Modřín z Libčan

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Ladislav Kotál » 18 pro 2010, 09:36

Strom se mě líbí, má patinu.Možná bych pootočil pohledovku a upravil náklon stromku. Jde o to, jestli to půjde, fotka je placatá :think:
Přílohy
modlibc26_2010winter_edit2.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Jarda Marek » 19 pro 2010, 07:56

Tu pohledovku bych určitě pootočil a šel do snížení, strom opticky zestárnul a má něco do sebe. Skvělý vývoj Luki :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod vláďadošek » 19 pro 2010, 15:29

já bych sklon neměnil,pohledovka by mohla být opravdu víc zleva,ale ještě jednou jsem prohlížel všechny fota a asi já osobně bych vrchol udělal ze současné spodní větve...otázka je jestli by z toho pak nebyla tuctovka
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 pro 2010, 16:41

Vláďo, mě se naopak líbí současné řešení. Myslím, že Luki dobře zvolil vrchol a hlavní větev už v začátcích.Hodně mě to připomíná modřím Serge Clemense,kdysi uveřejněném v časopise Příroda a člověk. Je to strom poznamenaný bojem o život, proto je přirozený, nevyumělkovaný na efekt, a to je to, co se mi líbí. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod vláďadošek » 19 pro 2010, 21:01

já taky nic nehaním,víš že mám raději dramatické stromy,jen jsem chtěl říct že přechod ze spodní větve by byl asi přirozenější bez přetaženého ohybu.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 pro 2010, 21:33

Vláďo, máš pravdu, že by to bylo přirozenější, ale myslím, že ta větev by "trčela" pořád dopředu, šikmo od kmene, protože by se asi nepovedlo ji srovnat přirozeně vzhůru bez obloučku. Jen snad za cenu ubrání toho jinu v horní části. Pak by to ale byl opravdu tuctový stromek a ztratil by to nejhezčí (podle mě)a to je právě to "nepřirozené" zvlnění horní větve- vrcholu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 pro 2010, 11:57

Díky za reakce :jedna: . Snížení stromu (úplný vršek) byl jenom takový nápad, který ale bude určitě v příštích letech v záloze a bude čekat na případný povolávací rozkaz :D . Snížení na pouze spodní větev - byly by to, myslím, škoda, navíc by byla koruna až příliš vysoukaná a já ani tyhle stromy z jedné větve nemám moc v lásce, takže tohle zatím určitě neplánuju. Ten oblouk v horní koruně je tam teď už daný a těžko by se s ním dalo něco vymýšlet, maximálně by se dal nějakým vyříznutím klínku apod. trochu zavřít/napřímit, to místo mi ale připadá vcelku věrohodné, když si vezmeme ještě shari na kmeni - původní vrchol byl příroudou zničen a zadní větev se napřímila v nový vrchol.
Proti vámi navrhovanímu pootočení pohledovky stojí 2 věci - velký kořen by směřoval přímo do očí (ten chceme ale při příštích přesazeních redukovat), a navíc potřebujeme obrost i napravo za kmenem. Jinak ale pohledovka - +/- výseč zhruba vámi navrhovaná - o něco dál než současná., to se ještě tak bude ladit :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín z Libčan

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 pro 2010, 19:55

Trochu jsem třídil fotky, přičemž jsem narazil na jednu fotku tohoto modřínu z časného léta (červen) tohoto roku. Jelikož s modříny pracuji většinou vždy přes zimu, tak pak zapomínám dodat foto v olistění - jehlice vždy zakryjí nedostatky, ale mám za to, že s modříny se musí pracovat jako s listnáči, to znamená hlavní musí být zimní silueta stromu.
Přílohy
DSC_0965.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků