LÍPA Z HALDY

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Martin Iša » 18 led 2011, 10:30

Tak v tomto musím Jarkovi trochu oponovat ;) Z mých zkušeností a nejenom z mých, Lípa velkolistá při správném postupu listy zmenšuje docela ochotně.A pokud se v dané lokalitě nachází oba druhy,dost často se stává, že "skříží".A souhlas s Jardou. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Jarek Servus » 18 led 2011, 12:01

Buď máš jiné lipy než já, nebo ty svoje moc krmím. Dělají mi listy tak 6-8 cm velké. Ale zase mi kvetou a dělají plody.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Martin Iša » 18 led 2011, 13:03

Jarku, určitě se to možná bude lišit kus od kusu(genetika a pod.),prostředím, lokalitou.....a samozřejmě pěstováním samotným.Tím hnojením to také může být, samozřejmě.Jsem greenhorn, ale s lípama jsem experimentoval dost dlouho a je to jediný druh, u kterého si dovolím tvrdit, že ho jakžtakž "ovládám". ;) A když to shrnu, je to jen o "pupenění" ;) :jedna: Čím více pupenů, tím více větvění , tím menší listy. ;) A přiznám se, že mi prošlo rukama hodně lip, ale květů a plodů jsem se ještě nedočkal. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 18 led 2011, 20:28

U této lípy vidím několik problémů, které ovlivní jak pohledovku, tak ono diskutované sesazení vrcholové části stromu - dle rozmístění větví a pohybu kmene je nejlepší pohledovkou ta, kterou si pro svůj virtuál zvolil Láďa. V případě této pohledovky podle mě není nutné sesazovat, jelikož jednak navrhovaný nový vrchol vyrůstá velmi nevhodně zezadu, jednak to je a hlavně bude dost rozložitý strom, kde se tato partie po čase přirozeně ztratí, zapadne.
Z potenciální pohledové strany (stejně jako i skoro ze všech ostatních) má strom mizerné nebari - proto bych příští rok nejdřív vyřešil tento problém zahřížením a pak se až věnoval všemu ostatnímu.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Jirka Bělunek » 20 led 2011, 16:27

Zdravím.Slíbil jsem, že pošlu další foto.Je tam pohled , horní náhled a slíbený detail těch dvou větví.No, jedna prý musí pryč? Levá má 13 cm dokola ta slabší o více než polvinu méně. Kdyš fiknu tu silnější,zbyde po ní rána jak das, když tu slabší zústane ta silnější na konci dosti nevzhledná a bude trvat dluho než se zacelí.A když jednu znich dám pryč zdá se mi, že vždy bude někde něco chybět.Vím, že by tam být však neměla.
Michale, ty hnojíš, ikdyž je strmek v záhoně? Není to dosti zbytečné? Martine, říznout ten válec mě také napadl, bude li to chybé, je to nezvratné.Když budu chtít ty velké rány zacelit, není přece jenom lépe to nechat v zemi než to dávat do kontejnéru.Jakou to bude mít výhodu? Jenom při prohlídkách u toho budu muset ležet jako partyzán.
Přílohy
PICT0543.JPG
PICT0543.JPG (52.44 KiB) Zobrazeno 2906 krát
PICT0545.JPG
PICT0545.JPG (49.57 KiB) Zobrazeno 2910 krát
PICT0546.JPG
PICT0546.JPG (47.85 KiB) Zobrazeno 2914 krát
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Michal Němec » 20 led 2011, 16:40

Ahoj, nevím jak ostatní, ale já jsem hnojil stromky i v záhoně pro lepší pocit, prostě mi to nedalo a jestli je to zbytečné nevím. Jinak si myslím že bude lepší když tu lípu dáš do kontejneru, budeš mít pod kontrolou rostoucí kořeny (nikam ti neutečou) a taky lepší přístup ke stromku je důležitý třeba kvůli škůdcům, střihu apod.
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Jarek Servus » 21 led 2011, 11:23

Nešla by ta vidlice trochu přetočit a doplnit do koruny jako druhý kmen? (Naprosto nevadí, že roste z jedné čtvrtiny zamýšlené výšky, je to možné i podle přírody a nejpřísnějších pravidel.) Jedna čmáranice snad přispěje k lepšímu pochopení.
Přílohy
PICT0546.JPG
PICT0546.JPG (110.59 KiB) Zobrazeno 2827 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Jirka Bělunek » 24 led 2011, 09:14

AHOJ JARKU. TA MYŠLENKA UDĚLAT KMEN NAVÍC SE MI ZAMLOUVÁ, JIŽ NĚKOLIKA DŮVODŮ.jE VŠAK DOSTI SILNÁ. UVIDÍME, JAK TO SNESE.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Jirka Bělunek » 14 bře 2011, 19:33

Zdraví Jirka. Myslím, že když se zeptám trošku jinak, tak aby to mohlo pomoc spoustu z nás začátečníkům ?Lukáš S.píše o hlavní zamýšlené pohledé straně, třeba na kořenové náběhy, rozvětvení větví atd. Mě osobně není příliš jasné, jak mám vést řez k snížení kmene ve smyslu hlavní pohledové strany.Myslím, že to není jasné z mnoha nás začátečníkům.Snížím kmen, a kde mám vést řez? Na odrácené straně pohledu nebo z pohledu .Je v tom nějaký estetický význam, nebo jiný?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: LÍPA Z HALDY

Příspěvekod Martin Iša » 14 bře 2011, 19:45

Koukám, že se nikdo nepokusil odpovědět, tak to zkusím já, a pak mi to vyvraťte. :) Samozřejmě je vždycky lépe řezat z odvrácené strany, než je pohledovka.Nebude rána a za čas jizva po řezu tak viditelná.Ono ale také záleží na konkrétním kusu!Páč tak nějak se dutina po řezu k Lípě hodí. ;) Chce to na živo, nebo nafotit lépe. 8-)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Lípa (Tilia cordata)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník