Moje první Mochna.

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Michal Vlachovský » 01 dub 2011, 20:36

Určitě kvést nenechám. :) Jinak takovou barvu misky mám na mysli, ale tvar bez toho horního prolisu, jenom ovál se zahnutým okrajem lehce dovnitř by se mi líbil, ale ještě uvidím. :) Jinak já osobně nemám moc rád kontrastní misky, ale vůči květům by to samozřejmě vypadalo hezky.
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 dub 2011, 21:40

Michale, moc pěkný strom, který už má u tebe něco za sebou :!: Vhodná miska už teď jen může podtrhnout jeho krásu :clap: .

Luďku to je názor od názoru, mě to přijde jako chroští fotky jen pro představu, mochny Karla Krejčího z Jihlavy 2009 a Prahy 2010


Jardo, jak píšeš, je to věc názoru, mně osobně (a tím nechci ani v nejmenším znevažovat poctivou a kvalitní práci pana Krejčího) je bližší styl, do kterého vede svou mochnu Michal. Vím, že mochny nemají žádný stromovitý habitus, a proto by se teoreticky daly tvarovat jakkoli, přece jen ale preferuji více listnáčovitý obraz stromu.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Jarda Marek » 01 dub 2011, 22:08

Pouze jsem chtěl poukázat na dobře zapěstované a rozvětvené větve p. Krejčího, takhle mě to přide i když ve srovnání s realitou dobré ale rozcuchanné :-)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Milan Karpíšek » 02 dub 2011, 14:27

Jardo, no právě a to je ono!!! Listnáč k pohledání 8-)
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Luděk Urbanič » 02 dub 2011, 20:39

Mně se právě na této Michalově mochně líbí, že kdyby tu fotku někdo šikovný umístil v nějakém grafickém editoru do krajiny, tak nikdo neuvěří, že to není opravdový patnáctimetrový strom. Až bude mít listí, tak o ten efekt samozřejmě příjde.

Co se týče stromků p. Krejčího - třeba ten poslední obrázek - to je vyloženě roští - jen posunuté ze země kousek na kmen - to ale neberte jako kritiku - sám mám takové. Ale to je prostě vlastost mochny, stejně jako to, že se zaštipováním mochna - nevím proč tvoří takovou trojúhelníkovou spíš jehličnanovou korunu, ten dojem ještě zvyšuje to, že mochna neuvěřitelně zmenšuje listy (na rozdíl od květů), které jsou navíc dělěné a z dálky můžou až budit dojem jehličí. Tady si dovolím jako příklad dát bonsai dalšího skvělého "mochnaře" S. Kalců -viz obrázky z výstavy čba 2008.
Ale z důvodů o kterých psal Lukáš bych to ani tak neřešil, stejně jako u jiných keřů (skalník, lonicera .....).
I když na druhou stranu je pravda, že jinak jsem zastáncem toho, že borovice má vypadat jako borovice a ne jako jalovec a smrk jako smrk a ne jako borovice atd. což je velmi často u nás k vidění.
P1040537.JPG
P1040537.JPG (149.32 KiB) Zobrazeno 2151 krát
P1040580.JPG
padesátník má průměr 19 mm
P1040580.JPG (158.04 KiB) Zobrazeno 2155 krát
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Michal Vlachovský » 03 dub 2011, 21:06

Moc si cením vaší chvály mé Mochny a vaší pozornosti na fóru. Na stromu je ještě spoustu práce a snad bude jednou dokonalá. :) Přikládám ještě fotky jak jsem slíbil. :jedna:
Přílohy
Kořenové náběhy z pohledové strany..JPG
Kořenové náběhy z pohledové strany..JPG (61.47 KiB) Zobrazeno 2088 krát
P4030206.JPG
P4030206.JPG (129.28 KiB) Zobrazeno 2095 krát
P4030213.JPG
P4030213.JPG (73.78 KiB) Zobrazeno 2087 krát
P4030214.JPG
P4030214.JPG (76.19 KiB) Zobrazeno 2088 krát
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 čer 2011, 21:06

Michale, mohl bys dát fotku jak vypadá olistěná teď ?
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Moje první Mochna.

Příspěvekod Jan Kalivoda » 24 čer 2011, 23:02

Dobrý večer.
Zamyšlení - Pěkný strom ale bude trvat dalších několik let než tuto rostlinu zapěstuješ a doladíš, to je doba dle dobré kultivace abys mohl dát strom na výstavu, ale možná, že na to má někdo jiný názor, ale v podstatě je to tak, také to zkouším už pár let a stále mě něčím překvapují, na jaře mám pár rostlin na výstavu a ejhle, při přesazení se totálně rozpadly a to byly podle mého skromného odhadu již letité rostliny, cca 40 let a více a nechtělo se mi upravovat kmeny tmelem-lepidlem-šrouby atd. Ale to je věc názoru, stále to zkouším a učím se poznávat tento druh. Základem je dobrá kultivace a porozumět tvorbě a skladbě růstu jednotlivých jak to říc žil, nebo vodivých drah, nebo jak to nazvat u mochen. Pozor na přestřižení vodivé (pokud možno zachovat všechny -žijící), protože v budoucnu následuje veliký problém celá žíla jak se říká jde do kytek... Ale i přesto přeji úspěch a hlavně i přes bujný růst chce to čas- já už ho moc třeba nemám ale i přesto stejně nikam nepěchám, tak se alespoň snažím těm kytkám v miskách porozumět. Vím odkud pochází na jakých substrátech roste, jaké má vodní podmínky-srážky atd., ale u mě jsou v misce prostě podmínky jiné i když se snažím imitovat přírodu - ale prostě volná je volná. A na stylu a tvaru dnes, když sledujete zemi vycházejícího slunce a jiné v podstatě nezáleží, jak se říká, aby to bylo pěkné na pohled a mělo alespoň nějaká pravidla(jak se komu líbí). Sorry, ale je to jenom takové malé zamyšlení nad tímto rodem, možná, že to někoho rozhodí, ale vše je jen věc názoru, který máme možná na stejnou věc třeba rozdílný... a na závěr, jak říká Luděk jestli můžeš, dej pár fotek jak vypadá v červnu -červenci 2011. Dík za všechny zvědavé.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron