicim ako pokusne kraliky a myslite si ze co sa asi stalo ??nic absolutne nic, stromky idu ako besne.
Roman
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2009, 09:44

Re: Kravský hnůj

Příspěvekod tomikzlesa » 26 srp 2009, 09:12

Romane, přesně to co popisuješ používa otec na zeleninu a když vedle ni stojí neni skoro vidět :D mrkev i řepa vypadaj spíš jako díně...uvažuju že příští rok to zkusím na yamadori, ale je to spálení opravdu mýtus ?
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron