Lípa

Lípa

Příspěvekod Jarda Marek » 09 bře 2009, 21:24

Omlouvám se všem, že jsem zapoměl na náš národní strom :oops: :oops: :oops: .
Opět od kamaráda jsem získal tuto lípu na kterou jsem hrdý. Uvítám nějaké nápady jak s ní dál. Díky
Přílohy
lípa7.3.2009 006.jpg
lípa7.3.2009 006.jpg (85.56 KiB) Zobrazeno 5904 krát
lípa7.3.2009 002.jpg
lípa7.3.2009 002.jpg (86.27 KiB) Zobrazeno 5903 krát
lípa7.3.2009 003.jpg
lípa7.3.2009 003.jpg (84.74 KiB) Zobrazeno 5895 krát
lípa7.3.2009 004.jpg
lípa7.3.2009 004.jpg (85.32 KiB) Zobrazeno 5892 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Milan Vohnout » 09 bře 2009, 21:49

Jardo fakt krásný stromek. Jde vidět, že předchůdce chtěl z toho udělat styl koště. A na tobě záleží, jestli budeš pokračovat v tomhle stylu. Určitě bych ji prostřihal a odstranil nevhodné větve a začal dopěstovat druhou stranu koruny, foto 003. Tak bych to viděl já a jsem zvědav na druhý kolegy. Pohledovku nebudu uvádět, špatně jde vidět na kořeny.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Lípa

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 08:26

Jardo, udělej radikální průklest na pár kosterních větví, nebo se z toho růstu zblázníš :P .Lípy kreré jsem měl doma jsem stříhal několikrát do roka,a stále to k ničemu nevedlo,větve i na koncích hrozně sílily,špatně rozvětvovala.V červnu jsem odlisťoval,lupení se trochu zmenšilo,ale pořád to nebylo ono. Strom by musel být okolo jednoho metru, aby se na to dalo dívat :oops: . Pro potřeby pěstování v misce je možná lepší seznat třeba u Karla Ch. lípu s malými lístky a jemným větvením (má je na zahradě v kontejnerech). Ale zase ,na druhé straně, naučíš se pěstovat lípy- a to není špatné :clap:,V žádném případě to neber jako kritiku,jsou to jen mé zkušenosti, Jinak stromek by to hohl být hezký, ale s větší korunou,a hlavně řídkou. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 10 bře 2009, 17:25

Jardo tvoje lípa je rozhodně velmi pěkná.(myslím že to mohu posoudit mám jich několik a ještě chci další vykopat)
Já mám všechny malolisté.I malolistá dokáže vytvořit větší listy (když je hodně spokojená).Pokud je ta tvoje velkolistá tak je to asi v kopru.(s tím asi nic neuděláš) Leda snad kolem metru jak píše Láďa. :cry:
S rozvětvením nemám problém.Stříhat důsledně za druhým pupenem(nechat čípek). Roste řekl bych středně rychle možná trochu rychleji.(neni to habr ani slivoně) Poloha rozhoně polostín.
Má ráda hnojení nejlépe bio.Pravidelná zálivka (to je jasný).Dokáže připravit i nemilá překvapeni v podobě náhle suché větve.(trochu jako bříza)Na druhou stranu je to bojovník.(někdy je až překvapivě odolná )
Práce řekl bych asi jako se vším.Odměnou ti bude krásné světle zelené olistění.Na slunci kmen barvy mědi a ve stínu spíš do šeda.Tvůj stromek má všechny předpoklady i v malém rozměru být velmi impozantní :clap: .(Rád bych ji viděl naživo.)
Rozhodnout se musíš sám jestli ti to za to stojí.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 10 bře 2009, 17:54

Tvarování rád bych poradil.Ale tohle podle fotek asi nedokážu.Řeknu jenom to.Že bych se snažil přejít od centrálního rozvětvení co nejdříve na tenčí větve.Zajímalo by mě jestli to Láďa K.vidí stejně?
Koruna musí být co nejvyváženější.(pokud možno žádné velké díry).Použij pohled zhora. Pokud to nepospíchá tak počkej až se uvidíme.
Naposledy upravil Honza Zatřepálek dne 18 bře 2009, 14:44, celkově upraveno 1
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Aleš HAMPL » 10 bře 2009, 18:48

Nevymýšlel bych žádné složité tvarování. Pro lípu je tvar "koště" zcela přirozený, takže bych v tom pokračoval.
Větve trochu probrat, stejně by některé v zastínění prosychaly.
Jak tu už zaznělo, pohledovku zvolit podle nebari (to tu není vidět) a korunu klasicky vejčitou, nemusí být příliš malá. Pro rychlý nárůst větví a objemu kmene se může dát do velkého kontejneru, ale je třeba hlídat kořeny, protože např. ve volné půdě mohou rychle utéct (některé převezmou vůdčí roli a oproti ostatním nadmíru ztloustnou).
Aleš
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Lípa

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 19:36

Určitě to vidím jako Honza,pár kosterních větví a hned jemný obrost. Aleš taky ví o čem mluví (píše),je to tak a ne jinak :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Jarda Marek » 10 bře 2009, 19:47

Děkuji všem za rady :clap: , ale trochu se jí bojím aby nešla do kopru :blednu: mojim zásahem. Domluvím se s někým a vezmu ji tam naživo je to lepší a víc hlav víc vidí :shock: . Víte trochu mě matou ty zařezané silné větve, nafotím ji zblízka a fouknu to sem, ale zítra nemám osvětlení :blednu: :oops:
Honzo určitě ji uvidíš.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 20:34

Jardo,pokud je dobře zakořeněná,můžeš klidně uříznout všechny větve,ona stejně obrazí :o
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lípa

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 10 bře 2009, 22:06

To je řešení.Ale já bych na to nervy asi neměl.Připomíná mi to Pavla Slováka :D .
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Lípa (Tilia cordata)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron