Bělidlo

Bělidlo

Příspěvekod vindra27 » 18 dub 2010, 17:40

Mohl by mi prosím někdo poradit, jak správně používat bělidlo? Koupil jsem si lahvičku 100ml, abych jej využil jako fungicid a insekticid. Četl jsem v knížce, že se má naředit v poměru 1:30, ale stejně nevím, kolikrát postřik opakovat a kdy jej provádět. Děkuji za rady Jindra
vindra27
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2009, 22:39

Re: Bělidlo

Příspěvekod Ladislav Kotál » 18 dub 2010, 18:20

Můj názor je, že je to úplně zbytečné, jsou lepší přípravky. Bělidlem je dobré ošetřit mrtvé dřevo, případně neředěným rez hrušňovou na jalovcích- štětečkem. Pokud chceš stříkat, kup si sulku, je levnější a stejně účinná a ředění je tam napsané. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bělidlo

Příspěvekod Milena » 19 dub 2010, 13:58

Laďo,teď jsi mě necíleně naštval. Nene, já jsem se na sebe naštvala. Zhruba v tu dobu, jak jsi psal ty dva řádky, tak jsem vyhodila z květináče jednoho jalovečka - krasavce. Vloni či předloni ho pěkně natvaroval Jarek, pak jsem na něj zapomněla a teď si říkám, že je už dobrý do misky. A jak ho tak během zvonění klekání prohlížím, viděla jsem tu rez na koncích větviček. Nejdřív jsem začala odstřihávat, pak si říkám, že je to zbytečné. Pamatovala jsem si dávnou radu - vyhodit a spálit. Tak jsem ho oklepala z hlíny a hodila na hromadu, které říkáme kompost, že až naberu další fyzické síly, tak to podpálím. A teď si přečtu, že jsem mohla zkusit poléčit bělidlem :mrgreen:
Kvůli té nemoci jsem vloni nechala zlikvidovat jedinou hrušeň máslovku, aby mi ta rez nelezla na jalovce. Taková oběť a k ničemu. Jaloveček už bude oschlý a hrušeň je taky pasé.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Bělidlo

Příspěvekod Pavel Šimsa » 19 dub 2010, 14:18

Mileno, já myslím, že jsi neprohloupila. Snažil jsem se taky kdysi "léčit! rez, ale bez úspěchu. Vždycky někde vykoukla. Budu rád pokud se někomu podaří strom uzdravit, ale jsem skeptický. Prý fungují postřiky jako prevence.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Bělidlo

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 dub 2010, 14:25

To bělidlo není všelék, ale omezí se výskyt rzi na kterou se aplikuje přímo štětcem o 99 %. Nevzhledné boule na větvičkách ale zůstávají. Jde o to tu rez zničit co nejdřív, aby se nerozlézala dál a to podle mých zkušeností stačí. :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bělidlo

Příspěvekod Petr C » 22 dub 2010, 23:39

No já mám se rzí taky zkušenosti -na zahradě mám tři staré máslovky. Seřezal jsem je kvůli zmlazení a už pár let vegetují a plodí docela slibně. Ale byla na nich rez a docela dost. Dal jsem si práci a jednou týdně jsem otrhal co nejvíc napadených listů a šup s nimi do igeliťáku a do popelnice. To stejné jsem dodržel i další dvě sezóny a i když jsem se rzi nikdy úplně nezbavil, tak mám dojem, že je "pod kontrolou". Kromě toho hrušky tak dvakrát za sezónu stříkám fungicidem. V blízkém okolí (3-15m) jsou jalovce různých druhů a rostou naprosto bez problémů -tedy bez nějakých viditelných efektů způsobených rzí. I ty jalovce dostávají dvakrát za sezónu postřik fungicidem.
Cca 10m daleko mám na bonsaj ve volné půdě planou hrušku polničku. I tu napadla rez, ale tady jsem nebyl dost důsledný a výsledkem byla docela drsná deformace některých výhonů. Vše deformované jsem ostříhal, následovalo pravidelné probírání napadených listů a dva postřiky fungicidem a je celkem klid.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků