Jak to dělám Já.- hnojení

Vše, kdo jak co

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Vladimír Vinický » 11 úno 2010, 15:56

Určitě, hnojit se musí. U bobků a Kristalonů je to pro průběžné hnojení jasné. Ale dokáže někdo přesně říci, nebo i přibližně, např. kolik (třeba na váhu) dává rohozky a osmocote (a s jakou dobou použitelnosti) např. do 10 l substrátu při přesazování? Mám na mysli substrát minerální + klasický přibližně v poměru 1:1.
Já to zatím dělám podle oka, přiměřeně nebo s mírou, ale kdoví co je správné?
Díky za odpovědi.
Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod vopat » 11 úno 2010, 16:09

To záleží na tom, jestli je "míra" doma. Pokud není, tak sypu přiměřeně :P . Postupuju podobně vědecky, jako když zadělával pan Werich na lívance :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Lada Fabián » 11 úno 2010, 17:47

Milane,nějaký rozdíl tam být musí.Vím,že rostlina potřebuje měnit obrost a mít sílu rašit.Nebo ty hnojíš všechny rostliny stejně?
Já zatim ano,protože sem začátečník a moje stromky musí nabrat hmotu.
Jen jsem psal co jsem se dočetl,nebo je to špatně!?
Rád(i) si necham poradit od skušenějšího a toho kdo už to má vyzkoušeno v praxi!
díky L.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Milan Karpíšek » 11 úno 2010, 18:15

já hnojím všechno stejně bez ohledu na stádium vývoje rostliny. Nechci tvrdit že to je špatně co si se dočetl nebo někoho přesvěčovat o opaku.
Jde o to samozřejmě v čem rostlinu pěstuješ. Ale hlavně rostlina musí pořád růst!!! Když dobře roste je v kondici, vitální. Pokud budeš hnojit méně, neporoste tolik jak je potřeba a nebude ve výborné kondici, což se může podepsat třeba na spodních větvích nebo špatné reakce na střih atd. Bude náchylnější na choroby stres a podobně. Pokud chceš strom tvarovat a stříhat musí na něm něco narůst. Pokud je správným pěstování rostlina vyvážená (roste všude stejně) je to idealní stav, pak jsou výhony skoro stejné i internodialní vzdálenost. To je důležité právě na vyměňování obrostu, který je nezbytný pro udžení velikosti stromu. V podstatě každý rok stříhaš zpět a vyměňuješ koncový obrost. Tím se vylepšuje struktůra větví a rostlina pořád raší zpět a to se pořád opakuje dokola, je to jednoduché, ale rostlina můsí být v kondici!
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Compel Lubomír » 11 úno 2010, 19:47

Maros a Milan, díky za potvrzení, že forum funguje a je přínosem, jsme schopni pochopit a vstřebat to co zde zkušenější pěstitelé píší a chtějí nám své zkušenosti předat. Díky a čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod maros » 11 úno 2010, 22:37

Tuto temu mam rad ;) Je to taka nabozenska vojna medzi bonsaistami...fundamentalisti versus reformatori :)
Ale teraz vazne. Lubo: ja nie som skuseny pestovatel, to len aby bolo jasno. Som greenhorn. Len citam co mi o bonsai pride pod ruky s pytam sa ludi ktori maju take stromy, ake by som aj ja raz chcel mat. Jednoduche.
Takze tu je par veci co o tom pisal WP:
Bežné prípravky na hnojenie sú určené pre bežné rastliny. Bežné rastliny rastú v substrátoch, ktoré už nejaké živiny obsahujú. A iba rastú a nečaká sa od nich, že budú rásť až príliš. Tak ako je to u izbových rastlín.

Bonsai je posadený v substráte, ktorý má výbornú drenážnu schopnosť a je zalievaný agresívne. Minerály sa tak vyplavujú veľmi rýchlo. Bonsai musia v štádiu vývoja rásť VIAC ako iné bežné rastliny. 99% bonsai sú v štádiu vývoja. Musia rásť veľmi rýchlo aby bolo možné natvarovať ich čo najskôr. Musia mať veľké prírastky na to aby mohli byť zastrihnuté niekoľko krát počas leta. Ja používam 3-násobok odporúčanej dávky hnojiva. Na bonsai používam bežné lacné hnojivo určené pre hnojenie bežných rastlín. Tie sú s pomerom 10-10-10, 20-10-10 alebo podobným, každopádne s veľkým množstvom dusíka. Hnojím takto každých 10 až 14 dní počas celej rastovej sezóny. V porovnaní s inými bežnými bonsaistami hnojím 20 až 60 (šesťdesiat) krát viac.
Moje stromy vyzerajú šťastne ako len stromy môžu vyzerať. Je pravda, že rastú oveľa silnejšie ako v iných záhradách a ja preto musím veľa strihať a strihať. Ja si osobne myslím, že to je dobré pretože moje stromy sa tak vyvíjajú rýchlejšie ako iné. Moje stromy nemajú žiadnych škodcov, pretože majú veľmi silný imunitný systém. Doteraz som nezaregistroval akékoľvek poškodenie spôsobené mojím super-hnojacím-programom.
Mám pocit že v Amerike došlo k nasledovnému: počas posledných 15 rokov prevážna väčšina bonsaistov prešla od pôdnych zmesí k moderným substrátom. Ale aj naďalej požívajú zastaralé znalosti čo sa týka zalievania a hnojenia, ktoré boli správne pri použití pôdnych zmesí. Ako následok tak mnoho stromov trpí suchom a nedostatkom živín. Nikto tým ľudom nepovedal, že s novými typmi substrátov musia RADIKÁLNE zmeniť systém zalievania a hnojenia.

Z odpovedí na otázky vo fóre Walter píše:

* WP: hnojte OVEĽA viac a OVEĽA častejšie ako ste zvykli pri AKEJKOĽVEK bežnej rastline počas celej vegetačnej sezóny. MUSÍTE mať rastlinu v modernom substráte s výbornou drenážnou schopnosťou a navyše MUSÍTE intenzívne zalievať každý deň. Ja to tak robím 10 rokov a som s výsledkom veľmi spokojný, a spokojných je aj mnoho mojich študentov. Musím ale zopakovať: musíte robiť všetky tri veci – hnojiť, zalievať agresívne a používať moderné substráty. Ak budete robiť iba jednu z tých vecí budete mať problémy.

* WP: Na hnojenie bonsai používam bežné hnojivá určené pre bežné rastliny. Neexistuje nič také ako hnojivo na bonsai. To je len vynález ľudí, ktorý majú alebo príliš veľa času alebo peňazí alebo oboch. Bonsai sú bežné rastliny a potrebujú len VIAC živín ako bežné rastliny, pretože z nich neustále isté časti striháme a chceme od nich aby prirastali rýchlo.

* Otázka: Používaš rovnakú zmes s rovnakým pomerom NPK% pre všetky druhy stromov listnaté, ihličnaté, atď)? WP: ÁNO! Používam rovnaké hnojivo pre všetky stromy, pre paradajky mojej ženy a pre moje ruže. Používam rovnaké pre azalky aj japonské javory. Používam rovnaké pre čerstvo vykopané yamadori aj pre stromy okamžite po presadení. Stále zalievam a hnojím všetko úplne rovnako.

* Otázka: Píšeš že hnojíš čerstvo vykopané yamadori a presadené stromy okamžite bez toho aby si čakal isté obdobie kým s hnojením začneš? WP: To je ďalší bonsai mýtus. Stromy potrebujú živiny veľmi súrne po vykopaní alebo presadení. Pokiaľ sú v moderných substrátoch tak tam zo samotného substrátu nemajú žiadne živiny. Musia byť hnojené okamžite. Pretože je tiež NUTNÉ agresívne zalievanie tak neexistuje taký problém ako ukladanie solí v substráte. Soli sa vyplavujú preč veľmi skoro.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod maros » 11 úno 2010, 22:39

A este toto. Zvlast vtipna je veta o tom ako mame zabudnut "na to co nam hovoria knihy" ;)

WP pise:
1. Musíte polievať agresívne a často. To znamená, že všetko musí byť vlhké v čase keď idete polievať. Počas hlavnej vegetačnej sezóny to je KAŽDÝ deň. Prepolievanie nie je problém. Nie je možné rastliny prepolievať. Každá voda, ktorá je navyše odtečie z misky cez drenážne otvory. Nedostatočné poliate je ale o to viac možné. KAŽDÝ BLÁZON DOKÁŽE ZALIEVAŤ DOBRE! Jediné čo musíte urobiť je poliať stromy tak aby odvšadiaľ kvapkala voda. Ak sú všetky stromy v moderných substrátoch tak už neexistuje taká vec ako individuálna schéma zalievanie stromov!
2. Hnojiť musíte agresívne a často. Počas aktívnej vegetačnej sezóny to znamená každých 10 až 14 dní. Musíte hnojiť oveľa častejšie ako ste boli zvyknutý. Ja hnojím asi 30 (tridsať) krát viac ako som hnojil za starých časov, keď sme nepoužívali moderné substráty ale bežné pôdy. Môžete požívať chemické hnojivá. Nebezpečenstvo chemického hnojenia (menovite spálenie koreňov) neexistuje ak zalievate agresívne. Čokoľvek čoho je priveľa sa čoskoro vyplaví. Mali by ste popri chemických hnojivách používať aj organické niekoľko krát počas vegetačnej sezóny. Organické je všetko čo smrdí. (mimochodom: absolútne NIE JE potrebné aby ste si miešali vlastnú hnojacu zmes. Každý dobrý záhradnícky obchod má všetko čo potrebujete pre bonsai.)

Ako výsledok budú vaše stromy rásť oveľa lepšie ako zvykli pred tým.
Ja sa takto starám o VŠETKY moje svetovo slávne stromy presne takto. Zalievam svojich asi 500 stromov za asi 30minút. Alebo to robí moja žena, keď nie som doma. A ona nemá ani poňatia čo zalieva. A ani to nepotrebuje vedieť.

Neverte svojej literatúre! Väčšina kníh o bonsai bola napísaná dávno pred tým ako sa začali používať moderné substráty. Informácie v knihách o bonsai o zalievaní, hnojení, pôdach sú v prevažnej väčšine zastaralé. Tie informácie sú dokonca veľmi nebezpečné, ak používate moderné substráty.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Martin Iša » 11 úno 2010, 22:59

:shock: Maros je vidieť, že pero je tvoj kamarat. :clap: :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Lada Fabián » 11 úno 2010, 23:01

Pro Marose, :jedna:
No a Milan s Lubomírem psali téměř to samé tak jsem zase o něco chytřejší a možná moje hloupé otázky a neznalosti poučily i ostatní na foru!
Sice použ.moder.substr. a hnojim velmi opatrně ,tak letos na to vlítnu! :lol: :lol:
Klucí díky! :clap: :clap:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Jak to dělám Já.- hnojení

Příspěvekod Jan Kalivoda » 12 úno 2010, 21:02

Jak uz pise Milan, hnojit se musi a hodne, lepe mensi davky a casteji nezli silne davky v delsim casovem intervalu, jinak se hnoji na zahrade, kde kytky rostou v prirozenem substratu a neco jineho je mala miska. Na doplneni kytka musi byt vzdy pred hnojenim zalita, nikdy nehnojim "suche" kytky, ale o tom jsem tusim uz psal.
Dale pri hnojeni je potreba rozlisit Ph faktor kyselych ci zasaditych substratu. Nektere kytky jsou prisne vapnostrezne, jako napr. je rod Rhododendron a naopak jine jako rod Ulmus-jilm, snese i vetsi davku vapna (rostou misty i na vapencovych podlozich. V nasich podminkach (miskach), je potreba na to brat zretel, protoze vapno pouta na sebe P = fosfor, dulezity prvek pro tvorbu kvetu a nasledne plodu (i kdyz jsou jiz hnojiva, ktera fosfor uvolnuji sami). Tato dost dulezita otazka Ph., je casto opominana.
Jak jsme na tom Greenhorni s Ph Akadama napriklad zasadita, Kanuma je kysela pro azalky a co jednotlive sterky a dalsi umele nebo prirodni pridane slozky substratu ? :think:
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron