Mochna ze záhonu

Mochna ze záhonu

Příspěvekod vjačo » 24 črc 2011, 15:23

Zdarec všem, někde na fóru jsem četl, že mochna lépe sílí a roste v misce. Můj (amatérský) souhlas. Před 5 lety jsem "zapíchl" do země 4 řízky. Tuto
(foto) jsem po 2 letech vykopal a přesadil do misky. Roste a "tloustne" lépe než ty v zemi :D Nechápu to :?: Přitom jsem hnojil i ty v zemi. Je na to logické vysvětlení :roll: ? Zdeněk
Přílohy
Mochna m.JPG
Mochna m.JPG (109.9 KiB) Zobrazeno 1836 krát
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Mochna ze záhonu

Příspěvekod Jarda Marek » 24 črc 2011, 19:18

Je, Tobě se taky líbí víc v posteli než na poli :P

Ne vysvětlit to nedokážu ale je to asi kombinace obojího, propustný substrát, hnojení atd...
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Mochna ze záhonu

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 črc 2011, 22:52

Myslím, že to byl můj postřeh, že mochny sílí stejně , nebo možná trochu lépe v kontejnerech - ty mají přece jenom oněco větší objem než miska.
Já si to vysvětluju tak -
1. nádoba se dřív prohřeje, než zem v záhoně a tak má mochna delší vegetační období
2. dávka hnojiva zůstane v nádobě a je všechna k dispozici rostlině, kdežto ve volné půdě se propláchne někam mimo kořenový systém - navíc můžou "užírat" sousední rostliny a plevele
3. rostliny v nádobě mají lepší půdu a péči než ty v záhoně
4. nevím proč - asi z výše uvedených důvodů, ale (aspoň u mně) mají ty kontejnerové mnohem hustější a bohatší kořenový bal, než ty záhonové

Letos jsem se na toto téma pustil do jednoho pokusu. Vzal jsem dvě totožné rostliny - stejný průměr, stejná výška, stený obrost - jsou to vlastně "sestry" odhhřížené ve stejný čas z jedné matečnice. Jednu jsem zasadil do země a druhou do 5l kontejneru - aby bylo měření objektivní tak stojí vedle sebe, dostávají stejně vody a hnojiva.
Zatím po necelém půl roce rozdíl žádný není, ale to jsem ani nečekal.

Jinak této vlastnosti jsem si všiml třeba také u jilmu U.hollandica "Jacqueline Hillier" - řízkovanci rostli mnohem lépe v kontejnerech. U jilmu to ale na rozdíl od mochny platilo jen první tři roky.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13


Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron