Mochna-borka

Mochna-borka

Příspěvekod Petr C » 30 led 2011, 01:07

Ptám se všech na vaše zkušenosti, jak ošetřujete kmeny mochen. Mám na mysli olupování cárů volné kůry-borky.
-Je vhodné to vůbec dělat? -připravujeme se tak o část alespoň pomyslné síly kmene.
-Na druhou stranu, hladký čistý provazcovitý kmen má také svoje do sebe. Vypadá i estetičtěji. -ale mám zkušenost, že se časem jednotlivé provazce silného kmene pravidelným očišťováním od volné kůry rozdělí na více stromků sesazených dohromady. Ničím tak vlastně pěkný silný kompaktní stromek, protože ten se rozpadne na několik tenkých.
Jak s tím bojujete vy?
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Mochna-borka

Příspěvekod petradelt » 30 led 2011, 12:24

K mochně bych měl taky dotaz. Jak nejlépe zakomponovat do budoucí bonsaje velké špalky od bývalých silných bočních větví.
Předpokládám, když je to listnáč, že tam nebude žádné mrtvé dřevo, ani šari, a že bych to měl asi začistit do roviny,zamazat,
a snažit se to zavalit.? :think:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Petr C » 30 led 2011, 20:13

Jenže alespoň podle mých zkušeností mochna vůbec nezavaluje, takže mrtvé dřevo zde asi bude nutností. S tím bychom měli počítat a neodstraňovat nevhodné větve úplně ale jen natolik, abychom je mohli dobře začlenit jako mrtvé dřevo - tedy nechat dost na různé jiny atp.

Tak co, ozve se někdo ohledně čištění kmene mochny? - viz můj dotaz nahoře.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Vahada » 30 led 2011, 20:34

Osobní zkušenost mám malou, ale na někde na netu jsem viděl krásnou bonsajku z mochny a měla dřevo úplně hladké, oloupané a mrtvé dřevo zpracované na jiny. Mám několik mochen v záhoně které sleduji a občas stříhám. Je pravda, že mochna snad vůbec nezavaluje a to ani v záhoně, mě se to zatím nikdy nepodařilo, ale také jsem se zatím nesetkal s tím, že by mi staré dřevo zahnívalo.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Jarda Marek » 30 led 2011, 21:14

Petře stromek mochny nijak neošetřuji, neotrhávám prostě ji nechám růst. Když jde stromek na výstavu (né můj :P ) tak se čistí lehce a natírá jako jalovce s použitím mrtvého dřeva.
Na fotce je mochna Karla Krejčího a na ní je to vidět
Přílohy
cba 052.JPG
Mochna
cba 052.JPG (96.59 KiB) Zobrazeno 4035 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 led 2011, 21:26

Moje zkušenosti jsou taky malé, mochny co mám nechávám taky růst bez loupání, jen jednou za rok očistím kartáčkem na zuby starou kůru, ale jen lehce, a natírám živé mandlovým olejem a mrtvé bělidlem.Mochny opravdu nezavalují, nebo se mi to zatím nepovedlo. :evil: .Co se týká rozpadu kmínků od sebe hlavně v horní části v přechodu na korunu je řešením je sešroubovat tenkým vrutem a odstranit hlavičku, aby nebyla vidět.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Luděk Urbanič » 03 úno 2011, 19:21

Petr C píše:Ptám se všech na vaše zkušenosti, jak ošetřujete kmeny mochen. Mám na mysli olupování cárů volné kůry-borky.
-Je vhodné to vůbec dělat? -připravujeme se tak o část alespoň pomyslné síly kmene.

Já osobně to nedělám - nejen, že se mi tak víc líbí, ale taky proto, že se tím kromě zmiňovaného objemu kmene zbavíme i optického stáří a hlavně jediné přirozené ochrany - mochna totiž nemá pravou plnohodnotnou kůru a vodivé pletiva kryje jen tňoučká, velmi zranitelná pokožka

-Na druhou stranu, hladký čistý provazcovitý kmen má také svoje do sebe. Vypadá i estetičtěji.
To záleží asi případ od případu, ale takovou rostlinu bych se asi pak bál zimovat venku, nebo dát na plné slunce

-ale mám zkušenost, že se časem jednotlivé provazce silného kmene pravidelným očišťováním od volné kůry rozdělí na více stromků sesazených dohromady. Ničím tak vlastně pěkný silný kompaktní stromek, protože ten se rozpadne na několik tenkých.
Jak s tím bojujete vy?


OMYL mochna se časem rozpadne na vícero kmínku i bez loupání. Jde jen o to jesli pak jsou natolik propletené, že drží "samosvorně".Ty příčiny jsou úplně jinde.Zabývám se jimi a jak tomuto jevu zabránit , případně jak ho vhodně využít už několik let a chystám se něco na toto téma něco obšírnějšího sepsat a pak to sem dám.
Jedna ze zásadních příčin je ale v tom, že s mochnou pracujeme jako třeba s habrem, bukem či jinými listnatými stromy nutíme ji tvořit to co nemá geneticky dané - kmen a větve.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Petr C » 06 úno 2011, 18:50

To Luděk Urbanič
tenhle důvod bych bral, ale musíme si uvědomit, že mochen je spousta variet. Některé rostou spíše v keřové formě, kde se skoro netvoří silné kmeny a tak tam není co by se rozpadlo na tenší kmínky. Jiné naopak SAMY! tvoří kmeny s bočními větvemi a zrovna tyhle jsou pro bonsajovou tvorbu nejvhodnější. Bohužel, právě ony se rozpadají.
Kdyby ale někdo přišel na to, jak tomu zabránit, získal by jistě nehynoucí slávu! :)
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Mochna-borka

Příspěvekod Luděk Urbanič » 07 úno 2011, 14:39

Já osobně mám zkušenosti spíše s těmi keřovými, ty co tvoří nějaké silnější kmínky samy od sebe jsem přiznám se ještě ani na živo neviděl - i když jsem o nich slyšel z více pramenů (nemá někdo foto?). Ty moje " nejvíc kmenotvorné " i po 10ti letech ve volné půdě a následných 5ti letech v kontejneru (počítáno od zasazení zakořenělého řízku o průměru kolem 0,5 cm) horko těžko udělají víc jak 3,5 cm. Navíc dřevitých mochen je víc než jen P. fruticosa,a ty ještě můžou být i různě pokřížené mezi sebou takže to může být i nějaká jiná.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13


Zpět na Mochna (Potentilla)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron