Modřín Vodník

Modřín Vodník

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 bře 2010, 22:48

Jeden z našich oblíbených modřínů a snad i stromů vůbec. Připutoval na naší zahradu v r. 2003, od té doby byl krok za krokem připravován, redukován, zkvalitňován. V r. 2007 proběhlo první založení tvaru, od té doby byly opět postupně odstraňovány nevhodné větve a budován obrost - to byl i případ posledního tvarování uskutečněného v minulých týdnech. Na stromu je pořád ještě kupa práce, rok od roku se ale strom posouvá dál. Celý vývoj stromu na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... 003---2010 .
Tímto příspěvkem bych opět rád apeloval na trpělivou a promyšlenou práci se stromy, což je v důsledku vždy ta nejrychlejší cesta. Je potřeba začít budovat "bonsai" klidně i s 10 - 15 letým plánem, nechat stromu čas na zotavení, prostor pro růst a hlavně jej neustále udržovat v co možná nejlepší kondici a klidně i rok počkat, než strom tvarováním či jiným hrubým zákrokem zase na dlouho oslabit :!: . Tohle je třeba opakovat, opakovat a opakovat a obzvláště teď v období jarního oteplení, kdy jsou všichni po zimě zase hrrr do bonsají (a tím nemyslím nikoho konkrétního, ale obecně :) ).
Přílohy
modvod01_2005duben.JPG
duben 2005 - 2 roky po vykopání, před přesazením
modvod06_2007jaro.JPG
jaro 2007 - po prvním tvarování
modvod13_2009leto.JPG
léto 2009
modvod15_2010brezen.JPG
březen 2010 - před posledním tvarováním
modvod18_2010brezen.JPG
březen 2010 - po posledním tvarováním
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 bře 2010, 22:54

A ještě virtuál a srovnání velikostí - výška cca 65 cm.
Přílohy
modvod_virtual.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Míra Z » 26 bře 2010, 01:12

Hezká ukázka letité práce :jedna:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Martin Iša » 26 bře 2010, 08:09

Tohle je po ránu balzám na moji duši.Moc pěkný strom, a výstižný komentář. :jedna: Trochu tam vidím takový nádech W.P. ;) S tou nedočkavostí je to u začátečníků všeobecný problém.Ale ruku na srdce, kdo z nás si tím neprošel.A je fajn, žes to připoměl zrovna u tak pěkného vývoje. :clap: Chtě nechtě, tady musím pochválit.A jelikož jsem z daleka, a jediný diskutující z Jižních čech, máte ode mne svolení(Všichni tři) udělit si vzájemně pochvalu před nastartovanou mikrovlnkou. :mrgreen:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Jarek Servus » 26 bře 2010, 09:03

Lukáši krása a dobré připomenutí pro nás, co dokáže trpělivost a čas.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 26 bře 2010, 12:08

Zase jeden zajímavý strom z Rožnovské dílny Sirotných. :shock:
Vytvořit bonsai ze stromu seřezaného na špalek je jedním z nejtěžších úkolů snad pro každého bonsajistu. Vzhledem k tomu že je nemožné z takto hrubého materiálu vytvořit bonsai za několik málo let. Je to především otázka trpělivosti,stanovení a udržení reálného záměru.
A asi nejvíce sledované místo (u tohoto typu materiálu)je vždy přechod kmene na vrcholovou větev.Zde se tvůrci pokusily tuto oblast co nejvíce zjemnit dlouhým šikmým řezem.Který se jim krásně povedl.Získaly tak zužující se přechod na vrchol který dokonce není holý jak se často stává.Ale má ve svém průběhu i větev(zadní). :shock:
Pak byly odstraněny hrubé nehodící se větve.
V pozdějších letech jak je patrné byl strom jemněji dolaďován.Z původně jednoduchých větví vznikly rozvětvené.Drobné zesílily.A z těch co se nehodily vznikla skupinka drobných přírodních jinů v blízkosti první větve.(je jasné že není vše ještě hotovo ale to není snad nikdy)
Je to krásný strom.A já se kláním,trpělivé a pilné práci jeho tvůrců. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod tomikzlesa » 26 bře 2010, 15:53

:jedna: Palec nahoru za ten perfektně dopěstovanej vrchol, jinak pěknej drobeček :D

Lukáši budeš v budoucnu řešit ty různé šířky větví v jednotlivých patrech ?
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Šumpich Petr » 26 bře 2010, 22:56

Moc pěknej vodník :jedna: trpělivost holt růže přináší
Uživatelský avatar
Šumpich Petr
 
Příspěvky: 103
Registrován: 19 led 2010, 10:50
Bydliště: Štítary u Znojma

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Milan Karpíšek » 27 bře 2010, 08:45

Nějak mě tento modřín moc nezaujal. Ta plánovaná koruna mi příjde dost úzká a vysoká k tomu kmeni. Navíc se mi moc ta horní polovina stromu nelíbí, je už dost špalkoidní ani ten přechod není řekl bych úplně echt. Je mi jasný že teď už s tím nic nenaděláš ale rozhodně mi je bližší ten Pepův návrh. Osobně bycz ho ale snížil ještě více. Ta konicita tam docela chybí. Toť můj názor z fotky 8-)
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Modřín Vodník

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 27 bře 2010, 23:43

Díky za reakce, Milane seš v menšině :lol: . Ne, je pravda, že strom je pořád i po tolika letech spíše v počátečních fázích vývoje koruny, až doteď se totiž pracovalo na nahrazení jednotlivých větví a redukci kořenů. Za pár let bychom mohli dosáhnout podoby jako té na virtuálu, v dalších letech by se pak měl budovat detailnější větve, čímž bude jak koruna, tak i vrchol ještě širší, opticky tedy o něco starší. Snižovat se nebude, to už bychom zas dostali menší modřínový špalek, kterých se dá najít podstatně víc než modřínů se zajímavým pohybem kmene.
Re Tomík: nevím přesně, jak to s tou rozdílnou šířkou pater myslíš. U tohoto stromu ale určitě nebudou spodní větve ty nejdelší ;) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Modřín (Larix)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků