Modřín-chudovité kořeny

Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod František Sýkora » 18 úno 2009, 22:28

Tento modřín jsem vyzvednul na jaře 2008,a na podzim proběhlo základní tvarování za pomocí Pepy Soukala a ostatních účastníku workshopu http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=5 ,všem patří velký dík.Fandus ;)
Změněná velikost P1040273.JPG
Učený z nebe nespadl.
František Sýkora
 
Příspěvky: 54
Registrován: 13 úno 2009, 14:50
Bydliště: Vojnův Městec-Vysočina

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Jarda Marek » 19 úno 2009, 05:16

Ahoj Fando vítám tě u nás. Mě se stromek líbí, jen nešel by mezi ty kořeny vložit kámen? nebo položit k tomu ohnutému místu nad nebari jako že by byl opřený o tu skálu ? :oops:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 úno 2009, 07:55

Zdravím tě Fando na foru, po chybách, keré jsem dělal v pěstování modřínů já ,bych tě mou poznámkou chtěl stejných vyvarovat. I když vím, že Pepa má dobré oko, podle fotky bych šel na vrchol z té silnější pravé větve, kvůli plynulejšímu ukončení vrcholu.Teď na mě působí ta pravá horní větev hrozně silně na vrcholu,stejně se jí budeš muset časem zbavit.Je v nepoměru síly s levou spodní (mělo by to být obráceně).Vypěstuj si na vrcholu tenké větvičky a z nich vrchol udělej. Jinak Jardův nápad s kamenem z levé strany by možná stál za úvahu. Možná, že se při přesazování těch chůd. kořenů zbavíš ,že z nich uděláš hlavní ,a ty spodní odstraníš , Ale třeba ty chůdy jsou tvým záměrem..Fando, jen víc takových kousků :D :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Jarda Marek » 19 úno 2009, 08:43

Měl sem na mysli něco na ten způsob jak je na fotu a možná zasunout částečně i pod kořeny ale Fanda se snad vyjádří jaký je jeho záměr. Omlouvám se za kresbu není to ve fofru, ale líp to neumím :oops: a myslím že se to z toho dá pochopit ;)
A stou horní větvičkou jak píše Láďa s ním souhlasím.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Josef Soukal » 19 úno 2009, 09:39

Fanda se moc nerozepsal, tak musím doplnit zásadní informace. S vrcholem stromu byl ten problém, že v potřebném místě nebyla žádná slabší větvička, ze které by ho bylo možné postavit. Na fotkách to není vidět, ale v patě té silné větve pod vrcholem je brachyblast, ze kterého letos vyroste vový vrchol. Pozůstatek silné větve i zbytek původního kmene bude odstraněn až ve chvíli, kdy vrcholová větev dostatečně zesílí. Stejně tak se může zdát, že jsme příliš pozornosti nevěnovali natvarování větví - ale i tady jde o to, že je třeba nejprve probudit brachyblasty blíže ke kmeni a teprve potom postupně začít stavět rozvětvení. Jinými slovy - všechny současné větve budou ještě výrazně zakráceny.
Strom sice po tvarování nevypadá nijak efektně, ale o to nejde a věřím, že se trpělivost vyplatí. Pepa
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 úno 2009, 09:50

Pepo, taky jsem psal, že máš dobré oko :D , Tohle vysvětlení je logické a chytré,V tom případě nemám co dodat. Fanda bude muset víc psát :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod František Sýkora » 19 úno 2009, 15:16

To jsem tomu dal,dík Pepo že jsi doplnil informace,o přiložení kamene jsem taky přemýšlel,ale to se uvidí až časem,do jaké půjde misky nebo bych to radši viděl na skořápku nebo rovnou desku aby to znázorňovalo odplavené kořeny.Fandus ;)
V.jpg
V.jpg (77.25 KiB) Zobrazeno 3861 krát
Učený z nebe nespadl.
František Sýkora
 
Příspěvky: 54
Registrován: 13 úno 2009, 14:50
Bydliště: Vojnův Městec-Vysočina

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Dan Pánek » 19 úno 2009, 18:51

Neuvažovali jste o ještě trochu výraznějším náklonu doleva? I pokud ne, tak vrchol by tam měl podle mě stejně trochu jít, Fando.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Petr Syrový » 19 úno 2009, 18:56

Přemýšlel jsem nad tím stejně jako Dan.Ještě otázka budeš-li ještě kořeny zvedat a nebo je to už tvá konečná varianta?Mě to napadlo hlavně kvůli poměru těch kořenů a kmenu stromu.Mám za to že by mělo být tak zhruba 2 ku 1 aby to bylo koukavější .
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Modřín-chudovité kořeny

Příspěvekod Jarda Marek » 19 úno 2009, 20:04

to Dan a Petr: myslím, že až vyroste vrcholová větévka jak píše Pepa, tak ten vrchol do leva bude směřovat je to taky dlouhá trať,ale který stromek není ?

Promiňte jestli jsem to pochopil od Pepy špatně, ale tak to vidím nebo jsem pochopil já. Stejně si myslím že navrhované Láďovo snížení by bylo být to můj strom nejlepší řešení.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků