Nedělní výkop V.Vinický

Nedělní výkop V.Vinický

Příspěvekod Vladimír Vinický » 09 led 2012, 18:50

Tak tenhle modřín jsem vykopal včera. Vypadá neupraveně, ale vidím v něm již pěkný základ pro nakloněný kmen s menší korunkou. Průměr nad nebari cca 8 cm. Kořenový bal O.K. Přijmutí bude bez problémů. K razantnímu odstranění větví a k prvnímu tvarování dojde až příští rok.
Přílohy
Modrin_1.jpg
Modrin_1.jpg (115.5 KiB) Zobrazeno 4944 krát
Modrin_2.jpg
Modrin_2.jpg (110.08 KiB) Zobrazeno 4938 krát
Modrin_3.jpg
Modrin_3.jpg (109.42 KiB) Zobrazeno 4934 krát
Modrin_4.jpg
Modrin_4.jpg (112.4 KiB) Zobrazeno 4930 krát
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Nedělní výkop

Příspěvekod Vladimír Vinický » 09 led 2012, 18:50

A ještě jeden.
Přílohy
Modrin_detail.jpg
Modrin_detail.jpg (98.66 KiB) Zobrazeno 4935 krát
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Nedělní výkop

Příspěvekod kuncarladislav » 09 led 2012, 20:23

Vladimíre vypadá to dobře.Sám mám jeden vyhlídnutej a oproti těm co mám zatím doma to bude gigant XXXXL .Kopnu ho ale asi až na jaře.Do čeho jsi ho sázel ? Vypadá to na štěrk + rašelina ale možná se pletu.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Nedělní výkop

Příspěvekod Vladimír Vinický » 10 led 2012, 10:03

Je zasazený skutečně do hrubého štěrku, u nás se tomu říká rýže 4/8mm, písku, rašeliny a zahradního substrátu. Směs musí být co nejvíce vzdušná a velmi dobře propustná. Zde jsem přidal i trochu rohoviny a déle rozpustného hnojiva. Na dno dávám vyšší vrstvu štěrku (4-6 cm) a otvory dělám i při dolních stranách nádoby, stromek se nesmí utopit. Mám to odzkoušené a funguje to dobře. Bednu jsem umístil venku při severní straně skleníku. Výkopy modřínů dělám zásadně před rašením, tedy i nyní (pokud počasí dovolí). Někde tady doporučované výkopy na jaře až když má modřín zelenou štětičku na pupenu se mi zásadně neosvědčily. Je to myslím další mýtus, který se pořád opakuje. Přeji ti úspěch s kopáním. Modříny jsou kouzelné stromy.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Nedělní výkop

Příspěvekod pájaombre » 10 led 2012, 11:12

No přátelé,ač bych chtěl,nemohu souhlasit :naughty: před pár lety sem kopal jako úplnej zelenáč také na podzim a v tomto čase,za sebe mohu říct,že se neujal ani jeden kousek modřínu a já tak přišel o nejeden nadějný kousek.Na radu zkušenějšího pána od nás jsem tedy začal kopat modříny těsně před rašením ;) jediné co mohu říct, tak již bezestrát.na jaro mám nachystané na kopání dva opravdu povedené kousky,které již přes rok opečovávám v lese,určitě bych si netroufl kopat dnes :naughty:
Co člobrda,to názor....Čauky z jihu....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Nedělní výkop

Příspěvekod vláďadošek » 10 led 2012, 11:18

nezbývá než souhlasit s Pájou,taky bych si netroufl kopat modříny touhle dobou..
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Nedělní výkop V.Vinický

Příspěvekod Martin Iša » 10 led 2012, 13:25

Vláďo, hodil jsem ti to do modřínů. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Nedělní výkop V.Vinický

Příspěvekod Vladimír Vinický » 10 led 2012, 14:38

No, dal jsem sem tento příspěvek do určité míry schválně, určitě každý má své zkušenosti. Ale chtěl jsem tím naznačit, že výsledek přijmutí rostliny je stejný a to přes i to, že má každý pěstitel rozdílné možnosti, zkušenosti, jiné podmínky atd. Pravdou zůstává, že stromek pokud jsou dodržena určitá pravidla se přijme. Já osobně jsem kopal stromky již prakticky ve všechny měsíce v roce, s výjimkou snad listnáčů přes letní období (červenec-srpen) a povětšinou se vždy všechno ujalo. A když náhodou ne, tak to určitě nebylo dobou kopání. Výsledek je málokdy závislý na době, ale na tom jak je stromek event. dopředu připraven (při kůlovém kořenu), v čem vyrůstal, moc záleží na balu, jak je transportován, jak byl zasazen, umístěn, zastíněn, zavětřen, atd., atd. Jedná se o celý soubor velmi jednoduchých pravidel, při jejichž dodržení je úspěch zajištěn. Jen v některých případech můžete stromku po vykopání nosit "bifteky" a on to stejně vzdá. Zatím je pouze tohle pro mě záhadou. Ale je to dáno zřejmě genetikou, či tak nějak.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Nedělní výkop V.Vinický

Příspěvekod Fero » 10 led 2012, 16:53

Do diskusie pridám citáciu z časopisu "Bonsaj živé umenie č. 5" kde sa píše o vhodnom období na presádzanie stromov podľa skúseností odborníkov z Japonska : Niektoré ihličnany nemôžme vybrať z pôdy skôr, ako sa ich puky začnú aktivovať, Napríklad smrekovec vyberáme zo zeme skôr, než začnú byť jeho puky aktívne. Ak vyberieme zo zeme smrekovec, ktorý rastie v horách pred tým ako začne pučať, zvyčajne sa veľmi ľahko zakorení. Smrekovec patrí medzi opadavé ihličnany. Podobne je to u Tisovca obyčajného, ktorý sa po presadení veľmi ľahko zakorení, ak ho vyberieme zo zeme skôr ako sa jeho puky aktivujú.
Fero
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 říj 2010, 08:23

Re: Nedělní výkop V.Vinický

Příspěvekod Martin Iša » 10 led 2012, 19:02

Samozřejmě prečítať si to možeme, ale musíme brát také ohled na :Japonsko-Česká republika,Krušné hory-Třeboňsko, Jeseníky -Praha, atd, atd :) A od toho se vše odvíjí :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků