Priority a přístup k pěstování -úvaha

Vše, kdo jak co

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Jarek Servus » 27 črc 2010, 10:34

Lukáši, co jsem viděl v Japonsku, to v životě nevypěstuju, ale proto přece nevyhodím ty svoje. Jen více přemýšlím co a jak na nich zlepšit a klidně začnu předělávat strom od začátku už jenom proto, že jsem původem lakomý Hanák a bylo by mě líto ho někomu dát ;) Možná se to časem ukáže zbytečné, ale s tím jsem se smířil, důležitá je radost z tvorby a poznávání nového.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Martin Iša » 27 črc 2010, 11:57

Každý je svého štěstí strůjcem.Ať si to dělá každý jak chce a po svém, když to bude dělat z láskou. 8-)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Martin Drábek » 27 črc 2010, 15:27

Přihodím polínko.

Postupem času zjišťuji, že největší radost mám z práce úplně od počátku, tedy od semínka/řízku. Jasně, kopu yamadori a je to potřeba.. člověk potřebuje mít stromy, které budou mít v rámci kratší doby řekněmě podobu "hotového" stromu. Tady musím souhlasit s tím, že nemá cenu kopat nějaký proutky, ale stromy, které za to opravdu stojí a mají potencíál.

Naopak cesta od semínka/řízku dává absolutní kontrolu nad budoucím tvarem kmene, rozmístění větví, nebari atd.. myslím si, že za 8-10 let můžou být z řízků krásné stromy. Mám pocit, (možná se pletu, budu rád když to někdo vyvrátí) že naše bonsajová scéna se skládá hlavně z "tvarovačů" a hrstky pěstitelů. Neměl by si člověk hlavně osvojit pěstitelské znalosti, fyziologii rostlin (jak nám kladou někteří zkušenější na srdce) a tím samozřejmě získá i znalosti k tvarování??

Asi založím hnutí Seminko & Řízek
:lol:
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Martin Iša » 27 črc 2010, 16:01

Máš naprostou pravdu Martine.Ale!! Je to tím, že my jako národ chceme všechno hned(Většina chce rychle zbohatnout, a nejlépe už zítra.Proto to taky tak v naší zemičce vypadá. :( Omluvám se, nepatří to sem, ale ztratilo by to na významu) :? A za druhé, má yamadori své kouzlo nezaměnitelné originality.A za třetí, jsou lidé, kteří začnou v pozdějším věku, a rádi by se také těšili z nějakého výsledku.Suma sumárum , všechno má své pro i proti. :) ;) Stačí už jenom to, že ten náš koníček je tak rozmanitý, krásný, nervy drásající(někdy :P ),prostě úžasný. :jedna: To téma určitě založ :jedna: A ty řízky pěkně rozděl:Vepřové, kuřecí, ...... :mrgreen:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Jan Adámek » 27 črc 2010, 16:05

Mám rád semínka a hlavně ty řízky, takže se hlásím do clubu :lol:
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod dan » 27 črc 2010, 21:52

Velice přínosné téma. alespoň pro mě. Já osobně se hlásím spíše k pěstitelům, než k tvarovačům. Osobně dám raději prostor stromu, ať ukáže co v něm je. To je můj postoj k věci. Všem zůčastněným tleskám :clap:
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Milan Karpíšek » 28 črc 2010, 08:23

Podle mě tvarování a pěstování spolu úzce souvisí a nejde dělat něco napůl. Bonsaje dělám hlavně jako koníček i když mě teda částečně práce na nich živí, ale snažím se tento koníček dělat naplno. Poslední dobou se nespokojím s pouze pěknými stromy, snažím se si vybírat hodně kvalitní material. Takových stromů tu mám tak 5, které si tu péči zaslouží zbytek je takříkajíc pletení z h...a bič abych se nenudil. Dělám to hlavně pro sebe, když už tomu věnuju tolik času tak chci aby to k něčemu bylo.

Jarku to co dělají v japonsku se dá dokázat i u nás a takový Juraj Marcinko nemá k japonským stromům už moc daleko. Jediné co tu těžko dosáhneme je délka pěstování v misce jako bonsai v tom mají obrovskou výhodu. Proto ty stromy vypadají jak vypadají. Není problém vypěstovat javor s nebari jak výko od dvoustováku sudu :P , jen vědět jak na to. Nevím jestli jsi byl například u Ebihary ale kdyby si viděl jakým způsobem vypěstuje javory špičkové kvality asi by si změnil názor. jen tak pro ilustraci pár fotek
Přílohy
DSCN1864_resize.JPG
DSCN1865_resize.JPG
DSCN1854_resize.JPG
DSCN1860_resize.JPG
kam která větev patří? :-D
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Jarek Servus » 28 črc 2010, 09:00

U Marcinka jsem bohužel nebyl, ale v Japonsku ano. Taky mě je jasné, že se jedná taky o léta pěstování a takové 350 let staré borovice jako měl Suzuki prostě mít nebudu a netrápí mě to. Tuhle reportáž jsem viděl, javory zrovna nedělám, ale rád se vždycky poučím. Nejedná se taky jen o (nevím jak to nazvat, abych někoho neurazil) masové pěstování, ale o ducha jednotlivých stromů a v tom je rozdíl těžko vysvětlitelný, ale zřejmý. V tomhle tématu jde spíše o filosofii, zamyslet se jak a proč hledět na stromy a opravdu stanovit si priority. Musím souhlasit taky s Martinem Išou, začal jsem ve čtyřiceti, 15 let mi trvalo, než jsem se něco naučil, začít teď se semínky mi připadá, že už je pro mě skoro pozdě. Ale fandím v tom Martinovi Drábkovi a ostatním, co to dělají. Ještě k fotce; je ze zahrady Suzukiho mladšího v Obuse, fotka moje se zrovna nepovedla, tak posílám s J. Chalupníkem, snad se na mě nebude zlobit.
Přílohy
14.JPG
14.JPG (88.7 KiB) Zobrazeno 2511 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Martin Drábek » 28 črc 2010, 15:43

Souhlasím s Milanem v tom, že když víš jak na to, tak to nemusí trvat tak dlouho vypěstovat kvalitní materiál od úplnýho začátku. No a Japonci to vědí.. jak jsou staré ty javory Milane??

Za 20 let Vám ukážu svoje současné semenáčky Zelkova Serrata :lol: a postupně se klubou další.. Jinak nejsou v akadamě, ta je kvůli zálivce, u semenáčků se nevyplácí proschnutí..
Přílohy
Z. Serrata.JPG
Z. Serrata.JPG (102.4 KiB) Zobrazeno 2462 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Milan Karpíšek » 28 črc 2010, 18:14

Jarek: to je právě to o čem jsem psal, dlouhodobě dobře pěstované stromy v miskách. Jinak není až takový problém mít doma stromy staré 200 let a více a při spávném cíleném pěstováníjsou znich za pár let perfektní stromy, podobné takovýmto borovicím. Obrost se do několika let zapěstuje uplně stejně jak to mají oni a pak už jen udržovat a zkvalitňovat.

Martin: ty javory budou tak 20-30 let víc ne. Už jsem si jich taky pár doma založil :twisted:
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků