V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Zajímavé odkazy

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod Luděk Urbanič » 03 bře 2012, 16:35

Ruda:Ludku omlouvám se! je pravda já to mám jen 110km a ještě jsem k tomu liberečák, tak mám trochu velkou výhodu
v mládí 24let jsem byl v bonsai klubu liberec

To jsi za hodinku tam :) .
Jinak by sme se asi měli znát - docházel jsem do klubu asi tak v letech 1992-96. Zkouším si po těch letech vybyvit ty lidi, ale žádný Ruda mi v paměti neuvázl.

Martin:myšlenku že stromy pěstujeme k pomalému či rychlému umírání bych nechtěl nikdy připouštět


no já spíš měl na mysli, že je rozdíl mezi třísetletým stromem pěstovaným 250 let v nádobě a tím co má ten poměr zem/nádoba opačný - konečně já osobně bych si radši ruce usekl, než bych vykopal strom o kterém s jistotou vím, že je třeba 100 a více let starý.

apropos ... pokud strom byl předtím v bedně ... nebyla to tedy bonsai.


původně byl jalovec dovezen z Japonska jako bonsai, ale sám uznej - kolik tady do nějakého roku 1990 bylo výrobců misek?
Jalovec šel do misky hned jak to bylo možné a jak byl někdo u nás schopen a ochoten takový "škopek" vypálit - mimichodem to vysvětluje i její nepoměr k velikosti rostliny - je proste největší možná, která se tehdy vlezla Milanu Klikovi do pece. A jen pro doplnění - je to druhý pokus - první při výpalu praskla.

Aleš: Z jakých podkladů toto pan Herynek čerpal však nevím

všechny doklady o původu a anábázi jalovce mají samozřejmě v BZ, ale taky třeba v Letohradě : http://www.zsletohrad.cz/letohrad/bonsaj.html - je tam i její foto z roku 1963

Nakonec Láďa:
taky si myslím , že žádné vášně neplanou - i přes výrazy typu: "vyloženě názorová rozepře"

naopak jsem velmi rád, že se tu o "staré dámě" tak živě diskutuje - myslím, že si tu pozornost zaslouží - je to bez nadsázky náš bonsajový "poklad" bez ohledu na její malou estetickou hodnotu.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod Aleš HAMPL » 03 bře 2012, 19:12

Podíval jsem se na ten letohradský odkaz a tam je strom datován zcela jinak, než v "Herynkovi". Píše se tam o dovozu do Vídně až v roce 1882 a z Vídně do Letohradu, tuším, v roce 1928.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 05 bře 2012, 10:29

pro Luďka - nejsem si jist ale to jsem se nějak po 92 přestěhoval do Kralul,
jinak jsem 2 roky prodával na tržnici v Moskevský misky od Pišla a Kliky
dvě sezony vystavovali v muzeu a galerii
a jmena si taky už moc nepamatuji, ale na Jirku Haška jsem tu narazil to je jediný co může mi to potvrdit :D

ale v celku vždyt o nic nejde jen si dělám malý zářez pro sebe, ;) že jsem něco v dávných dobách kolem bonsaí dělal
a s radostí zjištuji,že chci v tom pokračovat pomalu ale jistě :D
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 07 bře 2012, 03:41

Tak jsem zjistil, že srazy v Liberci v botance budou až od dubna, dají mi vědět kdy.
Pokud by měl někdo zájem samozřejmě z těch co to mají do Prahy kousek a budou mít čas,
tak je rád vemu sebou a můžem udělat družbu mezi Greenhornama a Libereckým bonsai klubem. ;)
Co vy na to? jen takový nápad možná přehnaný unáhlený nikdo o tom neví jen to že mám domluveno že mi da vědět sám pan Eichler kdy se sejdou ;) ale přesto mám v sobě nějaké nutkání něco podniknout
Když zelenáč tak sevším všudy :mrgreen:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod Petr Krásný » 09 bře 2012, 19:11

Mě se celá diskuse okolo tohoto jalovce velice líbila, v mnohém mě poučila a poznání, že všem nám jde o stejnou (nádhernou ) věc se mi líbí také. Setkání u tohoto stromku by se mohl někdou ujmout a zorganisovat, rád se na ní podívám a se všemi o ní a nejen o ní rád podiskutuji.
Zdraví Petr Krásný
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 10 dub 2012, 20:16

tak se v po rozjedu do Liberce do botanický na sraz tamních bonsaistů a pámbů ví co z toho vzejde :!: rád bych se pokusil o nějaký společný projekt pokud bude chut a ochota z obou stran aspon jednou v roce :?:
samozřejmě budu referovat a snad i nějaká fotka bude


p.s. jsem ještě nevybouřenej a mám chut podniknout něco v mých možnostech :?: :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod Luděk Urbanič » 10 dub 2012, 21:32

Tak dobře dojeď a pozdravuj.
Snad si někdo vzpomene po těch letech.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 10 dub 2012, 21:56

Luďku budu pozdravovat a jsem sám zvědav zda tam mě poznají, po telefonu už Eichler taky nevěděl kdo jsem :lol: přeci je to jen přes 20 let :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 17 dub 2012, 22:46

pro Luďka : pozdrav z LBC B.clubu vzpoměli si i když jich tam bylo po skromnu spíš já málem na to zapoměl :lol:


tak jak jsem slíbyl udělal jsem pár detailů a vyzvěděl nějaké zajímavosti, které dám sem až po S.Kolínu zatím můžete
domýšlet co se sám Eichler i o tom stromu myslí a do čeho přesazuje :?: samo jsou to pouze dohady nepodložené a s jeho dovolením jsem si mohl jako bonus, že jsem zavítal vyfotit si ji ;)

p.s. snažil jsem se s tím co mám udělat co nejlepší, jestě mám s bleskem
Přílohy
IMG_1416_PP.jpg
IMG_1426_PP.jpg
IMG_1414_PP.jpg
IMG_1419_PP.jpg
IMG_1422_PP.jpg
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: V liberecké botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

Příspěvekod ruda.p » 17 dub 2012, 22:51

i přes nějaké kosmetické vady které tato bonsai má je impozantní a když vedle ní stojíte vidíte ji úplně jinak než na fotce
je prostě úžasná a má kouzlo avataru jak děcka podotkli když se bavili s lidma z botanický
Přílohy
IMG_1412_PP.jpg
IMG_1424_PP.jpg
IMG_1413_PP.jpg
IMG_1411_PP.jpg
IMG_1420_PP.jpg
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Odkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků