Mrtvé dřevo- frézování

Vše, kdo jak co

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod petradelt » 30 kvě 2010, 13:07

Přátelé, mohl by někdo doporučit, jakou koupit frézku, myslím tím mašinu, stroj nikoli nástroje k frézování.
Dobré by bylo foto, doporučené otáčky, cena, popř. zásilkový obchod.
Díky
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 30 kvě 2010, 18:02

Bezkonkurečně Dremel 400, stačí zadat do vyhledávače Seznamu v záložce "Zboží", nejlevnější asi zde - http://obchodnet.cz/inshop/zbozi/(id-5028491)-sada-naradi-dremel-400-series.html. Cena se může zdát vysoká, ale potom, co jsme asi po roce odvařili frézu za poloviční cenu, jsme se rozhodli pro kvalitu, která už několik let bez problému funguje.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Pepča » 30 kvě 2010, 20:56

Podle mého mínění je vysokorotační nářadí Dremel vhodné na jemné dopracování mrtvého dřeva. Na hrubší práci je vhodná horní fréza, jak je vidět z fotek od Ládi Kotála. Frézy, které má v nabídce Jirka Svačina mají průměr stopky 8 mm a do Dremelky nejdou. Ta má, jak koukám do jejich katalogu, průměry stopky 3,2 - 2,4 - 1,6 - 0,8 mm. Já používám kdysi koupenou horní frézu a mám i malou vysokorotační brusku, oboje využívám i při výrobě podložek pro kameny.
Nejlevněji by se asi dalo něco sehnat na Aukru.
Co se týká otáček, záleží kolika plátková fréza se používá.Čím víc plátků, stačí i nižší rychlost a naopak.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod petradelt » 30 kvě 2010, 21:33

Děkuji za odkaz a doporučení,
také už jsem došel k tomu, že nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci, jen mě tam trochu zaráží ten průměr stopky jak píše Pepča.
To mě připadá spíš na zuby než na stromy. No asi to máte vyzkoušené, a zase tolik hoblinek se do roka nedělá, aspoň u mně ne.
V čem je Lukáši ten druhý typ v odkazu lepší, kromně počtu příslušenství, nevíš ?
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Compel Lubomír » 30 kvě 2010, 22:05

Petře na obrázku to není vidět ale jedna má i ohebný hřídel. Myslím je to dobrá volba. Já kdysi dával za dremelku 4000,- bez oheb. hřídele. Na menší práce asi ideální. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 30 kvě 2010, 23:08

Nesouhlasím s tím, že je dremelka vhodná pouze na dokočování a vytváření detailů na mrtvém dřevě - naopak velká fréza je použitelná pouze pro hrubé opracování a s detaily si už neporadí. Dremelka je přesnější, "nekope" tolik a hlavně se nezadusí i v dost tvrdém dřevě. Logicky z toho vyplývá, že nejlepší mít frézy obě, z vlastní zkušenosti ale velkou frézu používáme opravdu jen občas, na opravdové špalky. Na malé a střední stromy (tzn. velká většina zde prezentovaných stromů) je dremelka optimální - i poslední frézovací seance Martina, Jardy a Ládi, respektive frézované stromy, by podle mého názoru mnohem lépe odsejpala právě s dremelkou ;) . Jinak bovden je dobrá věc, ale ve většině případů stačí i základní verze (nevím, kolik by ale pak stálo samostatné přikoupení bovdenu).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Jiří Svačina » 31 kvě 2010, 00:38

Frézy které mám v současné době ještě v nabídce mají upínací průměr stopky 6mm. A tak jak je výše správně uvedeno platí čím více břitů tím menší otáčky je možno použít. To využití silnějšího nebo slabšího pohonu je dané i nářadím a použitím, co vím tak málo kdo u nás má do větší frézy nástroje menších průměrů, kartáče, atd... Dovolím si tvrdit že s ohebným hřídelem jde silnější frézou obrobit vše, slabší stroj o menším průměru nástrojů je použitelný jen na drobné práce - jemnější detaily. Ale pochopitelně záleží i na tom kolik máte času a jaký je materiál na frézování...
Domnívám se, že optimální je větší frézou provést hrubé práce a detaily dokončit řezbářskými dláty.
Trochu problém je ale asi i v tom, že horní frézy u kterých byl motor vyjimatelný ze stojánku zmizely z trhu a upínáním kleštinou i otáčkami je asi vhodná pouze vysokootáčková bruska.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Jarda Marek » 31 kvě 2010, 04:30

Luki musím souhlasit, že vše bylo na naší seanci frézováno malou dremelkou, velkou jsme pouze zkoušeli na mrtvole jen jak kope, drží se, atd... :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Mildaprichy » 31 kvě 2010, 08:11

Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Pepča » 31 kvě 2010, 09:04

Lukáši, pokud dobře čtu, tak potvrzuješ moje slova.Velká fréza pro hrubé opracování a např. Dremelka na jemné.
Petře, pokud se chceš podívat, tak na http://www.dremel.com si vyber češtinu a tam si můžeš najít celý sortiment. Já mám katalog z roku 2007/08 a tam je ten typ DREMEL 400 Series DIGITAL. Ceník jsem někam zahrabal.
Koukal jsem na Aukro a je tam horní fréza,kde se nechá pohoná jednotka vyndat ze stojanu. Je to výrobek ASIST. Já používám horní frézu značky SPARKY. Koupil jsem ji před lety v Budějovicích na HOBBY. Ač to není asi žádná značka, slouží mi spolehlivě na vše co potřebuji, malou brusku mám také značku ASIST.
U těch fréz od Jirky Svačiny jsem se spletl v průměru o 2mm, omlouvám se.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků