Použití glukózy

Vše, kdo jak co

Použití glukózy

Příspěvekod Josef Malimánek » 10 bře 2011, 02:44

Zdravím. V posledním čísle slovenského časopisu Bonsai živé umenie (č.7) je obsáhlý článek japonského autora o zkušenostech s použitím D-glukózy na rostliny. Popisuje proč a jak příznivě působí použití glukózy na růst a celkovou vitalitu rostliny. Předností je především rychlost účinku. Příslušně naředěná glukóza lze použít na list i jako zálivka. A v tom naředění je problém. Autor uvádí, že roztok zakoupený v lékárně (zřejmě japonské) je nejvhodnější naředit vodou v poměru 1:8. Při vyšších koncentracích by mohlo dojít k poškození rostliny. V lékárně (u nás) jsem se dozvěděl, že k dostání je jen D-glukóza v prášku (pod označením Glukopor). Ona v článku uváděná kapalina je asi fyziologický roztok, používaný v nemocnicích. Netuším, jak lze získat.
Vše bylo pro mně zcela nová informace, tak bych se chtěl zeptat, zda máte někdo zkušenost s používáním cukrů pro výživu rostlin. Případně jak namíchat koncentrát z práškové glukózy (V tom spoléhám především na Jarka S. :think:).
Zdraví Josef
Uživatelský avatar
Josef Malimánek
 
Příspěvky: 51
Registrován: 19 úno 2009, 01:25
Bydliště: 39161 Opařany

Re: Použití glukózy

Příspěvekod bonsai4 » 10 bře 2011, 10:19

.....niečo podobné som čítal na internete :think: tam dávkovali 1 gram MED-u na 1 L vody....neskúšal som to :D možno je to blbosť ale to iba tak pre informáciu :D
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Jarek Servus » 10 bře 2011, 10:43

Nemáš někde bližší údaje o koncentraci roztoku? Může být 5ti, 10ti nebo 20ti procentní. Odhaduji, že použil 10ti procentní, po zředění vyšla 1.25%ni koncentrace. V téhle koncentraci ho připravíš přímo na zálivku tak, že 12,5g Glukopuru (přibližně 1 polévková lžíce) rozpustíš v 1 litru vody. Pokud použili 5ti procentní roztok, potom stačí 2 rovné kávové lžičky na 1 litr.
Roztoky glukozy na infuse, nebo injekce jsou u nás na lékařský předpis a je zbytečné je shánět; Glukopurem je nahradíš. Pokud by to byl 1 gram medu na litr, tak bys musel zředit tenhle roztok ještě 20x, což mi připadá nesmyslné. (Možna 1 gram medu na 1 dcl vody)
Naposledy upravil Jarek Servus dne 10 bře 2011, 15:23, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Vláďa Boudný » 10 bře 2011, 14:43

Sakra, to jsou věci.
Mléko s volskou krví a extrakt z netopířích jatýrek jte taky nikdo ještě nezkoušel? :roll:
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Robert Černý » 10 bře 2011, 17:03

Vláďa Boudný píše:Sakra, to jsou věci.
Mléko s volskou krví a extrakt z netopířích jatýrek jte taky nikdo ještě nezkoušel? :roll:


:clap: :mrgreen: :lol: :clap: :mrgreen: :lol:




Určitě zajímavý příspěvek, ale myslím, že pro mě postačí dobrý substrát, kvalitní hnojivo atd.....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Martin Iša » 10 bře 2011, 19:19

Já jsem jenom zvědavej, kam až toto téma dospěje. ;) :P :) :lol: Ale jo, pokud to někomu udělá radost, proč ne.Ale předem upozorňuju, že bůček radši sežeru sám :mrgreen: No, Badíčkovi drobet nechám no. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Josef Malimánek » 11 bře 2011, 01:00

to Jarek: Dík. Bohužel, znovu jsem prošel celý článek, ale o koncentraci výchozího roztoku není ani zmínka. Zřejmě se skutečně jedná o infuzi. Přikládám foto baňky s roztokem z článku, včetně detailu specifikace. Třeba Tvé oko odborníka vyčte víc. Mně nepomohla ani lupa. Vzhledem k tomu, že autor upozorňuje na nebezpečí poškození při vyšších koncentracích a doporučuje nejprve odzkoušet, budu pro začátek předpokládat, že výchozí koncentrát je pětiprocentní.
to ostatní: Jó, já to beru, sranda musí bejt... :lol: Trochu jsem podobnou reakci čekal. Ale věřte, že vám nechci vaše oblíbené mlsky jako bůček, mléko s čísi krví apod. nahrazovat něčím jiným nebo dokonce ošklivit. :x :mrgreen: Jen si myslím, že toto téma nemá nic společného se šamanstvím či podobnými praktikami. Nechci poučovat, protože si jistě ještě ze základky pamatujeme co je fotosyntéza: zjednodušeně - rostlina získává z ovzduší oxid uhličitý a spolu s vodou z půdy (za přispění slunečního záření) vytváří jako jeden z produktů fotosyntézy jednoduchý cukr - glukózu. Ta představuje v těle rostliny zásobu energie.
Tedy když rostlině dodáme glukózu ve formě postřiku na list nebo zálivkou, předběhneme proces přirozené tvorby glukózy rostlinou. Rostlina jí může snadno přímo vstřebat, protože glukóza je pro rostliny úplně přirozený produkt. Takže po uvědomění si těchto skutečností, se použití glukózy nejeví jako tak velký nesmysl nebo alchymistický pokus naslepo.
Přílohy
IMG_0540 (2).jpg
IMG_0540.jpg
IMG_0540.jpg (118.88 KiB) Zobrazeno 5791 krát
Zdraví Josef
Uživatelský avatar
Josef Malimánek
 
Příspěvky: 51
Registrován: 19 úno 2009, 01:25
Bydliště: 39161 Opařany

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Míra Z » 11 bře 2011, 02:19

Martin Iša píše:Já jsem jenom zvědavej, kam až toto téma dospěje. ;) :P :) :lol: Ale jo, pokud to někomu udělá radost, proč ne.Ale předem upozorňuju, že bůček radši sežeru sám :mrgreen: No, Badíčkovi drobet nechám no. :)


:D NO!Já ti povím kam.To mi připomíná že jsem zkoušel jednoho "kuchaře" jak se dělá česká gulášovka? "Kolega"ze sebe vykoktal něco děsivého!Že tam patří majoránka,česnek,paprika,brambor ani netušil,zato by do ní dal drcené rajčata,oregano a zahustil by jí mlékem smíchaným s moukou!Opravdu masakr... :( :shock:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 11 bře 2011, 09:39

Chtěl bych dodat, že už před lety mi o použití glukózy říkali bonsajisté z Mallorky - podporují jí růst borovic a jalovců, které v subtropickém klimatu lehce strádají. Bavili jsme se tudíž o použití převážně pro jehličnany, které mohou glukózu vstřebávat "po celý rok", u listnáčů se dá použít asi "jen" v olistění.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Použití glukózy

Příspěvekod Jarek Servus » 11 bře 2011, 23:20

Děkuju za obrázek, ale kanji ani hiragamu nepřečtu, a údaje na boku nerozeznám.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron