Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2012, 19:37

Tenhle modřín jsem dostal od manželky k narozeninám. Na výšku má cca 85 cm. Pochází od Pavla Slováka a s mím jsem se domluvil na jeho tvarování. Takže jsem v sobotu 17. listopadu dojel do Vigantic. Modřín sám o sobě není nijak zvláštní, je to prostě volně vzpřímený strom, jaké najdeme běžně v lese. Pod vrcholem byl zakrácen, rostly tam zřejmě větve do vidlice, takže zde vznikla ztluštěnina. Větve má také poměrně slabé k síle kmene a bude nutné je pečlivě postupně dopěstovat. Lepší obrost byl soustředěn v horní třetině kmene, níže zůstaly neladné špalky. To všechno jsem viděl už, když jsem si tenhle strom vybíral, nicméně mě lákalo vidět, jak a co se z toho vyvine. Vím, že fotky nedokážou navodit nejlepší představu, nicméně už tehdy na mě působil věkovitým dojmem. Asi ve mě zapracoval "japonský komplex" a vzpomínky na věkovité stromy v Takagi muzeu a u Ogučiho. Tam jsou některé stromy (ne že bych chtěl srovnávat nesrovnatelné, jsou kvalitou o mnoho řádů výš) podobně stavěné, dnešního pohledu pro někoho "nemoderní", nevystavují se tolik na odiv, ale cítíte jejich stáří a dokážou vyprávět. Aby se nedostatky zjemnily a potlačily, dohodli jsme se na vytvoření partií shari, dutiny v horní části kmene a řady jinů. Modřín dokáže zavalit postupně i větší jiny a dutiny, proto budu muset každý rok znovu upravovat partie mrtvého dřeva.
Prostříhali jsme korunu, upravili pár jinů a pak jsem jen sledoval, jak Pavel tvoří partie mrtvého dřeva.
Přílohy
001.jpg
001.jpg (98.91 KiB) Zobrazeno 4301 krát
002.jpg
002.jpg (99.69 KiB) Zobrazeno 4285 krát
06a.JPG
06a.JPG (138.4 KiB) Zobrazeno 4286 krát
005.JPG
005.JPG (156.1 KiB) Zobrazeno 4284 krát
004.jpg
004.jpg (90.79 KiB) Zobrazeno 4289 krát
Naposledy upravil Jarek Servus dne 02 pro 2012, 19:55, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2012, 19:44

Pak už následovalo kladické drátování a tvarování. Vrchol pro někoho může působit jako změť větviček, ale na první tvarování splní svůj účel a postupně se doladí. Na jaře ho přesadím a dostane kulatou trochu otevřenou misku, nejlépe od p. Dordy. Na závěr přidávám cca 200 let starý smrk Picea jezoenzis od Ogučiho.
Přílohy
007.jpg
007.jpg (99.91 KiB) Zobrazeno 4289 krát
008.jpg
Pohledovka
008.jpg (87.71 KiB) Zobrazeno 4297 krát
SAM_0869.JPG
SAM_0869.JPG (115.37 KiB) Zobrazeno 4290 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Venca Stropek » 03 pro 2012, 18:21

Jarku,
strom jsi v kostce popsal sám. Rád bych se ale zeptal na tvorbu mrtvého dřeva. Zpracováním mi velmi připomíná práci Willa Baddeleyho,
který mistrně opracovává mrtvé dřevo frézou i do nejjemnějších detailů. Používají se nějaké speciální nástroje, nebo jen taková ta
běžně dostupná klasika a je to pouze v postupu odtěžování dřevní hmoty? Možná by se mohl vyjádřit i sám Pavel Slovák, protože by to
mohlo být přínosné i pro ostatní. Mě osobně to zajímá velmi, protože Willova práce vypadá velmi přesvědčivě. Hlavně na jeho slavném
jilmu.

Díky Venca
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Josef Vrážel » 03 pro 2012, 19:24

Určitě by bylo dobré, kdyby se k Jarkovu nodřínu a práci na mrtvém dřevě vyjádřil sám Pavel S. Ovšem možná by někoho vskutku zajímalo pár reportážních fotek s letošního Burrsu, kterého jsem měl možnost se zůčastnit. Myslím si, že Willova technika není nijak odlišná od běžně používaných technik...jeho mimořádnost tkví v jeho pečlivosti, pracovitosti, kreativitě a citu pro materiál....
takže bněkolik fotek z jeho práce zde: http://www.josefvrazel.cz/galerie/18-bonsai-will-baddeley/
Sam Will považoval práci na jinu jen jako založení tvaru s tím, že po vyschnutí dřeva je potřeba ještě v práci pokračovat....
PS: ten jeho jilm je skutečně mimořádný, mrtvé dřevo je vytvořeno do neskutečných detailů, až jsem se o tu skořepinku bál....
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Jarek Servus » 03 pro 2012, 21:43

Opravdu by se k tomu měl vyjádřit Pavel Slovák. Pokud jsem sledoval, používá většinou běžně dostupné nástroje i běžné odtěžování hmoty. Novinkou pro mě byla jen kotoučová rašplička (snad to nazývám dobře) na obr. 06a. Má několik velikostí, dají se s ní dělat jemnější detaily než s běžnou frézkou. Jinak to samozřejmě záleží na citu pro materiál, tvůrčí kreativitě ..., kterou výborně zvládá. Na modřínu dokázal vytvořit dřevo tenké jak skořepina. Práce Villa Baddeleyho může být inspirací pro každého.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2013, 20:00

Po roce s dalším pokračováním. Bohužel zimu přečkal poměrně špatně, omrzl mu vrchol a část obrostu, taky samozřejmě začal zavalovat jiny. Takže jsem trochu vyčistil mrtvé dřevo, znovu nadrátoval a postavil nový vrchol. Pro jistotu jsem větve na vrcholu nabandážoval, tak vypadají tlusté. Na jaře plánuju přesazení do kulaté misky od P. Dordy.
Přílohy
m03.JPG
m03.JPG (132.28 KiB) Zobrazeno 3405 krát
m04.JPG
m04.JPG (147.1 KiB) Zobrazeno 3399 krát
md02.JPG
md02.JPG (155.77 KiB) Zobrazeno 3406 krát
md04.JPG
md04.JPG (137.64 KiB) Zobrazeno 3403 krát
md10.JPG
md10.JPG (126.08 KiB) Zobrazeno 3406 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2013, 20:03

Omlouvám se, nemám fotky před redukcí obrostu. Ještě výsledek drátování.
Přílohy
mpohled.JPG
mpohled.JPG (154.93 KiB) Zobrazeno 3403 krát
mzezadu.JPG
mzezadu.JPG (144.49 KiB) Zobrazeno 3401 krát
mzleva.JPG
mzleva.JPG (144.07 KiB) Zobrazeno 3399 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín, první tvarování, mrtvé dřevo

Příspěvekod Laďas » 03 pro 2013, 12:28

Mě se líbí! :jedna:
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09


Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků