Mochny "Satsuki"

Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Luděk Urbanič » 21 kvě 2012, 21:47

Ten titulek berte s rezervou - netuším ani co "satsuki" ve skutečnosti znamená - pro mně ale teď zrovna : "obalený květem, květy trochu nepřiměřeně velké k velikosti rostliny" prostě při pohledu na ně se mi vybavily azalky Satsuki.

Ať už to má být omluva matičky přírody za letošní zimní ztráty, nebo odměna za vytrvalost - snažím se o to víc jak 15 let v každém případě je to jsem z toho úplně vedle.

Pro porovnání je vždy první fotka, kde je vidět, jak "kvetly" vloni
IMG_3643.JPG
potentilla satsuki2.JPG
IMG_3660.JPG
IMG_3660.JPG (155.47 KiB) Zobrazeno 2615 krát
potentilla satsuki1.JPG
potentilla z vrchu.JPG
potentilla z vrchu.JPG (150.01 KiB) Zobrazeno 2603 krát
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Robert Černý » 21 kvě 2012, 22:09

Sice nechápu jak je to možný, ale je to paráda :clap:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Luděk Urbanič » 21 kvě 2012, 22:20

Robert Černý píše:Sice nechápu jak je to možný,


To nejsi sám :) i když, pravda, trochu "tuším".
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Robert Černý » 21 kvě 2012, 22:42

Tak to by mě zajímalo, prozraď prosím....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Luděk Urbanič » 23 kvě 2012, 21:47

Ale beze všeho, jen to neber jako zaručený návod.

Základním předpokladem je trefit ten správný kultivar - tyto bílé jsou 'Abotswood' (tak na 90% - úplně jistý si nejsem), ze žlutých slibně vypadá 'Jolina'. Naopak zapomenout na to můžeš u červeně a oranžově, případně růžově kvetoucích kultivarů. Vhodná není ani třeba žlutá 'Goldstar' - má obří květy a má jich málo.Ale i tady platí, že nic není zadarmo - v tomto případě (Abotswood) můžu zapomenout na nějaké "sumýše", co se týká kmene. Ona žádná mochna není přeborníkem v tloustnutí kmene - co má víc jak 4 cm je už určitě několik paralelních kmínků, na které se během let rozdělil ten původní. O to horší je to u tohoto kultivaru - tam nemám nárok ani na ty 4 cm, ale to mi na druhou stranu vůbec nevadí.

Dalším předpokladem je dopracovat se k tomu, že mochna už praktiky nepřirůstá - kdesi jsem tu četl hlášku, že někdo stříhá květy," protože co kvete to neroste" - no a tady se to dá obrátit - co neroste, to kvete. A k tomu se dá dospět jen vytrvalým(několik let)střihem/zaštipováním. Důležitá je taky doba posledního střihu - aby ještě do zimy stačily narůst krátké přírůstky, ale přitom stačily vyzrát. Ty potom - u některých kultivarů vykvetou hned v dubnu - třeba tato: viewtopic.php?f=61&t=2090 nebo jako ty bílé v květnu. Pokud by nevyzrály a zmrzly, mochna by obrazila někde ze zadu ze staršího dřeva a z toho důvodu by tvořila silnější výhony, které se vytáhnou a kvetou pak později. Pokud tyto ale budeme stříhat - ten rok už nevykvetou.

Celé to vychází z jedoduchého pravidla, že mochna , jako i spousta jiných kvete na konci výhonů - nemá květí pupeny jako třeba slivoně, nebo jabloně. Takže na rozdíl od nich nejdřív roste a pak až kvete a to stihne několikrát za rok - zdá se jako by kvetla celou sezonu, ale je spíš v několika vlnách.
Takže roste - kvete - roste - kvete - roste - kvete - roste -|| a tady by se cyklus měl přerušit, aby další kvetení proběhlo až následující rok.
Nejhorší je zimní řez - na jaře začne cyklus zase růstem.

Ovšem vystihnout ten termín je jako si vsadit sportku.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Mochny "Satsuki"

Příspěvekod Luděk Urbanič » 01 črc 2012, 13:02

Tak po šesti týdnech je po parádě (skoro ).

Oni ani ty "plody" (nevím jak se tomu mochny říká) nejsou k zahození.
IMG_4559.JPG


Přesto jsem je ale ostříhal a když jsem viděl tu hromadu, tak jsem je spočítal - na každé rostlině vykvetlo od jara do konce června přes 500 květů (zatím).
IMG_4560.JPG
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13


Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron