Modřín Pekelník

Modřín Pekelník

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 pro 2011, 15:52

Tento yamadori modřín byl vyzvednut na jaře 2010 a už po dvou sezónách bylo nutné provést první založení, protože větve díky výborné kondici už začínaly tloustnout a navíc kvůli nedostatku světla uvnitř koruny i trochu prosychat. Při prvním tvarování bylo nutné především výrazněji stáhnout kosterní větve směrem dolů, jejich nasazení po obvodu kmene bylo pro budoucí rozmístění vcelku ideální,větší ohyb se akorát prováděl na jedné z větviček ve vrcholové partii.
Prozatím nebyly drátovány skoro žádné tenčí větvičky a ponechaný obrost jsem ani příliš nezakracoval, na to přijde řada až při příštím tvarování. Ve vrcholku jsem ponechal pár možností na nový terminál, jedna větvička se ideálně nabízí, počkám si ale až po zimě, kdyby náhodou sníh napáchal nějaké škody.
Na práci s tímhle stromem se do budoucna moc těším, už je to pro mě osobně ta "správná" velikost (86 cm včetně jinu) :D Pokud bude vše v pořádku, tak příští rok touhle dobou by mohlo proběhnout druhé tvarování už na "hotovo" a na jaře 2013 pak přesazení do první rozumné nádoby.
Celý vývoj stromu prozatím je a do budoucna bude zdokumentován v příspěvku na naší stránce http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... elnik.html .
Přílohy
pekelnik01_2011winter.JPG
2011 - pohledovka před tvarováním
pekelnik08_2011winter.JPG
pohledovka po tvarování + poměr velikostí
pekelnik04_2011winter.JPG
boční strana
pekelnik07_2011winter.JPG
pohledovka z nadhledu
pekelnik06_2011winter.JPG
zadní strana z nadhledu
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Martin Iša » 16 pro 2011, 16:18

Tak to mi hlava nebere :) Radši budu zticha, páč poslední dobou mám pocit, že kritizuju jen já ;) A za zlého tu být opravdu nechci, páč jsem v podstatě mírnej a hodnej jak beránek :twisted: Ale fakt, peklo z toho kouká :mrgreen:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 pro 2011, 16:32

A copak, Martine? ;)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Petr Krásný » 16 pro 2011, 17:13

Jestli tomu dobře rozumím, Lukáš pracoval pouze na větvích, které bude potřebovat, ostatní nechal právě jako rezervu a Ty právě Martinovi připomínalyčertíka bertíka. Jinak Martine na nějakou akci Ti pár takových macků přivezu na muchlání.
Petr
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Jarek Servus » 16 pro 2011, 17:35

Musím se přidat k Martinovi, nějak to nechápu. Připadá mi jaksi jak pokroucený trojzubec, možná to bude i fotkou. Větve se mi nějak neskutečně kříží a celek mi připadá jako vršek chodících pařezů z Mrazíka. Jenom pár připomínek, nebo žádost o vysvětlení, špatně se ve stromu orientuji.
1 - velice silná část větve jde dolů zpátky proti kmenu - dal bych pryč
2 - jin jak roh - odstranil bych
3 - podobně jak 1 ale jde nahoru, odstranil bych část v kroužku.
4 - Tyhle větve bych asi taky odstranil. příží se mi přes kmen
Ale může to být taky fotkou.
Přílohy
pekelnik06_2011winter.JPG
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Venca Stropek » 16 pro 2011, 18:56

Dobrý večer,
pokud budu vycházet z "pohledovky s lahváčem", tak se mi do budoucna nabízí varianta stromu se dvěma vrcholy (Jarkem označeno zeleně č.3),
a partie, kde se kříží větve(Jarkem označeno č.4) budou vybrány dále dle potřeby. Tohle místo by už chtělo vidět naživo. Jiny a mrtvé dřevo bych
řešil až v průběhu dotváření celé kompozice, zatím bych ponechal tak, jak je. Z mého pohledu dobře rozepsaný příběh stromu z hor.
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod tomikzlesa » 17 pro 2011, 01:23

je pravda že momentálně je to fakt peklo :D ale jako materiál do budoucna je to hodně pěknej materiál, hodne kvalitní borka, vzhled stáří a kmen má pohyb, přijde mi že tam tech větvi je zbytečně moc a hlavně tak nějak chaoticky, co se odstranování týče byl bych radikálnější než Jarek, já bych do toho šel takhle, samozřejmě s pořádným pohybem, šlo by to bez problému ze dvou nebo tří větví......malovat neumím
Přílohy
pekelnik08_2011winter.JPG
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Venca Stropek » 17 pro 2011, 11:14

Tak, jak nastínil Tom zeleně, je směr, jakým bych se ubíral. Pouze bych zapojil tu silnou větev v koruně po větru jdoucí doleva
jako druhý vrchol. :clap:
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Jirka Novák » 17 pro 2011, 15:38

upřímně nevěřím, že to tvaroval Lukáš :-)

to ti někdo přivezl a ty to budeš předělávat, viď ;-)
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Modřín Pekelník

Příspěvekod Martin Iša » 17 pro 2011, 15:44

Jak jsem viděl tu láhev (porovnání velikosti), tak mi vše došlo :lol: :mrgreen: ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků