Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Vše, kdo jak co

Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Michal Vlachovský » 04 led 2011, 22:53

Ahoj všem. Je zima a pořád studuji bonsaje a hodně ted pročítám kdy, jak a co drátovat. Chci se zeptat hlavně na buky, ale rád se dozvím i to co znám a třeba rozšířim dál svoje znalosti. Předem děkuji za odpovědi s vašimi zkušenostmi i s jinými stromy.
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod tomikzlesa » 05 led 2011, 10:52

Zminovaný buk se drátuje dost špatně, hlavně starší rostilny, možná než drátem, klasicky je lepší tvarovat střihem a stahováním či přitahováním, rád praská, je tvrdej a pružnej. Drát se dokáže i během pár dní zaříznou, protože kůra je dost křehká.
Já osobně drátuju všechno na jaře, strom nejvíc roste a brzo si zvykne a listnáče a modříny jsou neolistěný líp přístupný, jeslti je to pro strom nejlepší nevim, ale už dlouho mi to tak vyhovuje, největší mínus je asi že se drát v bujným rustu může brzo zaříznou a stromy se musí sledovat, ale to já rad 8-)
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 led 2011, 10:53

Michale, co se týká drátování jednotlivých druhů stromů, je to vždy závislé na potřebě každého jednotlivého stromu a je to na majiteli. Pokud se pokusím zobecnit tento problém, je několik způsobů. Jako první je klasický způsob drátování, kdy se navíjí drát pod úhlem cca 45 stupňů na jednotlivé větve a kmen, vždy tak, aby závity navinutí byly vedeny do směru, kam chceme větev dostat. Tím se drát "utahuje" a drží větev pozici. Při opačném navinutí je drát pohybem větve "uvolňován" a tím neplní funkci držení větve v pozici. Tento způsob je možno praktikovat na všech druzích stromů. Vždy je ale nutno kontrolovat jeho "zaříznutí" do větví nebo kmene po několika týdnech. Pokud se drát začíná zařezávat je nutno jej odstranit a pokud větve nedrží v pozicích znovu nadrátovat. Odstranění drátů se provádí dvěma způsoby: pokud se jedná o tenké dráty, mohou se opatrně odvinout, následně znovu narovnat a použít třeba několikrát.Je třeba dbát na jemnou práci, aby se odmotáváním nepoškodily pupeny a větvičky. Druhý způsob je šetrnější, ale pracnější. Každý závit na větvi se přestříhne a odstraní. Tady je třeba mít kvalitní čelní nůžky-kleště na drát. Stříhá se kolmo k větvi a drátu, závit po závitu.
Druhý způsob je napínání a stahování větví pomocí drátů,které se na jedné straně u větve podloží kůží, kouskem hadice, kobercem tak aby drát nepoškodil kůru větve a druhá strana drátu se připevní po stažené větve k misce. Tento způsob je sice šetrný ke stromu, ale velmi často se větve nedostanou do námi zvolených pozic.Je vhodný třeba k základnímu rozmístění větví u listnáčů, a zbytek "tvarování" dodělat střihem.
Obecně řečeno: každý způsob je dobrý, chce se to naučit a mít cit pro rostlinu. Jehličnany obecně jsou "odolnější "proti zařezání drátu, případné jizvy se lépe hojí. Listnáče je podle mě lepší tvarovat střihem a když drátovat, tak velmi opatrně, co nejméně a kontrolovat dráty . Jizvy, které vzniknou na kůře nám strom "zdobí" několik let a stejně nikdy nezmizí úplně.Tím jsem ti vlastně odpověděl na otázku buků. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Michal Vlachovský » 05 led 2011, 19:44

Ahoj Tomáši a Láďo, děkuji za informace, ale asi jsem to špatně podal. Chtěl jsem se zeptat hlavně na drátování buků. Kdy je nejvhodnější doba pro nadrátování buku. Já vždycky buky drátoval na jaře před obrostem a přišlo mi, že nadrátováné větve nerostly tak jak by měli.
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Jarda Marek » 05 led 2011, 20:55

Ona nadrátovaná větev je tak trochu v šoku, porušené pletiva, stažené drátem udělají své.
Jen dodám k tomu drátování, prosím točte drátem ve směru navíjení, nemotejte to jak klubko, utahuje se víc a problém je na světě. Tato praktika je nejlépe okoukat na srazech, workshopech atd...
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 led 2011, 22:13

Jen dodám k tomu drátování, prosím točte drátem ve směru navíjení, nemotejte to jak klubko, utahuje se víc a problém je na světě.


Teď jsem tě trochu nepochopil, Jardo, jak to myslíš? :think:
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Michal Vlachovský » 05 led 2011, 22:44

Ahoj Jardo děkuji za odpověd.
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Robert Černý » 05 led 2011, 22:50

Já se snažím buky tvarovat střihem, ale někdy sáhnu po drátu, když to jinak nejde. To vše na jaře před rašením. Ale pozor na zaříznutý drát, chce to pravidelně kntrolovat. Jednou jsem to podcenil a nestih sem se divit za jak krátkou dobu byl hluboko.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod vláďadošek » 05 led 2011, 23:44

Podle mě je nejlepší doba na drátování listnáčů a modřínů na podzim po shozu,protože tak tam můžeme drát nechat déle a je navíc perfektně vidět struktura větví.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Jarda Marek » 06 led 2011, 08:16

Lukáš Sirotný píše:
Jen dodám k tomu drátování, prosím točte drátem ve směru navíjení, nemotejte to jak klubko, utahuje se víc a problém je na světě.


Teď jsem tě trochu nepochopil, Jardo, jak to myslíš? :think:


Luki jak píšu, přijeď na sraz, workshop a uvidíš :P

Luki vezmi si drát a zkus to přez uklazovák oběma způsoby jak jsem napsal, struktura drátu je taky jen jedna, když to navineš jak na klubko, tak to zařízneš už sám a když mu pomůžeš kroucením ve směru tak tu větev jen zafiksueš což potřebuješ ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron