Pořádný yamadori

Zajímavé odkazy

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 lis 2011, 21:14

I s malým kašpárkem se nechá dělat velké divadlo. A navíc, vezmu do každé ruky jeden strom a jdu. Na to abych sezval sousedy a příbuzné, když potřebuji se stromem hnout opravdu nemám :oops: Tím neříkám, že velké stromy jsou špatné stromy. Na malých je více práce, detailů, větviček,,, a to je to co mě baví a ne hlodat s frézou telefonní sloupy. Třeba až zestárnu, změním názor, zatím jsem mladej smrad :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Martin Drábek » 30 lis 2011, 23:23

No Láďo, mě ty jejich stromy nepřipadaj jako telefonní sloupy (nebo máte u Vás fakt parádní sloupy) a beru taky jen co unesu, ale zatím unesu hodně. Mě ty jejich kousky připadají tak akorát. Shohiny mám hodně rád, ale potřebují se schovat někde do stínku ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 pro 2011, 09:08

Telegrafní sloup byla nadsázka :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Martin Drábek » 01 pro 2011, 19:24

Jasný, jinak bych asi fakt začal kopat i ty telegrafní sloupy ;). Důležitý je, že nás to všechny baví.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 pro 2011, 23:53

Ať se to někomu líbí, nebo ne, VĚTŠINA stromů na špičkových výstavách (tímto by se tedy daly klasifikovat jako "top bonsaje") se pohybují ve velikostech 70 - 90 cm s průměrem kmene od 10 - 15 cm až po sumo stromy . I proto si myslím, že minimálně několik podobně velkých (ale samozřejmě kvalitních) stromů by se mělo ve sbírce objevit, co objevit,tvořit ty hlavní dominanty :) . Dneska už není problém sehnat i kvalitní velké misky za přijatelné ceny a soused/příbuzný určitě taky párkrát do roka pomůže se stěhováním/zimováním :D . A jak už psal Maroš, u těchto velkých stromů (teď se bavím převážně o listnáčích, u jehličnanů to je trochu složitější) je úspěšnost přežití po vykopání opravdu téměř 100% v porovnání s těmi "nešťastnými" velikostmi kolem 10 cm průměr kmene, které mají často prachmizerné kořeny...
No ale každý musí samozřejně zhodnotit svoje možnosti prostorové/zdravotní/časové a podle toho se zařídit, my se v poslední době zaměřujeme právě na tyhle větší stromy a pak zas na úplné prcky, střední velikosti už máme pokryty . A jak už psal Martin, je třeba kopat větší, dokud je člověk mladý. protože co se v mládí naučíš... :D
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Jarek Servus » 02 pro 2011, 12:28

Jestli jsem rozeznal z obrázků dobe, jedná se hlavně o olivy a ty jsou schopné zakořenit prakticky ze seřezaných kořenových náběhů. Ale mají tam na ukázkách krásně zapěstované jamadori.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Martin Drábek » 02 pro 2011, 19:32

Jarku, oliv tam moc není, převážně carpinus orientalis, pistacie atd., samozřejmě druhy vhodné pro chorvatské podmínky. Ale vím, že ty jsi taky příznivcem větších stromů ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Jarek Servus » 05 pro 2011, 18:32

Taky to s velikostí až zas tolik nepřeháním, shohiny nedělám moc, protože na ně nevidím :lol: . Ideální je u mě tedy velikost 40 - 80 cm, u těch největších ale při přenášení nadávám, že já blbec ty velké dělám. :lol: Ale máš pravdu, co se týče velikosti vystavovaných top stromů, ale i tady mohou být u literátů takhle velké tužkáče. Shohiny tolik pozornosti nelákají, ačkoliv jsou na precizní přesnou práci náročnější.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Pořádný yamadori

Příspěvekod Laďas » 27 pro 2011, 20:54

Tady jsou taky pěkné yamadori : http://www.jukobonsai.szm.com/yamadori.html
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Předchozí

Zpět na Odkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron