Rašeliník -Sphagnum

Vše, kdo jak co

Re: Rašeliník -Sphagnum

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 bře 2013, 10:42

Rašeliník domnívám se dost dobře nejde nahradit např.orchideje a spol...ale ne u všech zakořeňování a řízkování je nezbytný, a jako kryt proti vysýchání vůbec není nutný...A není to jen jeden druh - viz odkaz níže i s orientační mapkou výskytu u nás...Jen prosím sbírejte šetrně a ne v chráněných územích...Viděl jsem také ne moc drahou lisovanou cihlu z dovozu u teraristů, když se rozmočila bylo mechu půl kbelíku...a ve vlhkých stinných místech , /u nás mokřadlech ve smrkových lesích/...i doma vám jak je uvedeno výše poroste...sbírat je asi lépe v růstu, v létě a nasušit si, a vzít jen část aby tam rostl dál...
http://www.biomonitoring.cz/druhy.php?druhID=247
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Rašeliník -Sphagnum

Příspěvekod kuncarladislav » 25 bře 2013, 21:51

Pane Svačino díky za mapku,na Moravě toho sic moc není,ale třeba budu mít štěstí.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Rašeliník -Sphagnum

Příspěvekod Aleš HAMPL » 31 bře 2013, 21:17

Ta mapka ukazuje asi jen větší naleziště, dá se, samozřejmě, najít i jinde. V menších množstvích roste ve vlhčích místech v jehličnatých lesích, i ve vlhkých příkopech u cest v těchto lesích.
Čím menší lokalita, tím ale musíte být opatrnější, abyste si ji nezlikvidovali.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Rašeliník -Sphagnum

Příspěvekod Luděk Rohovský » 08 dub 2014, 11:41

Já teď koupil v obchodě pro teraristy destičku slisovaného rašeliníku asi 20x10cm v tloušťce 1cm a když jsem to hodil do kýblu a zalil vlažnou vodou, tak jsem si připadal jak v pohádce "Hrnečku vař". A stálo to asi 120 Kč.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Rašeliník -Sphagnum

Příspěvekod TomHoky » 02 čer 2017, 10:47

Mě se nejvíce osvědčil na zamechování stromků mech z betonových ploch. Je tam zvyklý na přísušek a není moc vysoký ani na malé bonsaje. "Odřezávám" ho z betonu starým nožem a navlhčený ho rovnou pokládám na substrát a fixuju měděnými háčky ze zbytků drátů.
Uživatelský avatar
TomHoky
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2015, 08:06
Bydliště: Chomutov

Předchozí

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron