Potentát

Re: Potentát

Příspěvekod Mildaprichy » 31 bře 2013, 08:19

Jojo Marťo, uvidíme se. No zatím mě baví, je pravda, že misku jsem zatím moc neřešil. Spíš jsem čekal, že někdo navrhne vrchní patro pryč a klasický koště.
S tím ohybem jsem si to tak myslel, proto mě překvapilo, že by to někdo považoval za reálný. Už jsem si vyzkoušel, že drátovat se dají větvičky tak cca do 3mm.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Potentát

Příspěvekod Dobruda » 31 bře 2013, 16:02

Mildo je pravda, že jsem si říkal, pokud něco vymýšlet tak bych do toho šel já takto:
1. Odhřížit vršek a z něj klasika koště.
2. Hřížil bych tak 4 - 5 cm nad ohybem (odhaduju velikost z fotky).
3. Po oddělení ti u spodní části na konci vyrazí nové větve (to mochny dělají) vybrat jednu a té dát kroucením, dokud to půjde, tvar nového vršku.

Takto jsem to provedl na jedné z mých.
Dnes vypadá takto po roce a půl. Z toho bláznivého počasí mi začali před 14 dny pučet tak jsem je radši dal do garáže a takto jede.
Přílohy
obr.1.jpg
obr.2.jpg
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Potentát

Příspěvekod Mildaprichy » 31 bře 2013, 18:19

Díky Jirko, s tím hřížením je to dobrej nápad. Moc už nad tím nepřemýšlím, protože s hřížením nemám dobré zkušenosti. Ale přece jenom to určitě ještě budu zkoušet. Takže asi vhodnej kandidát. Ta tvoje je pěknej mazel. Ten spodek je super.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Potentát

Příspěvekod Luděk Urbanič » 31 bře 2013, 19:13

K posledním příspěvkům mám dvě poznámky:

1) nevím jestli máš špatné zkušenosti s hřížením zrovna mochny , ale já neznám nic co by šlo hřížit tak jednoduše -mochna pouští kořeny i do vzduchu - pokud je dostatečně vlhký.já osobně ani jinak mochny nemnožím, protože naopak nemám dobré zkušenosti s řízkováním.
IMG_1529.JPG



2) počítej s tím, že ti odejde většina kmene pod hřížením - živá zůstane jen ta část co vyživuje to spodní patro - a ta je je jak to vypadá zezadu, takže to budeš mít takové tanuki :). Oni jsou to už iv tomto stádiu vlastně dvě na sobě nezávislé rostliny s vlastními kořeny, jen k sobě ještě přilepené.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Potentát

Příspěvekod Mildaprichy » 31 bře 2013, 19:25

Luďku k 1: mochnu jsem zrovna nehřížil, takže jsi mě dodal odvahy to zkusit. A k 2: vím, že jsou to vlastně 2 stromky, je to tak u většiny mochen a po tom hřížení by byl ten 1 hodně ohrožen na životě. No uvidíme.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Potentát

Příspěvekod Martin Drábek » 31 bře 2013, 22:54

Co vím, tak řízkovat mochnu není žádný problém. Kdykoliv jsem něco ustřihnul a píchnul do substrátu, tak se vše chytlo. Holt plevel.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Potentát

Příspěvekod Mildaprichy » 01 dub 2013, 07:27

Řízkování mně vcelku jde, i u jiných druhů, ale hřížení to je moje trápení.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Potentát

Příspěvekod Luděk Urbanič » 01 dub 2013, 09:28

Mně se kupodivu řízkování (mochen ) moc nedaří - z deseti se chytí tak jedna a pak ještě dlouho trvá, než se rozjede.
A i když hřížení není zrovna na nějakou velkovýrobu, má svoje výhody.

Mužete si odhřížit kteroukoliv část rostliny, jakkoli starou.

Dá se s tím začít už na jaře a z mých zkušeností se dá úspěšně zahřížit ještě v půlce srpna.

Po pěti týdnech odděluju rostliny s tak vyvinutým kořenovým balem, že je přesadím a do konce sezony ještě pěkně narostou.

Proti řízkům mají pravidelnější rozmístění kořenů okolo kmene.


Na závěr:
když vemete dva úplně stejné výhony na stejné rostlině ve stejnou dobu a jeden odstřihnete a zapíchnete do substrátu a druhý zahřížíte na rostlině, tak ten hřížený bude na konci sezony na tom asi tak, jako řízek za dva roky.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Potentát

Příspěvekod Mildaprichy » 13 kvě 2013, 21:20

Tak už kvete a zase mě přesvědčila, že současný tvar ji zatím zůstane. Já jsu takové nostalgik.
IMG_6844-001.JPG
IMG_6844-001.JPG (142.89 KiB) Zobrazeno 1728 krát

IMG_6845-001.JPG
IMG_6845-001.JPG (131.79 KiB) Zobrazeno 1731 krát
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Potentát

Příspěvekod Pavel Š. » 13 kvě 2013, 22:59

Vidím, že jsi se už pevně rozhodl a je dobře, že jsi se stromkem spokojen a dělá ti radost. Ale i já si budu trvat na svém a tvrdím, že s bandáží a postupným (cca po 14 dnech) utahováním heveru by aspoň do luku (ne do lacikovy spirály) kmínek prohnout určitě šel. Tak ať ti dobře roste.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron