Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Příspěvekod Luděk Urbanič » 20 led 2012, 23:45

Máš minimálně dvě možnosti:

1)teď nestříhej nic, nebo jen konečky nejtenčích větviček - měl by ses v dubnu dočkat květů a po první vlně kvetení - v půlce až koncem května ostříhat odkvetlá květenství a trochu probrat větvičky z vnitřku koruny a pak buď nechat opět kvést, a nebo stříhat konečky vždy jak začnou vylézat z obrysu koruny - ale to už ti pak nepokvete

2)dát té metle trochu řád a probrat řádně korunu- klidně i půlka toho může jít pryč - doporučuju, pokud to půjde nahradit novými "vlky" ty staré mechem, nebo co to je porostlé větve, případně velmi opatrně vydrátovat - stáhnout hlavně větve vpravo směrem dolu. Výhony ostranit celé- až v místě rozvětvení - zbylé pak zakrátit tak o třetinu. Tím ale vyprovokuješ stejně bujný růst jako loni - nenech to ale dojít tak daleko a stříhej, jakmile se dostaneš na požadovanou úroveň koruny (spíš o kousek míň) - a tak celou sezonu. Když to letos vydržíš bez květů, dosáhnš toho, že v příštích letech ti mochna pokvete už od jara na mnohem kratších výhonech a korunu můžeš udržovat jako v bodu jedna.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Příspěvekod kuncarladislav » 21 led 2012, 10:14

Luďku díky moc za rady.Určitě zvolím druhou variantu.Jako první krok zkusím stáhnout větve více na levou stranu,kde chybí obrost a poté se tedy pokusím nahradit starší dřevo novými výhony a zmenšit korunu.No a ještě tedy jeden dotaz.Mohu provést terazky nebo raděj v předjaří?
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Příspěvekod Luděk Urbanič » 21 led 2012, 22:21

Nejdřív jsem chtěl napsat, že klidně stříhej hned, ale při dnešní kontrole stromků jsem zjistil, že mochny začínají vystrkovat první lístečky - což běžně v zimě dělají , ale většinou to bylo nejdřív tak v půlce až koncem února - sice to vždycky ve zdraví přežily, ale letos si myslím, že ty největší mrazy nás teprve čekají. Tak bych počkal radši až tak na březen.

Když ses rozhodl pro tu radikálnější variantu, tak trochu nastíním, jak by po řezu měla zhruba vypadat. Co bych udělal hlavně, je to že bych se snažil aby opticky nesplývalo místo, kde se kmen rozdvojuje - rozbije se tím to kyjovité rozšíření, kvůli kterému jsem mimochodem této mochně nedával moc šancí stát se ucházející bonsají - to při těch olistěných fotkách, kde nebylo jasné, co to rozšíření způsobuje. Ale dnes to vidím jinak .
Můžeš zajet klidně i níž - to ale závisí na tom, kde najdeš pupeny schopné vyrašit - právě ty starší výhony už je mají spíš jen při vrcholu a právě ty mladé je většinou mají až dolu.
12- 2012 1.JPG
12- 2012 1.JPG (126.96 KiB) Zobrazeno 1628 krát
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Příspěvekod kuncarladislav » 22 led 2012, 14:56

Co bych udělal hlavně, je to že bych se snažil aby opticky nesplývalo místo, kde se kmen rozdvojuje - rozbije se tím to kyjovité rozšíření,
Takže Luďku pokud jsem to dobře pochopil tak bych to rozdvojení neměl zakrýt obrostem a měl bych ho jakože přiznat?
Jinak jsem mochničku opět studoval a na to chybějící místo pude v pohodě stáhnout jedna z větví.
Staré větve jsou na tom prakticky tak jak popisuješ.Obrost na konci,jen sem tam pupen níže.Je tam ale celkem dost nových větví ,takže ty staré by se měly dát nahradit.Pokud budu na jaře drátovat a to asi budu muset,tak jen doufám,že pak nebude problém ty dráty v tom obrostu sundat.Tedy pokud tam nevydrží až do podzimu.
Jinak mě mochna vykazuje zatím klidový stav.No ale má být teď teplo takže kdo ví.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Potentila fruticosa - Mochna křovitá Ládi

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 led 2012, 10:02

Schovat to můžeš samozřejmě taky - je to je na tobě - psal jsem co bych udělal já. Já ale vycházím z faktu, že bys musel schovat minimálně půlku teď viditelného kmene. Aspoň to tak vypadá z fotek - možná trochu klamou.

No a stím drátem neměj žádné obavy - klidně ho tam nech do další zimy, až se k němu zas dostaneš. Na mochně se ti určitě nezařízne - možná tak za 2 za 3 roky - ta zas tak divoce nesílí.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Předchozí

Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron