Opadávání listů

Opadávání listů

Příspěvekod Jana Strenková » 08 lis 2011, 20:28

Ahoj, jsem nová nová na fóru a s pěstování bonsají teprve začínám :-)
Dostala jsem ficus panda, mám ji cca 3 měsíce, kupovaná v bonsai centru. Všechno bylo v pohodě, až teď posledních 14 dní začaly žloutnout a opadávat listy. Vždycky jeden den zežloutly, druhý den zhnědly, zkroutily se a spadly. Říkala jsem si, že jsem ji naposled asi přelila, zemina hodně dlouho vysychala a lístky padaly pořád víc už asi 5 den, tak jsem se rozhodla ji přesadit do akadamy. Přesazení v pohodě, ukotvila jsem ji zvenku, bohužel jiný než měděný drát nebyl k dispozici. Dva dny byla v pohodě, vypadalo to, že opadávání lístů přestalo, ale nyní zase pokračuje. Teď je to od přesazení týden a lístky opět padají dál a já už nevím co je špatně - má málo světla? Je umístěná na poličče u okna, cca 1m od okna ale trochu v zákrytu. O víkendu jsem ji přesunula na stůl přímo proti oknu, asi 1,5m, ale je tam radiátor, tak je otázka jestli jí to nevadí. Nebo má málo zálivky? Po přesazení jsem nezalila, pouze vydatně porosila povrch. Akorát co mě zaráží, že přestože lístky žloutly a opadávaly, tak rašila nové. To by spíše nasvědčovalo nedostatku světla ne? Dnes když na ní koukám, tak se mi zdá, že i nově vyrašené lístky a pupeny opadávají a zasychají. Co dělat v případě, že opadají všechny listy? Nechat ji vegetovat a počkat do jara, jestli se vzpamatuje?

DS3_7041.jpg

DS3_7059.jpg

DS3_7067.jpg

Jinak zeminu jsem chvíli před focením rosila.
Děkuji moc za radu. Pokud jsem něco nezmínila, dejte vědět.
Jana Strenková
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 lis 2011, 13:21
Bydliště: Brno

Re: Opadávání listů

Příspěvekod Martin Iša » 08 lis 2011, 21:20

Vítáme tě na foru :jedna: Já sice nejsem pokojovkář, ale dej rostlince po přesazení čas.Příčin může být spoustu, ale pokud je přesazená, tak jí to jen prospělo.Jak vypadaly kořeny?Nehnojila jsi doufám?Více ti asi napíší pokojovkáři. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Opadávání listů

Příspěvekod vopat » 09 lis 2011, 12:07

Také tě vítám na fóru. Jak píše Martin, příčin může být více a také jich asi více bylo. Píšeš, že ji máš asi 3 měsíce, takže namrznutí při přenášení asi nenastalo. Dalším důvodem může být dlouhodobé přelévání v kombinaci s chladem, nebo průvanem. Ficus je tropická rostlina a má ráda teplo. Takže jí méně ublíží topení z radiátoru, než otevřené okno. Moje doporučení - dát do blízkosti okna (ne přímé slunce), zálivka pravidelná teplou vodou - Ficus se nesmí zalévat přímo studenou vodou z vodovodu, ale odstátou vodou s minimálně pokojovou teplotou. Protože mají ficusy rádi teplo, může být voda až 35-40 stupňů teplá (na koupání). Jen to nepřeháněj s množstvím vody. Po proschnutí substrátu vydatně prolít, až voda vytéká spodem misky a zase nechat do proschnutí substrátu. Základní podmínkou je na něj nevětrat průvanem. Pokud vydatně větráš, tak ho buď odnes, nebo ho zakryj. Zatím nehnojit. Může se stát, že na něm odejdou některé větve, ale ty se zase dají dopěstovat.
Měj s ním trpělivost a držím :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Opadávání listů

Příspěvekod Compel Lubomír » 09 lis 2011, 23:31

Jj, jak píšou kluci. Navíc je třeba si uvědomit, že intenzita světla jeden metr od okna ja poze 50ti %tní. Chce to dát kytku blížeji k oknu a chránit před chladem a průvanem. Je dost možné, že opad listů je jen reakce na přesazení. Já bych mu dal čas na aklimatizaci. On je bojovník a vše zjara dohoní. V případě nouze mám připraven foliáček a tam to každá kytka rozchodí. Přeji úspěch.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Opadávání listů

Příspěvekod Jana Strenková » 11 lis 2011, 11:29

Ahoj, díky všem za přivítání i za příspěvky.
Bonsaj jsem nehnojila, ani teď nemám v plánu. Kořeny při přesazování vypadaly dobře, lehce jsem je zkrátila, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco v nepořádku.
Bonsaj jsem včera přestěhovala přímo na okno na parapet, tak by teď měla mít co nejvíce světla. Průvan by tam neměl být, okno se tam neotvírá, snad se jí tam bude líbit :-) Akorát teď lístků už moc nezbývá, některé větvičky zaschly, ale ještě pořád se objevují na jiných nové výrůstky a lístky, tak si říkám, že to snad zvládne. Musím doufat :-)
Jana Strenková
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 lis 2011, 13:21
Bydliště: Brno

Re: Opadávání listů

Příspěvekod Peter Petrik » 11 lis 2011, 13:15

Janka ak si strihala korene tak teraz nehnoj (po presadení a zásahu do korenov asi tak tri týžtne až mesiac) ale potom hnojiť musíš lebo akadama sama o sebe nemá žiadne živiny a tie tam musíš pomocou hnojiva dodať. Držím palce
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron