Řízkování v různých substrátech

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Vahada » 24 úno 2010, 11:33

Dobrý pokus.
Přidám ještě jednu svou praktiku, možná někomu pomůže.

Občas se mi stane že při cestování narazím na rostlinu, kterou mám zájem nařízkovat. Řízky se dají zabalit do vlhkého papíru nebo látky a pak do igelipového sáčku a nějaký den takto přečkají, ale mě se lépe osvědčilo je finálně upravit a zasadit hned na cestě.
Používám PET láhev, kterou přežíznu, do spodní části udělán na dně odtokovou díru, naplním do výšky tak cca 5 - 7cm nějaký substrát, který všude seženu (písek, hrabanku, lehčí zeminu...), napíchám řízky, samozřejmě bez stimulace a nasadím horní část PET lahve včetně zašroubovaného víčka. Využívám tvaru PET láhve, někdy vystřihnu pásek, tak aby do sebe šly oba díly zasunout. Spojení je pevné a těsné.
Spodem zavlažím a někde pohodím do polostínu, při nejhorším i do kufru auta.
Někdy se dostanu domů až za týden i déle, ale řízkům to očividně nevadí, doma je dám tak jak jsou pod strom a "zapomenu" na ně. Naprostá většina takto založených řízků zakoření.
Určitě to není postup pro profíky, ale mě to funguje a pomáhá.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Jarek Servus » 24 úno 2010, 13:55

To Martin
Vitamin B1 je určitě v Superthrivu (Je to celkem nezaměnitelný zápach), u ostatních stimulátorů nevím. Jestli to chceš zkusit, kup si v lékárně Thiamin. B1 je ve vodě dobře rozpustný, můžeš jej přimíchat do hnojiva.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Jan Adámek » 24 úno 2010, 14:20

No, ve stimulátoru AS-1, = práškový, dá se sehnat už léta, je aktivní látkou kyselina nikotinová (myslím, že je to nějaký vitamín skupiny B) a kyselina alfa-naftyloctová.
Myslím ale, že bez toho stimulátoru se řízkům daří lépe.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků