Modřín KH2

Modřín KH2

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 pro 2011, 00:04

Tento strom pochází ze stejného "vrhu" (nebo lépe řečeno "kopu" :) ) jako mnou posledně zveřejněný modřín Pekelník, "KH2" je jenom označení lokality, prozatím si žádné jméno nezasloužil.
Vykopán byl tedy na jaře 2010 a po dvou růstově velmi bujných sezónách bylo potřeba provést první založení tvaru, opět kvůli sílení a odrůstání větví. Sice bych si raději strom dříve připravil přesazením do menší nádoby, tentokrát bude ale muset ještě rok na zásah do kořenů počkat.
Při prvním tvarování bylo znovu ponecháno více obrostu a větve delší, než bude potřeba, zakracovat se bude v průběhu příští sezóny. Až po přesazení přijde čas na opracování velkého mrtvého špalku po odřezané větvi, ke kterému byl při současném nasazení špatný přístup. Jelikož nebylo možné pěstební nádobu dostatečně podložit tak, jak bych si představoval budoucí úhel zasazení, proto jsou fotky z některých stran otočeny až digitálně, navíc jsem ten náklon stejně nejspíš úplně netrefil... No v každém případě jsem chtěl ukázat podobu stromu po prvním založení, aby pak bylo po příštím dotvarování a přesazení (doufám, že na jaře 2013) co porovnávat ;) . Celková výška stromu je něco kolem 75 cm, průměr kmene je 12 cm.
Celý vývoj stromu bude í na http://www.bonsairoznov.cz/fotoalbum/tv ... odrin-kh2/ .
Přílohy
modrinKH2_01_2011winter.JPG
zima 2011 - dva pohledy na strom před tvarováním
modrinKH2_02_2011winter.JPG
modrinKH2_03_2011winter.JPG
po tvarování z pohledovky + srovnání velikostí
modrinKH2_05_2011winter.JPG
boční pohledy
modrinKH2_06_2011winter.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín KH2

Příspěvekod Martin Cigánik » 29 pro 2011, 21:49

Ahoj. Řekl bych ti to samé, co jsme řešili u pekelníka. Pro mě hodně zajímavé a jistě "diskusivyvolající". V současné chvilce mi tam překáží ta kopa mrtvého dřeva,ale až bude "načisto", tak se to odlehčí. Líbí se mi charakter stromu. Uf musím taky narazit na takovéhle kousky:-) Začínám se do modřínů čím dál více zamilovávat:-)
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Modřín KH2

Příspěvekod Jarda Marek » 31 pro 2011, 11:29

Martine ta spousta mrtvého dřeva k modřínu patří......v alpách jsou jich tisíce a nádherných kousků
Luki jsem zvědav jak bude vypadat až vyrazí...podle fotek bych ten obrost ještě mírně zjemnil......:-)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Modřín KH2

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 led 2012, 16:05

V tomto případě je tam rovný jin ve vrcholové části dost nadbytečný a s nějvětší pravděpodobností bude zakrácen na kratší trn tak, aby v tom místě lépě vynikl zlom kmene zpátky doprava. Momentálě byl ale ponechán delší pro fixaci vrcholku upínacím drátem.
Probrání větví (i jejich zakrácení pro lepší rozvětvení) určitě přijde na řasu v prlběhu příští sezóny, takto by z toho opravdu byla jedna velká koule :) . Byly ale odstraněny asi tak 3/4obrostu, takže rad+ji postupně, jak už jsem psal i u minulého modřínu...
No a taky jsme tenhle modřín "jen tak nenašli" v lese za domem, tam a zpátky jsme pro něho nacestovali přes 1000 km ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín KH2

Příspěvekod Martin Drábek » 02 led 2012, 21:43

Já modříny moc nemusím, ale tohle je jeden z těch, co bych taky doma uživil ;). Pěkný svým divokým charakterem, borkou, dle mého supr nasazením větví. Určitě není třeba více prostřihávat, nepůjde přece příští rok na výstavu. Velkej potenciál, pro mě asi nejlepší Lukášův modřín (zatím).
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Modřín KH2

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 led 2012, 18:39

Mně je asi o kousek sympatičtější předchozí modřín "Pekelník", ale svým způsobem a v mnoha ohledech si jsou oba stromy dost podobné. Jinak oba stromy osobně (z vlastního náhledu a vlastních preferencí pro vlastní sbírku - to aby nedošlo k nedorozumění :) ) považuju za první "pořádné" modříny na naší zahradě, už se pro mě nejedná o "bonsajové hračky", ale jsou to takové první vlaštovky skoro kompletního restartu a zkvalitnění sbírky... Tím chci říci, že na práci s oběma stromy se do budoucna opravdu moc těším, kdežto jiná velikost, případně charakter apod. už mě nějak nedokážou příliš nadchnout :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků