Letnění pokojovek

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Mirek Halatin » 03 bře 2009, 19:40

PS: všimněte si misky... je to moje ruční práce :lol: :lol: :lol: .... ano opravdu moje ruční práce, ani mladšího sourozence, ani keramického kroužku :lol: ... moje... misky mi nikdy nešly :oops:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 bře 2009, 19:45

Když jich uděláš 500, tak se to podá :P :P ,ale k té serrise,docela jde,jen trochu jinou barvu :P :P ,Kdybys viděl mou první mísu :mrgreen: :mrgreen: měl bys taky takovou barvu. :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 bře 2009, 19:54

Láďo, já si zase říkám, prckové se zvládají lépe, aspoň podle mích zkušeností, když se pěstují na dobrém stanovišti.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Milena » 03 bře 2010, 12:47

Moje zkušenosti s letněním pokojovek:
Ficus benj. Natasha a ibišek mívám na policích pod stínovkou 50%, půl dne na ně jde slunce, pak stín od jabloně a k večeru západní sluníčko. Asi jsem je ale vynesla v nepravé dny (sice po Zmrzlých, ale za slunečna), protože se jim spálily listy (i pod tou stínovkou. Bez problémů obrašily znovu a další slunné dny jim nevadily. Rozmarýně a tlustici slunce a sucho nevadilo vůbec.
Carmonu (asi 15 cm velkou)jsem dotáhla jako mrzáka na odpis v květinářství, zamšicovaná, proschlá, větší cenu měla ta miska. Je tomu asi pět let. Postříkala, prostříhala, přesadila jsem do květináče a bývá přes léto pod tou výše uvedenou jabloní, ta je pořád tak škaredá (carmona), že se nedá přesadit do misky a dát na polici. Vždy v létě vyhání delší výhony, které se snažím nařízkovat - marně. Pak přežije zimu v chladné ložnici (18 - 20 st.). O víkendu jsem si ji lépe prohlídla, má kupodivu pěkné olistění a spoustu poupat. Tak jsem si právě říkala, že jí asi více svědčí ta stálá pokojová teplota, než rozdíly teplot (den-noc) venku v létě. Pořád jí však nechtějí narůst větve tak, aby zakryly ten uříznutý kmen, však víte.
Ulmus mi jaksi zmizel (parvifolia). :blednu:
Serisa - totéž, co už bylo napsáno jinými. A hlavně: už nikdy ze super-hyper :mrgreen: Ale ten sáček je dobrý nápad. :clap:
Sageretia - mám mladý řízkovanec z původní pošlé, takže kde nic, tu nic, ale bývá také pod jabloní, také dobře obráží.
Zalévám v létě každý den (tedy pokud neprší), bohužel až večer, slunce už je kdesi za kopcem, a to konví s kropítkem.
Letos se zaměřím na bougaivilley, ty jsou v tom květináčku bez pokroku, nevím dosud, co se jim doma či pak venku nelíbí.Asi se těch krásných z fotek nedočkám.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 bře 2010, 21:03

Zajímavé informace pro všechny pokojáře. :clap: :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Jan Adámek » 09 bře 2010, 10:42

Moje zkušenosti s letněním fíkusů jsou veskrze kladné. Stromky vystrčím ven (v Praze) koncem května a lázně končí začátkem září. Musím počítat s tím, že listy vyrostlé v místnosti se buď spálí nebo je vítr poškodí. Ty letní loňské vydrží. Takže nejlepší je těsně před vystrčením na slunce ostříhat dohola, jak radí Láďa Kotál. Čím víc ostrého slunce, tím víc pupenů se probudí a listy jsou krásně drobné. Polostín nic moc neřeší. Je ale potřeba počítat s tím, že vystrčení ven je pro kytku šok, ze kterého se pár dní (asi 10) vzpamatovává. Naopak, když se kytky octnou v září v místnosti, vyrazí jak blázni.
Zkoušel jsem letnit několik druhů fíkusů. Prospělo benjamínům a tomu klasickému velkolistému. Zdá se, že panda taky nic proti letnění neměl. Fíkus, co má takové tenké dlouhé listy (myslím F.benendijki alii) reagoval nejistě a fíkus natálský (F. triangularis) mi pokaždé trochu nastydl a opadal, takže ho ven nedávám.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Petr Krásný » 09 bře 2010, 14:06

Letnění je velice dobrá věc. Vše co mám a měl jsem a co má Láďa Pravec letnění snáší velmi dobře. Já je mám v polostínu a Láďa na plném slunci. Jedná se o jilmy fíkusy,serrisy,olivy,sageretie,ligustrum chinensis, pepřovníky a všechny na letnění reagovaly velmi dobře. Pozor na přechod , min. první tři dny je třeba je zastínit, u fíkusů je to vhodné období k odlistění. Jinak pokojovky potřebují vyšší vlhkost vzduchu, které lze docílit odpařováním vody z větších mis se štěrkem, keramzitem, pískem a pod. Rostliny ale kořeny - dnem misky nesmí zasahovat do vody. Samozřejmě letnit až po zmrzlejch, nebo je v tomto období schovat.
Zdraví Petr K
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Lukáš J. » 13 kvě 2010, 10:15

Ten igelitový sáček - jak ho zmiňoval Mirek - musí být utěsněný po obvodu misky? Nebo stačí jen volně kolem stromku ho mít, popř. si vyrobit nějakou jednoduchou konstrukci ve tvaru kvádru kolem stromku s miskou a natáhnout přes to igelitovou fólii? A o jaký druh sáčku se jedná? Obyč mikrotenový? Serissu mám na tácu s keramzitem... má to potom smysl natahovat přes serissu v zimě sáček?
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Martin Iša » 13 kvě 2010, 14:35

Asi je jedno, jaký sáček zvolíš.Ale v každém případě musíš udělat nějaké dírky.Rostlina musí dýchat. ;) Ten sáček se dává ke zvýšení vzdušné vlhkosti(suchý vzduch -panelák).Ale pokud jsi neměl přes zimu problém, tak je to asi zbytečné.Ten keramzit to pravděpodobně zastane.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Letnění pokojovek

Příspěvekod Mirek Halatin » 13 kvě 2010, 15:05

Jak píše Martin, je to docela jedno. Já konstrukci neřešil. Vzal jsem takový tužší čirý igelitový sáček a nasadil ho na korunu. Nemusíš se bát, že by se nějak poškodily listy dotýkající se stěn. Jinak dírky jsem nedělal, protože jsem zespodu nijak neutěsňoval, tzn. trošku to podtahovalo. Navíc pod parapetem máme klasicky topení, které svým stoupajícím teplým vzduchem vytlačí ten vlhký pokud tam budou dírky.

Já už mám serrisu venku týden.

Jo a na podzim se o serrisy nemusíte bát. Je většinou přirozené, že po přechodu zvenku do suchého bytu dojde k propadu listí. Moje serrisa vypadá občas na umření, ale v létě se stejně krásně rozjede. Listy krásně stmavnou a začne konečně pořádně rašit.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron