Převážení stromků

Převážení stromků

Příspěvekod Martin Iša » 24 dub 2009, 21:17

Tak mě tak teď napadlo, jak převážíte svoje stromky v autech?Na výstavy, semináře, tvarovačky, konzultace a pod.Podělte se prosím o svoje poznatky, postřehy.Myslím tím zafixování stromku proti pohybu, nějaké polstrování, na co si dát pozor.Co průvan otevřený okénkem, co klimatizace?Rosit, nerosit.Na větší dálku zastavit nechat je chvíli na čerstvém vzduchu?A pod.Uvítám jakékoliv poznatky. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 dub 2009, 21:27

Martine, mám SUV,a jsem toho názoru, že když je v autě dobře mě, stromkům taky,klimošku mám puštěnou,v autě hulím,takže pootevřené okno,a stromům to zřejmě nevadí. Fixaci nedělám,na podlaze mám starý koberec,po kterém stromy nejezdí. Dálku cca 200 km musí snést bez úhony. Pak je zaleju,porosím a odprosím :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Jarda Marek » 25 dub 2009, 18:29

Tak Martine i tímto způsobem se převážejí stromky cca 200 km :lol: :P :lol: :P :lol:
:jedna: :clap: .
Přílohy
Kotálové 002.jpg
Kotálové 002.jpg (91.35 KiB) Zobrazeno 2378 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 dub 2009, 19:26

Martine, a to všechno pod odborným dohledem a vršením do auta renomovanným zahradníkem a bonsajistou Karlem Chramostou. :clap: :clap: :naughty: :jedna: :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Martin Iša » 26 dub 2009, 13:39

:shock: :o Kolem stromků chodím po špičkách, když potřebuji zakašlat, jdu někam jinam. :lol: Ale jak koukám, nic se nemá přehánět.Děkuji, zase se mě trochu ulevilo. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Jarda Marek » 26 dub 2009, 19:46

No Martine ono těm stromkům a klukům po té jízdě určitě taky. :clap: :jedna: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 dub 2009, 20:26

Chlapci, stromy jsou zasazený,jediná větvička se neulomila,jediný pupínek neupadl,zítra jdu sbírat šišky,strachy po cestě uzrály. I zde platí poctivé přísloví : čím víc se s ..... mažeš, tím víc smrdíš. A dodávám moje oblíbené: co má chcípnout, ať chcípne radši hned. :lol: :lol: :lol: :P :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Josef Malimánek » 27 dub 2009, 22:34

V současnosti se stěhuji a tak se musí pakovat i rostliny. Protože je jich několik desítek, není čas je vozit v autě "jako pány" ale musí na vlečňák. Vozím je již postupně od minulého měsíce (jedna cesta 115 km), samozřejmě pod plachtou, takže k ofouknutí, nastuzení z průvanu nehrozí, ale ne každý substrát vydržel v nádobě (zde samozřejmě nejvíc uspěly jinak zatracované "ulehlé hlíny"). Vypadá to, že všechny nakonec přežily bez výrazné újmy, ale trochu strachu jsem zažil :think: , když jsem vykládal některé rostliny s dokonale oklepaným balem vedle misky. Vlek přeci jen má horší pérování než automobil a pak ty naše silnice... :evil: Další poznatek, oklepalo se dost poupat na př. na kdoulovci, poškodily se některá poupata na azalce a dalších rostlinách,ale co mě nejvíc překvapilo, uklepaly se některé (dost) koncové pupeny na palmátu. Naštěstí to vypadá, že ze zdánlivě zaschlých výhonů raší nové. A to jsem při ukládání na plochu dbal, aby všechny nádoby byly dobře rozepřeny (v přepravkách), aby nemohly volně putovat a hlavně aby jednotlivé větve do sebe nenarážely. Doufám, že to je poslední stěhování v životě. :lol:
Zdraví Josef
Uživatelský avatar
Josef Malimánek
 
Příspěvky: 51
Registrován: 19 úno 2009, 01:25
Bydliště: 39161 Opařany

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Jarda Marek » 28 dub 2009, 05:39

Jsem rád, že se ozval někdo další , díky Josef.
K tomu převozu na tom vozíku bych volil asi nějakého tranzita, dodávku ( samozřejmě v rámci možností) protože přenos otřesů do rostlin a zpět odnese asi nejvíce kořenový systém, který stejně nevidíš, proto taky odpadaly poupata i na tom palmátu. Přenos třesu je hrozný, od kol vozíku, přez pérování náklon rostliny, sílu kmene konec větví které samozřejmě jdou jiným směrem než potřebujem(myšleno v době jízdy). Tím chci říct, že v konečné fázi tvoří kořenový systém jakýsi silemblok, který ti vyhází zeminu no a ty nepropustné substráty tam bych se bál poškození. Je to moje myšlenka a nechci tě nijak strašit Josef, ale vozík né, nevidím to jako dobré východisko pro rostliny. :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Převážení stromků

Příspěvekod Josef Malimánek » 29 dub 2009, 01:50

No, už je to za námi (za mnou a rostlinami). Jiná možnost nebyla, navíc tlačil čas. Bylo to celkem šest fůr. Zdá se, že jsme se z otřesů dostali :D . Tedy asi kytky líp než já. Mě čeká převézt ještě plno krámů, naštěstí už ne "živých". Kromě rostlin v nádobách to byly i rostliny ze zahrady. Na ukázku, jak byl uložen pod plachtou jeden "vánoční stromek". (K němu byly samozřejmě přidány ještě přepravky s drobnějším materiálem a vše pečlivě upevněno) Je to pětadvacetiletý modřín, vyjmutý ze země bez předchozí přípravy a na poslední chvíli, protože se už začínaly klubat zelené štětičky jehličí. Tudíž bez úpravy balu je už zase v zemi, zelená se fest, jak nakonec dopadne, to se uvidí. :think:
P3260041.jpg
P3260041.jpg (146.33 KiB) Zobrazeno 2145 krát
Další foto pro posouzení jeho rozměrů.
P3270049.jpg
P3270049.jpg (145.17 KiB) Zobrazeno 2142 krát
Zdraví Josef
Uživatelský avatar
Josef Malimánek
 
Příspěvky: 51
Registrován: 19 úno 2009, 01:25
Bydliště: 39161 Opařany

Další

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron