Čajové rochnění :)

Čajové rochnění :)

Příspěvekod Lukáš J. » 13 led 2010, 18:02

K východní kultuře, stejně tak jako bonsaie, patří neodmyslitelně i čaje. Proto mě napadlo založit toto téma a zjistit, jestli se v nich někdo z vás - z fóra - rochní a libuje stejně jako já. A případně se i vzájemně s dotyčným obohatit o zkušenosti s opravdu exotickými, nebo i běžnými druhy čajů a vzájemně si nějaké doporučit, které nám nejvíce šmakují. 8-)

Byl jsem dřív tzv. čajoskeptik, kde jsem znal pár blé čajů z našich pultů, jako Jemča, PICKWICK apodobně a tyto čaje mě proste odpuzovaly. Čajoví vyznavači by tyto čaje nazvali asi vývarem z kočičího hovínka, jak jsem někde naposledy četl. :lol: Nikdy jsem neměl k čajům žádný vztah a lemtal jen kafe. Změna u mě nastala v době, kdy jsem v jedné čajovně dostal na stůl čaj Earl Grey - od té doby můj miláček - a už jsem nechtěl nikdy jinak. :lol: Poté jsem se zbláznil do čajů a vyzkoušel jsem jich od té doby přibližně 30-40 druhů a mám stále co dohánět, ale mám na to ještě celý život. :lol:

Přidávám můj dnešní úlovek, na který jsem čekal týden a nemohl jsem se už dočkat. :) Jedná se z většiny o čaje značky AHMAD, která není až tak stará, ale opravdu svou drsnou a silnou chutí, která mě zaujala a opravdu rozezvučí na jazyku nádhernou symfonii chutí a požitků při vychutnávání každého doušku. Zkrátka čaje, které mají říz! Mezi mé nejoblíbenější patří Earl Grey, s přísadou koření zvaného bergamot. Čaj se podává v Anglii jak jinak, než s citronem. (to jsou ty čtyři velké pixly... nejrychlejš ubývá) :mrgreen: Dále mezi mé oblíbené, ikdyž poměrně dražší, patří tradiční čaje Twinnings s 300. letou tradicí, které bych zařadil mezi jemnější, ale za to velice chutné čaje. No a v poslední době jsem zabrousil i na africký kontinent a to k bylinám zvaným rooibos. Čaje z nich neobsahují žádný kofein a jsou tak vhodné i pro osoby, které mají problémy se srdcem apod., kde by mohl mít kofein nepříznivý vliv na zdraví. Čaje rooibos ale mají taktéž libozvučnou chuť a prý má bylina velký pozitivní vliv na zdraví a je doslova nabitá vitamíny... což ale nedokážu posoudit. :lol:

Obrázek
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Jan Adámek » 13 led 2010, 18:59

Nějak jsem si nezvykl přes den pít vodu a pivo v práci nelze. Řeším to tedy čajem. Za ta léta jsem si vypracoval pitný režim takto: Xnídani čaj rajbovací, nedám dopustit na Cejlon list balený v Jemnici. Bohužel jsem ho dlouho neviděl. Na druhém místě je polobobkový (směska s pomletým listem) Early Morning Tea firmy Oxalis (ČR). No a pak přecházím na to lepší. Teď v zimě mudrcové doporučují tmavý čaj (v čajovnách zvaný červený). Tady se mi nejvíc líbí čaje z čínské provincie Anhui, kterým se sprostě říká Keemun s dalšími přízvisky jako Mao Feng a tak. Čínské čaje z provincie Yunnan mi tolik nesednou. Dobré jsou také čaje od Himálájí ať už z Indie nebo z Nepálu. Nějak mi nepadly na jazyk čaje ze Srí Lanky (kromě výše zmíněného). Ty můžu akorát s rumem.
V létě ze zelených čajů mi chutnají ty zelené hodně jako např. Pi Lo Čun z Číny a nebo něco z Japonska, ale to když se chci opravdu odměnit. Z japonských čajů si kupuji jen ty, kde jsou zachované kousky listů. O prach s praženou rejží nestojím.
Zajímavé jsou čaje polofermentované = oolongy. Myslím, že nejlepší jsou thaiwanské.
Čaje opravdu černé 1x fermentované a pak náležitě proplesnivělé (Pu Er a spol) nepiju a neznám.
Jo, abych nezapomněl, chutná mi taky čaj lípový qět a Dětský čaj s heřmánkem. Ale upřímně, moc si je obyčejně nevychutnávám.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Lukáš J. » 13 led 2010, 20:27

No vida, že se někdo našel! :P Himalájský jako ten darjeeling je moc fajný čajík, ale u toho jsem asi skončil. Tedy alespoň myslím... až tak po původu se často nepídím. :lol: Že by mi někdy vyloženě nějaký čaj nechutnal se říct nedá, ale některé bych asi už mít nemusel. A to třeba takové ty západoevropské, jako Irish cream a kde pak do toho často cpou vanilku, čokoládu, karamel a kdesi cosi. Taktéž čaje ovocné nemusim. Těmto se vyhýbám velkým obloukem. Nad firmou oxalis jsem už dlouho váhal zda si od nich něco objednat či nikoliv a váhal jsem nad kvalitou čaje, ale risk bývá občas i zisk a tak příště zkusím i nějaký vzorek od nich objednat. Obvykle semtam něco uloupnu ze eshopu oriental.cz, kde jsem byl zatím spokojen. Co našem trhu trošku postrádám je nabídka čajů bílých, neboli čaje císařů. Pár druhů jsem měl kdysi od společnosti pangea tea a moc mi chutnali, ale stejně dávám raději přednost černým čajům. Earl Grey, Assam... ty mají ten správný říz a mě po ránu vždycky nakopnou a proberou i z té největší apatie. A černý Ceylon probírá i mrtvé. :lol: Odpoledne už si dám třeba i nějaký ten zelený čajík jako sakuru a gunpowder, či ten zelený s jasmínem. Gunpowder jsou velké listy smotané do kuliček, připomínajících střelných prach. Jsem se až zděsil co to je když jsem to zalil vodou a ty kuličky se rozvinuly. :D

Všem čajům jsem otevřený, ale ještě nikdy jsem neměl odvahu třeba k takovým japonským čajům, připravovaným za studena. To si opravdu neumím představit, jak bych si takový čaj mohl vychutnat. Ještě jsem si říkal, že jednou musím vyzkoušet čaje z blízkého východu a to z čajové velmoci Íránu a třeba i z Turecka. S těmi jsem taky ještě neměl čest. :( Do smrti ale času ještě dosti... ikdyž jednou už mě měla na lopatě tak se raději přestanu rouhat :think:
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Jan Adámek » 14 led 2010, 10:53

Firma Oxalis realizuje krom hrůz typu Černý čaj s kokosem a květem rulíku i pár čajů kvalitních často za velmi dobrou cenu. Trochu smůla je, že jejich prodávači o slušném čaji většinou vědí houbeles.
Čaj po internetu nenakupuji. V okolí mám dost čajoven a pár specializovaných prodejen. Čaj kupuji většinou po 50g. Mně se každý druh po delším požívání jaksi přepije. Chce to zkrátka změnu.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 led 2010, 12:25

Dobrý čaj mám také rád a nejsem vybíravý . Ale když je to možné dávám přednost čaji ze země původu s originální přípravou doma. S nákupem jsem většinou odkázaný na internet nebo přátele . Znáte tuto adresu "dobrých čajoven" - http://www.tea.cz/
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Petr Syrový » 14 led 2010, 13:30

Doporučuji kvalitní čajovnu našich kolegů zapálenců ze Slovenska.Tam opravdu nakoupíte kvalitu.

http://www.e-tea.sk/
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Jan Adámek » 14 led 2010, 21:04

Ano, Dobré čajovny :) jsou opravdu dobré.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Míra Z » 15 led 2010, 01:40

Čaj mám také rád kor když je ochucen rumem :jedna:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Robert Černý » 15 led 2010, 03:52

Míra Z píše:Čaj mám také rád kor když je ochucen rumem :jedna:


:clap: :jedna: :clap: :jedna:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Čajové rochnění :)

Příspěvekod Lada Fabián » 15 led 2010, 09:41

Míra Z píše:Čaj mám také rád kor když je ochucen rumem :jedna:

Škoda ničit rum čajem! :twisted:
Komu smrdí rum........ :lol:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron