Začátky s Fikusem a Azalkou

Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod Morcatko » 03 dub 2013, 11:12

Ahoj,
Chtěl bych začít pěstovat bonsaj. Ještě nikdy jsem to nezkoušel, takže bych se chtěl zeptat na pár základních rad. Pročetl jsem, co se dalo a nakonec jsme si vybral dvě rostliny – Fikus Retusa a Azalku (ještě nevím přesně jakou). Nepředpokládám, že mi z toho vyroste nějaký extra strom, chci se to naučit. Budu rád, když přežijou aspoň první rok. Budu je mít v bytě, s tím, že v létě se možná dostanou na zahradu (to ještě není jisté)
Tak tady je seznam věcí co vím, že bych měl udělat, aby přežily.

Ficus:
Po koupení přesadit. Mám doma substrát na kaktusy (PH 5-7) a antuku. To by mu mělo vyhovovat. Zatím ho asi nebudu dávat do bonsaj misky, ale nějakej obyčejnej květináč. Někde jsme se dočetl, že kořeny by se mu měli prostříhat jen ty nejtlustší a ne moc. Jen tak lehce bych mu prostříhal listy, aby na něj šlo světlo a nechal ho si zvyknout. Pokud to přežije, tak bych ho prostříhal trochu víc a začal hnojit. Prý by se Fikus neměl stříhat celý, ale tak aby cca 1/3 listů zůstala, ale jinde zase píšou, že se může stříhat celej.
Azalka:
Asi podobně jak Fikus, s tím, že je víc odolná vůči stříhání. Jaký snadno dostupný a vhodný druh byste mi doporučili?

Ještě bych se chtěl zeptat na pár drobností. Jsem z Brna, a nemám vozidlo, takže jediný místo kde můžu kytky koupit jsou obchoďáky. Co jsem koukal, tak všude mají jen Fikus Benjamina, ale Retusu jsem nikde neviděl (možná jsem se díval špatně). Nevíte někdo, kde by ho měli?.

Předem díky za pomoc a rady,
Ondra
Morcatko
 
Příspěvky: 2
Registrován: 02 dub 2013, 17:24

Re: Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod lacike » 03 dub 2013, 17:31

Fikus:
Ak planujes menit povodny substrat - zeminu za nieco priepustne, tak urcite nestrihaj listy tento rok, nechaj fikus prvy rok, nech sa spamata. Po presadeni mu daj 2-3 tyzdne bez priameho slnka a potom postupne nan privykaj. Uplne rovnako to plati s hnojenim, nechat tak a postupne pridavat. Cez leto mu dopraj vela slnka, aj priameho, bud bez obav, ked ho postupne privyknes, tak znesie aj priamy vypek a bude rychlo rast. No a dalsi rok mozes na jar aj uplne odstranit vsetky listy - lenze. Lenze sa musis rozhodnut, ze co vlastne ides robit, odstranenie listov sa robi na rozvetvovanie a zmensenie listov, ak chces, aby hrubol, alebo hrubli kostrove vetvy, tak je lepsie nechat ho volne rast.

Azalka:
Podla mna k nej treba pristupovat uplne inak ako ku fikusu, aspon z mojej skusenosti. Rozcesanie korenov je zvacsa problem, treba to robit na postupne viac rokov. Priame svetlo sa im nepaci, potrebuju viacej vody, kedze kvitnu tak v obdobi kvitnutia sa nehnoja, presadzaju az v maju/juni (kveten/cerven) po odkvitnuti. Rez znasaju vyborne v spodnej casti, v hornej treba opatrnejsie. No a v byte by som riesil asi iba nejaky rododendron (zvycajne vacsie listy), satsuki je skor exterierovka s prezimovanim v bezvetri a nie silnom mraze (prezimovavam na balkone v zavetri, kde su mrazy vynimocne pod -10).

Fikus mozes kludne kupit aj v obchodaku, ten to rozchodi po presadeni do dobreho substratu bez toho, aby si si vsimol nieco ako opad listov. Azalka je haklivejsia, to uz by som zvazil. Inak specializovanych obchodov mas v CR dost, nebudem robit reklamu.. ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod Vláďa Boudný » 03 dub 2013, 20:31

Vítám tě na fóru. Tady si můžeš nastudovat zkušenosti ostatních s těmito druhy.
viewforum.php?f=18
viewforum.php?f=79
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod Jarek Servus » 03 dub 2013, 20:41

Ficus retusa je občas vidět v OBI, nebo de domluv s Jiřím Svačinou http://www.bonsai.cz/, Zastávka u Brna není zase až tak daleko a dá se dojet i hromadnou dopravou. Nebo to můžeš zkusit s brněnským bonsai klubem. http://bonsaiklubbrno.webnode.cz/
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod Morcatko » 03 dub 2013, 22:04

Paráda, díky za odpovědi, ještě něco počtu a vyrazím na nákupy :)
Morcatko
 
Příspěvky: 2
Registrován: 02 dub 2013, 17:24

Re: Začátky s Fikusem a Azalkou

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 20 bře 2014, 09:01

Spíše než do bonsai klubu doporučuju se podívat na seminář do Lužánek. Schází se tam začátečníci i pokročilí vždy jednou do měsíce. Termíny seminářů najdeš na: http://www.bonsajova.banda.cz/
vpravo je kalendář akcí.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků