Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Vše, kdo jak co

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Mirek Halatin » 06 led 2011, 15:51

nějak nechápu pojem "navíjet jak na klubko" a "kroucení ve směru". Myslíš tím ohýbání větve už při drátování?? Nějak mi to prostě nejde do hlavy... ať to na prst navíjím jak chci :D
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 led 2011, 16:37

Pokusím se vysvětlit to "klubko" a "ve směru".
Jarda tím myslí, že drát, který se navíjí na větev je dobré podkrucovat a tím ho omotávat už předohnutý do oblouku. Tím se lépe skládá na větev a nemačká se při obybu o kůru, ale pokládá se už předohnutý. Když se drát vezme natažený, začne se omotámat rovný-natažený , tak se drát ohýbá sám přes kůru a může ji poškodit.
Tak nevím, jestli jsem to popsal dostatečně :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Mirek Halatin » 06 led 2011, 19:44

jo díky Láďo... ;)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 led 2011, 22:51

Asi, možná, nejspíš už vím :) , ale raději si to někdy ještě nechám ukázat... Řekl bych, že zrovna tohle až takový efekt na funkčnost drátování mít nebude - to znamená pokud někdo nadrátuje celkově blbě a dodrží tuhle zásadu, tak to bude určitě horší než dobré nadrátování ale navinuto naopak. A nebavíme se tady vůbec o drátování k sobě/od sebe v závislosti na směru ohýbání větve, že ne?
Jo a ještě se teda kaiu :) za zavedení diskuze trochu jiným směrem - co se týče drátování buků, tak bych taky doporučil kombinaci šetrného drátování + hojné používání upínacích drátů/špagátků, jak to dobře popsal Láďa.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kdy jakou rostlinu tvarovat drátem?

Příspěvekod Jarda Marek » 07 led 2011, 06:45

Jelikož mi pracovní povinnosti dovolili se dostat k počítači až teď omlouvám se že jsem neodpověděl.

Šlo mi především o nepoškození kůry jak napsal Láďa a ne o funkčnost drátování na pozici větve.
Tento postup používám hlavně na azalkách (a nejen těch) a nemusím se bát že poškodím jejich jemnou kůru hned při drátování.
Láďa řekl vše podstatné :jedna: děkuji.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron