Peroxid vodíku do zálivky

Vše, kdo jak co

Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod dan » 19 lis 2010, 12:05

Tímhle tématem bych se vámi chtěl podělit o zkušenosti s používáním Peroxidu vodíku při zalévání. Tento "fígl" jsem odkoukal od pěstitelů marihuany v holandsku, kteří s tím mají vynikající zkušenosti i v hydroponických systémech. Silný oxidační účinek v půdě napomáhá rozkladu organické hmoty, čistí kořenový systém od počáteční hniloby, dodává kyslík kořenům... Osobně přidávám peroxid do zálivky jak mě to napadne, v koncentraci cc 0,2 - 1% (jak mi to upadne) už více než rok a mám s ním vynikající zkušenosti. Povedlo se mi tak zachránit např. hnijící kořeny ve vodě utrápeného "mallsaje" Čínského Jilmu zasazeného snad do cihlářské hlíny. Osvědčilo se mi to i těsně po přesazení. Kyslík v půdě holt dělá divy. Kupuji obyčejný technický peroxid 30% v drogerii, který silně ředím (přidávám koncentrát přímo před zaléváním do konve, protože v nízkých koncentracích rychle degraduje, 1% peroxid z lékárny dlouho nevydrží). Zalévám takto i pokojové rostliny a vše krásně roste... Třeba i vy máte podobné zkušenosti s používáním peroxidu... pokud ne, doporučuji vyzkoušet.
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Martin Iša » 20 lis 2010, 18:01

:shock: :o Já s tím bělím kosti, a on s tím zalejvá. :P Toto bych asi nerisknul. :think: Takto "vědecky " nevím, nevím.Ještě tu někdo zmíní vliv měsíce a skončí to tak, že budem po večerech zpívat stromkům ukolébavky. :mrgreen: Dane, nic ve zlém, to já už jsem takovej. ;) Souhlasím s tím,že kdo bude chtít, ať si to vyzkouší. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod dan » 21 lis 2010, 14:59

ano, je to už trochu vědecké... :geek: jen jsem si zkoušel poznatky kolegů "bylinkářů" a osvědčilo se mi to. tím jsem jen chtěl informovat o alternativě léčby poškozeného kořenového systému... co bych to byl za dendrologa (bejvalého, nyní mě živí hydrochemie), abych to nezkusil, že ? ;)
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Martin Iša » 21 lis 2010, 20:52

Tak to vše vysvětluje. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Lukáš J. » 23 lis 2010, 23:30

Když vědecky, tak i třeba takhle. A hned dalšímu návštěvníkovi se zkomírajícím stromkem můžete tuto informaci servírovat a upozornit ho na možnou příčinu trápení jeho stromečku. :lol: http://www.novinky.cz/veda-skoly/217630 ... vedci.html
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 24 lis 2010, 15:04

Dane díky. :clap: Máš pravdu. Ti bylinkáři jak říkáš mají opravdu vypracované postupy pěstování.(včetně vlastních obchodů pro úspěšné pěstování) Takže nevidím důvod proč by to nemělo fungovat. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Lojza Sedlák » 24 lis 2010, 17:32

Peroxid vodíku je podle FDA(Americká zpráva potravin a léčiv) považován za antimikrobiální a oxidační činidlo.Díky tomuto svému oxidačnímu účinku je používán řadu let jako antiseptikum a dezinficiens. Stejně jako mnoho jiných oxidačních antiseptik, tak také peroxid vodíku mírně poškozuje tkáň otevřených ran, díky tomu je účinný při rychlém zastavení kapilárního krvácení (malé krvácení z malých cév při odřeninách) a proto se šetrně používá k tomuto účelu a k čištění ran.Pro tyto svoje vlastnosti je víc než pravděpodobné,že stejným způsobem funguje i v případě hnilobných procesů kořenů rostlin,tuto hnilobu může zlikvidovat a poškozené kořeny vyléčit.Jelikož dřevo bude asi více odolné na poškození jako lidská či zvířecí tkáň,naředěný roztok proto asi musí být silnější a nezáleží až tak ani na přesném poměru naředění.Tak jak to velice správně uvádí Dan,za což mu patří poděkování.Domnívám se,že tento jeho příspěvek je potřeba považovat za velice dobrou radu nikoliv za něco šarlatánského.Ani okysličení hlubších vrstev půdy vzniklé použitím peroxidu vodíku není k zahození,ale naopak.Všude se zde uvádí jak je propustný substrát dobrý a jak v něm stromky jedou.Mimo jiné i zde díky propustnosti a zrnitosti substrátu se kyslík ze vzduchu dostává do hlubší vrstvy a v našem případě nízkých misek až ke kořenům.Nějak moc jsem se rozepsal a tak se omlouvám.Chtěl jsem tím pouze říci,že to co nám zde Dan napsal může být pro nás velice prospěšné.
Dane díky !!! :jedna:
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod dan » 03 led 2011, 14:57

děkuji za pozitivní reakce. Peroxid vodíku tak může být první pomoc u přelitých rostlin, kde hrozí hniloba kořenů, u "mallsají" sazených do "transportních" substrátů, u kterých ihned po koupi nejsou vhodné podmínky pro přesazení - tedy dodání kyslíku do málo vzdušných hlinitých substrátů ... kyslík v půdě je potřeba nejen pro kořeny, ale i pro vyrovnání poměru mezi nitrifikačními (aerobními) a denitrifikačními (anaerobními, směřujícím k hnilobě) procesy zpracování organických materiálů... nevidím v tom nic šarlatánského, ale naopak se mi použití peroxidu jeví jako vhodný, plně použitelný způsob pro ošetření rostlin na kterých nám záleží... s koncentrací bych to nepřeháněl, kořenové vlášení na kterém nám nejvíce záleží nebude tolik odolné jako dřevo...
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Alja » 24 úno 2011, 20:15

No, peroxid vodíku se rozkládá na vodu a atomární (tedy jednoatomový) kyslík, který má dezinfekční účinky. Ten samozřejmě nevydrží dlouho a slučuje se do normálních dvouatomových molekul... takže by tu nemělo být nic závadného. Hned zítra to vyzkouším - má mi dojít Terramol a já se pokusím zachránit svou jedinou hynoucí bonsaj Ulmus - byla v kokosovém vlákně a určitě jsem ji přelila. O výsledcích použití jak terramolu, tak peroxidu budu informovat.
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Peroxid vodíku do zálivky

Příspěvekod Qvíč » 24 úno 2011, 20:57

A nějaký poměr ředění ?!
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron