Modřín- první tvarování

Modřín- první tvarování

Příspěvekod Venca Stropek » 27 úno 2012, 21:30

Tento modřín byl vykopán před třemi lety. V sezoně 2011 se strom plně zotavil.
Cílem prvního tvarování bylo upravit nasazení a průběh parádní větve, která bude stěžejním prvkem celého stromu. Dále pak bylo třeba přesunout
přechod na nový terminál proti pozorovateli. Tato dvě místa bylo potřeba opatřit bandáží. Změna pozice těchto dvou větví je patrná na pohledu zleva.
Současný dominantní jin v koruně bude s největší pravděpodobností pokrácen. V letošní sezoně snad dopěstuji chybějící větve ve vrcholové části a
budu moci začít pracovat na jemném zavětvení. Přesazení stromu se snad uskuteční v roce 2013, ale rozhodující bude kondice stromu.
Výška stromu po tvarování je cca. 65 cm, průměr kmene 7 cm, v místech nad substrátem.
Přílohy
DSC04617a.jpg
+- pohledovka
DSC04617a.jpg (71.26 KiB) Zobrazeno 11745 krát
DSC04618b.jpg
levá
DSC04618b.jpg (76.2 KiB) Zobrazeno 11736 krát
DSC04619c.jpg
nasazení větví
DSC04619c.jpg (61.11 KiB) Zobrazeno 11740 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Venca Stropek » 27 úno 2012, 21:32

Po tvarování
Přílohy
DSC04632aa.jpg
DSC04632aa.jpg (50.94 KiB) Zobrazeno 11705 krát
DSC04642bb.jpg
levá po
DSC04642bb.jpg (49.18 KiB) Zobrazeno 11714 krát
DSC04639cc.jpg
detail kmene
DSC04639cc.jpg (66.46 KiB) Zobrazeno 11784 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Jarda Marek » 27 úno 2012, 22:15

Vašku dobré :jedna: , jen ten jin bych nechal, u modřínů je to zcela běžné a až se zazelená pak bych volil jestli ano či ne a nebo ho jen zjemnit, vydlabat :think: . A nechtělo by nejprve rozbít ten pravý úhel v nasazení vrcholu a pak jej teprve přitáhnout před strom pomocí tyče ?
A ještě jedna věc prosím foť to ze všech čtyřech stran ať máme orientaci....dík....
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Venca Stropek » 28 úno 2012, 19:47

Jardo, díky za komentář a připomínky.
Jin v koruně nějaké úpravy jistě neminou :P . Ohledně pravého úhlu- ani jsem ho nepostřehl, neruší mě. Naopak. Je tam ten jin a zákonitě tam musí být i prudká změna pohybu- zlom.
Já osobně memám problémy s použitím pravých úhlů, téček nebo i často diskutovaných trojek atd...

Ohledně focení- pokud je to technicky možné, fotím co jen to jde, ale v tomto prípadě to nešlo ( náklon stromu a upevnění k otočnému stojanu ).
Přílohy
DSC04640aa.jpg
detail nasazení
DSC04640aa.jpg (69.37 KiB) Zobrazeno 11562 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Jarda Marek » 28 úno 2012, 21:10

Vašku dík ta fotka zkresluje, a stím jinem taky dík...... :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 úno 2012, 22:55

Venco, ber tohle jako konstruktivní kritiku ;) - podle mě je současné řešení nešťastné a taky "nemastné-neslané" kvůli několika důvodům, přičemž hlavním důvodem je v podstatě NEZASADITELNOST stromu do misky tak, aby k sobě miska a strom pasovaly - schválně, jaká miska by k tomu modřínu v této podobě mohla pasovat?
Jde mi o to, že ta spodní část kmene vyrůstá v úhlu, který mění charakter celého stromu a je potřeba jej respektovat (lépe řečeno potlačit), aby do koncepce zapadl - přidávám jedno virtuální řešení, kterým podle mě získá strom následující:
- nedostatek ve spodní části se potlačí a dokonce se změní na přidaný pohyb kmene
- kmen lépe zapadne do celkového směřování stromu (navíc je odtud i zajímavější)
- jin se stane součástí celku, nebude jen tak zbůhdarma trčet doleva :)
- strom ohromně získá na hloubce, a to díky pravé větvi, která nebude tvořit jenom pravou stranu ale i pozadí s přesahem doleva
- dokážu si představit soulad miska-strom

Momentálně mi strom nic neříká, v tomhle modřínu vidím lepší tvar, tenhle strom má na víc :idea: , úplně mě svrbí ruce, jak bych se na něho chtěl vrhnout :D. (p. s. na okraj - u nás dneska připadlo dalších 20 čísel ... :x )
Jediný "problém" by mohlo být přetáhnutí vrcholu - větev se ale nezdá být nijak hrubá ani křehká, takže to jít musí...
Těším se na progres (případně i na další diskuzi ;)
Přílohy
mod venca.jpg
mod venca.jpg (105.32 KiB) Zobrazeno 11481 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod vláďadošek » 29 úno 2012, 11:18

Venco zajímavý strom,mám jen jednu připomínku,já osobně bych tvaroval až bude jasné nebari,tedy po dalším přesazení
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Pavel Š. » 29 úno 2012, 11:24

Luky, líbí se mi tvůj návrh :jedna: a myslím, že by stromu předělání podle něj prospělo.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Martin Iša » 29 úno 2012, 19:40

Stromek supr, ale jak píše Lukáš, začal bych od nebari. ;) Možná to nikoho nenapadlo, ale co takhle stromek na kameni, skále.....? ;) Asi by to chtělo vhodný kámen samozřejmě odpovídající kořenový systém :jedna: Konstruktivní kritika :) :Ty ocásky v horní polovině jsou podle,mne k ničemu :oops: Jin bych ponechal, jen upravil s ohledem na rostlinu a její kondici.
Přílohy
MOD1.jpg
MOD1.jpg (142.74 KiB) Zobrazeno 11291 krát
MOD2.jpg
MOD2.jpg (99.95 KiB) Zobrazeno 11231 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Modřín- první tvarování

Příspěvekod Venca Stropek » 01 bře 2012, 08:25

Díky za možné návrhy řešení stromu a také za kritiku :jedna: .
Rád bych vše uvedl na pravou míru. Na začátku tohoto vlákna jsem se měl zmínit o tom, že modřín v dřevěné bedně lehl doprava a tudíž se část kmene utopila do
substrátu. Nějaké nebari tam je a první hrubší kořen je v místech, kde je opřena o kmen železná tyčka ( zhruba 2 cm pod úrovní substrátu). Při dalším přesazení
tato část kmene bude normálně nad stubstrátem. Tento strom je tudíž zasaditelný do běžné misky.
Lukáši, tvůj návrh stromu má jako téměř vždy "pecky" a je bez problémů realizovatelný.
Martine, ty ocásky tam nezůstanou. V místech, kde končí bandáž jsou pupeny. Až proraší a dorostou nové větve tak stávající vrchol odstraním. Takto je to moc
vysoké.
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Další

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník