Na workshopu 3

Společné sleziny kamarádů bonsají

Re: Na workshopu 3

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 24 bře 2010, 13:50

Nemohu si pomoct.Ale vždy mě překvapí.Jak velký je rozdíl mezi stromem na živo a stejným stromkem na fotce.
Ta borovice je alespoň pro mne neuvěřitelný kousek.Na výšku má určitě něco kolem metru.(asi to upřesní Láďa) Přesto že se jedná o větší strom,není nikterak robustní.Zvláště po prostřihu kdy došlo k odlehčení koruny.
Osobně když jsem stromek viděl tak mi to užší místo u paty kmene nikterak nevadilo.Vnímal jsem ho jako přirozenou součást stromku která dobře hodí k jeho celkovému charakteru.
Samozřejmě všichni se učíme že pata stromu by měla být také nejsilnější částí stromu.A stromek by se pak měl až k vrcholu postupně zužovat.V takovém případě ta silná pata opticky přirozeně poskytuje dobrou základnu pro kmen a korunu které jsou postavené na ní.V praxi to pak znamená že celkové těžiště stromu se nachází právě v těchto místech.
Jak už jsem psal Láďova borovice je docela vysoká.A to je asi také jeden z důvodů proč zde posunutí těžiště na mne nepůsobí nijak rušivě.Ale spíš jako přirozená zvláštnost tohoto elegantního stromu.
Na druhý pohled pak člověk rád hledá logická vysvětlení proč je něco tak.A i zde je pro náhlé zesílení kmene snadné vysvětlení. Stačí se podívat na několik pahýlů (jinů)z odumřelých větví.Snadné řešení by bylo vytvořit zde mrtvé dřevo(šari). Ale já se obávám že by pak mohla zmíněná část působit až příliš strojeným dojmem.
To co se mi na Láďově borovici líbí nejvíc je právě ta její přirozenost.
Samozřejmě že rozhodnutí jak dál je plně v kompetenci jejího majitele. :lol:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Na workshopu 3

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 bře 2010, 15:02

Honzo, to je úplně přesné,co jsi napsal, proto nepospíchám se zesilováním nebari. Abych se přiznal, mě to zúžení taky nevadí :oops: .Ten strom byl zasazen v korytě až k tomu "zesílení".Po přesazení byla kůra hladká, načervenalá, zkrátka jako kořen v zemi. Za cca 4 roky zhrubla, zestárla, bez umělých zásahů.Než strom dosáhne nějakých výstavních parametrů (alespoň částečných), věřím že se to srovná samo.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Na workshopu 3

Příspěvekod Mirek Halatin » 28 bře 2010, 02:33

Musím taky souhlasit s Honzou. Vykašlat se na pravidla. Dle mého by byl jakýkoliv zásah zbytečný. Tento strom bude za několik let krásný byť nekonvenční. Nikdo (aspoň trošku rozumný) se v té době nebude při pohledu na tento kousek zabývat odstraněním boule. Bude obdivovat krásnou borku a pečlivě vystavěnou korunu.
Jen tak dál Láďo :jedna:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Předchozí

Zpět na Akce a sleziny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron