Priority a přístup k pěstování -úvaha

Vše, kdo jak co

Priority a přístup k pěstování -úvaha

Příspěvekod Jan Kalivoda » 23 črc 2010, 11:14

Souhlasím s Milanem a cituji
" pánové být váma tak se vyprdnu na nějaký ptákoviny a po vykopání hned zasadím. Nechat přez noc vyschnou a pak na den zas namočit? A proč proboha? Přez tu noc vám taky třeba může odejít spousta důležitých jemných kořínků, a pak to začnete zachraňovat nějakým superthrivem? "
Někdy jsou napsaný opravdu neskutečné věci.
Po vykopání co nejdříve zasadit a na nic nečekat, tady jsme v česku a né v Japonsku nebo Číně atd., je třeba si uvědomit zeměpisné a jiné podmínky! Na podporu tvorby kořenů je v každém případě dobré zalít jakým koliv růstovým hormonem. Já zalívám každou vykopanou kytku.
V našich podmínkách kopu zasadně na jaře nebo podzim, podle druhu rostlin, v létě to považuji slušně řečeno za nesprávné. Stejně podle fiziologie i když se kytku podaří zachránit bude min., dva roky stát a snažit se doplnit chybějící rovnováhu a když ne tak je to "Kompostflora mrkensis" - nebo na oheň. Jsem asi konzervativní.
Zdraví Jan K
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Jarek Servus » 23 črc 2010, 13:20

Honzo, všichni novátoři by se měli podívat na výsledky Tvých "konzervativních" postupů. (Ale třeba to, co ty svedeš udělat za 3-4 roky, svedou oni za 6let :lol: :lol: )
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Martin Iša » 23 črc 2010, 19:25

Jarku, když už jsi to nakousl, kteří to jsou ti novátoři? ;) A cože maj za problém, že jim to roste dýl? :think: Já bych to docela rád věděl. :) ;) A možná i ostatní, abychom se mohli vyvarovat chyb, a urychlit ten růst. 8-)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Jarek Servus » 24 črc 2010, 10:03

Třeba já, který odmítá dělat všechny zákroky naráz a pomalu stavím strom několik let, když bych to dokázal za noc.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Martin Iša » 24 črc 2010, 10:26

Jasný, všichni jsme tu Greenhorni. ;) Ale mě zajímá, proč to tedy H.Kalivodovi trvá kratší dobu, než novátorům. ;) Určitě jsi se na to Honzi ptal, tak se s náma poděl o nové informace. :jedna: (taky to pak přesunu)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Jarek Servus » 24 črc 2010, 11:00

To kdybych věděl. Ptej se na konkretní případy a zavalí tě tolika informacemi, že si je nestačíš pamatovat. Např. jeho mochny, pěstuje je v říčním písku, z Tovačova (má to kousek), a má je 3x silnější než já, který si je předpěstovává na záhoně. Proč pěstuje stovky azalek, zelkov, jalovců ... a má je z řízku za pár let silné jak palec? On mi to sice řekne, ale já jsem pařez a zapomínám a za chvíli to vymýšlím sám. Někdo zkrátka ví a umí a někdo zůstane natvrdlý do konce života.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Martin Iša » 24 črc 2010, 11:02

Ok. :jedna: Budeme muset Honzu navštívit, jinak to nevidím. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Jan Kalivoda » 24 črc 2010, 14:32

Martine, Jarek to trochu přehání, jsem jenom trochu zahradník a i když vše ještě neznám a za zbytek života se to asi nestihnu naučit, snažím se každou kytku co pěstuji poznat do detailů a potom podle toho se v mých skromných podmínkách o ni starat a né vždy se vše daří podle mých představ, ale to je život, jak uvádím výše vše co bych chtěl asi již nestihnu. Martine jak jsme se setkali na výstavě v Merklíně jste kdykoliv zváni, budu se těšit na bonsajisty, já jsem jenom malinký pěstitel kytek, které zkouším následně tvarovat. "A proč proč to tedy trvá kratší dobu, než novátorům", protože se držím osvědčeného, nóvosti zkouším také, protože kytek na vyzkoušení nových pěstebních metod je dost, ale pokud to neroste podle mých představ, tak od nich upouštím a vracím se k osvědčeným receptum mých učitelů, například když jsem byl v USA, tak jeden starý zahradník říká, "hnojím a ošetřuji neustále i mimo vegetaci, ale podle požadavků rostlin" (měřeno každý týden) což na Floridě kde jsem byl je možné protože dva měsíce kolem vános do února to moc neroste protože méně prší a poklesne teplota někdy v noci i malinko pod nulu, ale pokud je to pod vodou (mlhou)tak nevadí ani malý pokles nočních teplot. A proto sáhněme si do duše, každá kytka potřebuje své... a kdo z nás jí to dá?
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 črc 2010, 10:21

snažím se každou kytku co pěstuji poznat do detailů a potom podle toho se v mých skromných podmínkách o ni starat


A proto sáhněme si do duše, každá kytka potřebuje své... a kdo z nás jí to dá?


Díky za podnětné příspěvky - souhlasím s výše uvedenými tvrzeními, které vlastně jinými slovy říkají dvě zásadní věci - 1.)pokud to myslíme s bonsajemi vážně, je vždy lepší zaměřit se jen na několik hlavních druhů stromů a ty poznat do hloubky, protože jedině tak budeme schopni dosáhnout špičkových bonsají v rozumném časovém úseku, všechny ostatní druhy pak můžeme pěstovat, ale jen jako jisté ozvláštění sbírky, přičemž si ani nemůžeme dělat nároky, že z nich někdy bude špičkový strom, pěkný možná, ale ne špičkový. To zas může dosáhnout jiný pěstitel, který je na ně zaměřený - tako ti vidíme i např. na fotkách z Japonska, kde mají specializované pěstírny tu prunus mume, tu azalek apod., 2.) je třeba velmi dobře zvážit, o kolik stromů jsme opravdu schopni se kvalitně starat - u někoho to může být 10, u jiného třeba 100 nebo 1000...
A je to možná i škoda nechat tuto diskuzi ve společném příspěvku s dubem, zasloužila by si vlastní vlákno.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Yamadori dub 2010

Příspěvekod Martin Iša » 25 črc 2010, 10:44

Přesunuto z Yamadori dub2010.Na přání.Admin
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron