Přesazování

Přesazování

Příspěvekod Milan Vohnout » 28 úno 2009, 19:06

Už se pomalu chystám na přesazování mích pokojových rostlinek. Sice jsem už to psal v jiném tématu, ale tady to má určitě svůj větší význam. Jak pro ty kteří se rádi přidají nebo pro ty kteří mají strach se na něco zeptat, ale rádi tu pročítají asi tak na okraj. Pro ty, kteří poprvé budou přesazovat své pokojové bonsaje a neví co a jak. Postup je stejný jako u venkovních bonsají jak velice dobře napsal Láďa, odkaz; viewtopic.php?f=51&t=103 Pro vaše první přesazení úplně poslouží koupený substrát pro pokojové rostliny a nemusíme ho nějak upravovat, když nechceme. Je tu však možnost aby byl pro pokojovky vhodnějším substrátem. Nejen, že ovlivníme kvalitu o lepší vzdušnost půdy, tak i o lepší nasákavost tak i odvod při zálivce. Přidáme hrubší štěrk (asi v průměru 4 až 6mm) a akadamu v poměru se substrátem. Substrát pro pokojové rostliny dva díly, štěrk jeden díl a akadama dva díly, to je takový univerzál pro pokojovky. Pro rostliny které mají radši spíš sucho, je dobré přidat navíc jeden díl akadamy, rostliny které milují dost vody je pro změnu přidat jeden díl říčního písku. Hrubost složek se taky odvíjí podle velikosti rostliny, já pomalu přecházím na shohiny a tak zrnitost se pohybuje od 2 až 4mm. U hlubších misek bychom mněly opomenout dát menší vrstvu hrubšího štěrku jako drenáž pro odvod vody.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Robert Černý » 17 zář 2009, 14:55

Milane ještě dotaz, kdy přesazovat pokojovky? (nezkušení přivítají odpověď)
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Milan Vohnout » 17 zář 2009, 17:19

Pokojovky se dají přesazovat celoročně, ale já osobně tedy dávám přednost pozdnímu jaru tj. od konce dubna do května a ještě pak na sklonku léta až začátek podzimu a tj. od září do konce října. Důvody vyloženě nemám, ale něco mi říká, že jeto pro mé rostlinky to nejlepší.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Jakub Malcharek » 02 lis 2009, 13:12

Za jak dlouho po přesazení mám začít zalívat a hnojit? Je to stejné jako u venkovních stromů? Jedná se o buxus, je v čisté antuce, je v pokoji s teplotou cca 16-18°C , okna jsou směrem na jih, ale zatím je uprostřed místnosti spíš v polostínu. Mám ho tam tak nechat nebo už hned na parapet?
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2009, 15:35

Jakube, hoď ho na parapet, normálně zalévej, hnojit až tak po měsíci.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Jakub Malcharek » 02 lis 2009, 15:47

Díky Láďo :) myslel jsem že po přesazení bych chvíli zalévat neměl, možná jsem se špatně vyjádřil tak to pro jistotu dopíšu :) je přesazený ze zahrady, rostl tam asi 3 roky a teď jsem ho vykopal, měl hodně dobrý kořenový bal, spoustu jemných kořínků. I tak ho mám zalévat normálně?
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2009, 15:56

Kubo, tak to jsi se opravdu špatně vyjádřil. Myslel jsem že máš Harlandii- buxus- tedy pokojovku. Ten tvůj venkovní v místnosti půjde do kopru, ten musí být venku :mrgreen: Jedině jestli máš možnost ho zimovat v bezmrazém skleníku při teplotě kolem nuly, zahrnutý do země, kůry apod. Pak by měl alespoň teoretickou šanci přežít. Ale tak jak píšeš , šanci nemá :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Jakub Malcharek » 02 lis 2009, 19:27

A mi to pořád vrtalo hlavou že to přece není možné :D pár lidí mi říkalo že zrovna ten můžu pěstovat v bytě i venku :D půjde ven :D Dík,zachránil jsi ho :)
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 00:52

Myslím, že je po přesazení buxusu jako stálezelené rostliny důležité MLŽENÍ. Nemyslím informační, ale aplikací H2O přímo na list. Nezáleží na tom, jestli bude ten buxus ve skleníku nebo v místnosti. Ale jinak souhlas s Láďou.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Přesazování

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 01:26

Mé zkušenosti s přesazováním pokojovek = fíkusů: Je to jako u stromků venkovních, tedy, když začínají pupeny pučet.
Fíkusy mají za rok zhruba 4 růstová období v závislosti na okolní teplotě (otopné sezóně) a intenzitě osvitu: Začátek jara, konec května + začátek června, srpen a konec září. Myslím, že nejlepším termínem pro přesazování starších stromků je začátek jara, protože je bude možné v červnu šoupnout ven. U choulostivých druhů, které nebudeme letnit, je lepší počkat s přesazováním na červencová parna.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron