výsev

výsev

Příspěvekod Roman Hlavinka » 26 říj 2010, 20:21

ahoj.Pozbíral sem si několik druhů jablíček z malusů.Chtěl bych se zeptat,máte někdo skušenosti s jejich výsevem???Jak,kdy,do čeho???Poděl te se se svejm postřehama a skušenostma.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: výsev

Příspěvekod Jarek Servus » 27 říj 2010, 17:13

Mám podobný dotaz, Koupil jsem manželce shohinek jabloň, má jablíčka ještě na větvičkách. Chtěl bych taky zasadit semena. Ptám se hlavně pěstitelů jak na to.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: výsev

Příspěvekod Aleš HAMPL » 31 říj 2010, 14:56

Kdysi jsem se pokoušel vysít semínka Moravské jaderničky.
Napodzim po plném vyzrání jsem z plodu vybral semínka, do mikroténového sáčku jsem dal vlhký písek, do něj semínka tak, aby se vzájemně nedotýkala a uložil do nejnižší přihrádky ledničky.
Najaře už semínka klíčila tak, že jsem měl problém je zasadit (nebo zasít?), protože dlouhé bílé kořínky se lámaly. Ale podařilo se a v pohodě vyrostly.
U roubovaných maloplodých odrůd je otázka, zda jsou vůbec klíčivá. Ale za pokus nic nedáte.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: výsev

Příspěvekod mirec » 12 lis 2010, 00:24

pred balkonom som mal tiež nejaku jablon čo mala uplne malinke jablka a oni nam ju zrubali ale našiel som taku istu a vzal som z nej jablka takže vybrat semienka dat do sačka s pieskom do niečoho chladneho a to je všetko?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: výsev

Příspěvekod bonsai4 » 12 lis 2010, 09:53

.....moja skúsenosť je jednoduchá......v jeseni zasiať do výsevného substrátu a nechať na balkone do jari vymrznúť(jasné že udržiavať substrát vlhký)....na jar vyklíčili bez problémov....
....ešte jeden postreh....vlani som vysial Wisteriu v jeseni ktorá vyklíčila a v pohode rástla na medziposchodí v paneláku.....
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: výsev

Příspěvekod mirec » 22 lis 2010, 00:11

dakujem :)aj ja
a zajtra pojdem vybrat semienka z tych jablčok a dam ich s pieskom do chladničky :)
oskušať či su dobre (namočiť ich do vody na 12-24hodin) mam už teraz?a až potom ich dať do chladničky alebo až po tych troch mesiacoch?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: výsev

Příspěvekod Roman Hlavinka » 22 lis 2010, 13:09

Honzo,děkuji. :jedna:Poprosil bych admina,aby Honzův komentář předělal do pěstitelských postupů.Na jaře už by člověk marně přemýšlel,kde to dané téma hledat.Děkuji
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: výsev

Příspěvekod Jan Kalivoda » 25 lis 2010, 16:44

Jěště na doplnění k rodu Malus,
semena je dobré vybrat dříve, ještě před plnou zralostí malvic-jablíček (lepší klíčivost), dobře očistit od dužniny, rozprostřít na noviny, během pár dní proschnou a okamžitě vysévám (perlit a na vrch zasypat hrubším pískem-stačí zrnitost 0,4 cm), dále kdo chce zlepšít klíčivost zaleje tekutým stimulátorem, přes zimu se sami stratifikují, rozdílnou zimní teplotou a na jaře ve správné době dle podmínek vyklíčí.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: výsev

Příspěvekod mirec » 02 pro 2010, 23:23

no takže moj vysev skončil asi tak že som dnes hladal svoje semiačka na parapete a nakoniec ich moja mama vyhodila :) tak s vysevom si počkam zase peknu dobu
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50


Zpět na Jabloň (Malus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron