Modřínová polokaskáda - střední velikost

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Martin Cigánik » 19 pro 2011, 22:22

Nešla by ta spodní trochu vylomit?
Přílohy
upr.jpg
upr.jpg (134.57 KiB) Zobrazeno 1609 krát
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Alexandr » 20 pro 2011, 12:29

Pěkný kousek, nebyla by škoda té dominantní větve? Hodně se mi líbí návrh Martina s vylomením té větve......
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Mirek Halatin » 20 pro 2011, 15:33

Já se přiznám, že mě se ta kaskádová větev moc líbí tak, jak je původně. Vlastně i proto jsem o strom u Lukáše žadonil. Líbí se mi, že má konicitu a průběh nenásilný. A v neposlední řadě, že jde o strom bez potřeby mrtvých partií. Je možné, že tu hlavní větev ještě v průběhu vývoje trošku víc rozhýbu, ale určitě mě neláká vylamování. Hodně ještě zkresluje proporce ta chybějící vrcholová partie. Určitě chci zapracovat na té prohnuté větvi zpod vrcholu o které se zmínil Lukáš. Když se tak dívám zpětně tak se mi líbil její tvar po prvním tvarování, takže je možné, že při dopěstování vrcholového obrostu se více méně (s lepším průběhem) k této pozici vrátím.

Venca Stropek:
Pro mě ty proporce jsou právě zajímavější, když nejde o honbu za mohutným kmenem vs. malá (v tomto případě užší) koruna. Celkově na mě působí strom starším dojmem právě když nemá náběh na to být "sumo". Mám rád i takové stromy, ale pro tento případ je to pro mě jasné NE. Ale díky moc za komentář a nápad ;)

Martin Kolacia: díky moc za virtuál, ale je na něm přesně vidět to, čemu se chci u tohoto stromu vyhnout. Mohutná terminální větev končící nečekaně v mrtvém dřevě. A celkové turboproporce. Narážím na dost stromů, které si o toto řešení říkají. Pro tento je to pro mě spíš škoda. Chtělo by to spíš probrat naživo :)

Martin Cigánik:
I tobě díky za reakci :) . Použil jsi pro virtuál zadní stranu což docela chápu protože na fotce vypadá možná trošku otevřeněji, ale reál je trošku jiný. Už náběh kmene má lepší hloubku z pohledovky a rozložení větví taky vypadá o něco lépe. Jsem rád u tohoto stromu, že půjde časem dopracovat ke stavu kdy si ho sám budu otáčet na polici a kochat se oběma stranami. Na vylomení větve jsem už +- odpověděl výše.

Relativně aktuálním tématem je výběr nějaké schopné misky. Poradíte co by se vám líbilo?
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Milan.Hupak » 20 pro 2011, 21:56

U mně by to dopadlo, asi takhle.Červeně jsem označil pokrácení jedné větve a trochu ozelenil.
Přílohy
Modřínová polokaskáda-střední velikost.JPG
Modřínová polokaskáda-střední velikost.JPG (12 KiB) Zobrazeno 1410 krát
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 20 pro 2011, 23:13

Dlouhá kaskádová větev je nejlepším prvkem stromu a má pohyb i konicitu, kdyby se hypoteticky odstranila, tak dostaneme modřín, který by šel zapěstovat i z tuctovějšího vývhozího materiálu... :?
Tyhle polokaskádové a kaskádové stromy často bývají "disproporční", co se týče poměru průměr kmene/hmotnost koruny - jako lehká inspirace by mohl sloužít např. tento cedr od jednoho kalifornského pěstitele http://bayislandbonsai.com/2009/05/24/b ... -cedar-09/ .
Na misku mám doma jednoho perfektního kandidáta, a to jak velikostně, tak i tvarově (virtuál č. 1) - původně v ní byl nasazený tento smrk http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... -drak.html (teď už má o něco větší misku) , který budu mimochodem v nejbližších dnech znovu tvarovat, už se těším... Do téhle misky (respektive do podobně velikosti, kterou bych považoval za finální) to ale asi ještě při příštím přesazení kvůli kořenům nepůjde, spíš tak na dvakrát, na třikrát.
Druhá miska (virtuál č. 2) je o něco větší, v reálu ale pro modřín jako finální o něco větší, než by bylo třeba.
Obě misky jsou z dílny Huga Studeníka, momentálně jsou volné (neosazené ), k dispozici ale možná po velkém přemlouvání, případně vhodné výměně ;) .
A ještě posílám dvě doplňující fotky výchozího materiálu před prvním tvarování z prosince 2009.
Přílohy
mirlar.jpg
mirlar2.jpg
mirlar01_2009.JPG
mirlar02_2009.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Martin Kolacia » 21 pro 2011, 13:07

v mém vidění je to mlaďounký stromeček položený na stranu ... pokud by se do stejného prostoru (jako je teď ta "větev" s nějakým tím ohybem dotáhla ta zadní tenší větev vypadal by ten strom o hodně dospěleji
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Tomáš Kubík » 21 pro 2011, 14:06

Myslím, že až nově založený vrchol doroste a bude vypadat podobně jako u borovice v tématu mugo polokaskáda, které založil včera Lukáš Sirotný, dostane tolik diskutovaná polokaskádová větev smysl. Nemám s modříny zkušenost, proto se chci zeptat: Za kolik let by mohl vrchol do takové velikosti dorůst?
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Mirek Halatin » 21 pro 2011, 16:54

modřín raší u mě max. 3krát za rok... cca 2-3 roky do slušného zapěstování ;)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Tomáš Kubík » 21 pro 2011, 17:54

Tak to jde. za pár let to bude moc pěkný strom. ;)
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Modřínová polokaskáda - střední velikost

Příspěvekod Luboš Masař » 27 pro 2011, 20:07

Moc pěkný stromek Mirku a velmi slibný do budoucna.
Já bych se asi pokusil tu kaskádovou větev lehce ohnout
dolů,aby se dostala pod horní okraj misky,ale to záleží
samozřejmě na pohledu každého pěstitele.
Miska by mohla být i lotosová :)
Luboš Masař
 
Příspěvky: 59
Registrován: 12 úno 2009, 20:36
Bydliště: Jindřichův Hradec;tel.608059400

PředchozíDalší

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník